Ο Παναθηναϊκός ήταν άκρως ανταγωνιστικός αλλά και αναποτελεσματικός στην τελευταία περίοδο με συνέπεια να ηττηθεί από τη Λοκομοτίβ Κουμπάν στη Ρωσία με 81-70, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα. Η ελληνική ομάδα έκανε πολλά λάθη, ήταν άστοχη στην επίθεση και στην τελευταία περίοδο δέχθηκε επιμέρους σκορ 18-9.

Το υψηλό επίπεδο δημιουργίας και ο επιθετικός πλουραλισμός ήταν τα δύο θετικά στοιχεία που παρουσίασε ο Παναθηναϊκός στο πρώτο ημίχρονο. Πλήρωσε όμως την κακή ατομική άμυνα και την έλλειψη διάρκειας. Για την ακρίβεια, ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι, μέσα από την πίεση στην άμυνα είχε το κλέψιμο της μπάλας, κατ’ επέκταση και το εύκολο καλάθι. Προηγήθηκε με 4-14 (5’), αλλά η συνέχεια ήταν διαφορετική. Η ελληνική ομάδα δεν ήταν τόσο επιθετική στην άμυνά της, τούτο έδωσε τη δυνατότητα στη Λοκομοτίβ να βρει ρυθμό και να μειώσει έως και με 17-18 (9’), ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 17-21 έπειτα από εύστοχο σουτ τριών πόντων του Νικ Καλάθη.

Ο Παναθηναϊκός ήταν αποτελεσματικός και στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, επανέφερε τη διαφορά στα επίπεδα των οκτώ πόντων (19-27, 12’), αλλά δεν είχε διάρκεια, καλή άμυνα και ριμπάουντ. Ο Ντρέιπερ αφύπνισε τη Λοκομοτίβ που μείωσε σε 26-27 (14’) βασιζόμενη στην αποτελεσματικότητά της έξω από τα 6,75 αλλά και στα επτά επιθετικά ριμπάουντ που μάζεψε με τον Σίνγκλετον που ήταν μόνιμη πηγή κινδύνου για την ελληνική άμυνα. Αυτό που ξεκίνησε ο Ντρέιπερ ολοκλήρωσε ο Βίκτορ Κλαβέρ που πέτυχε δέκα συνεχόμενους πόντους, για να ακολουθήσουν ακόμη πέντε από τον Ντιλέινι. Οι Ρώσοι προηγήθηκαν με 45-38, αλλά το τρίποντο από τον Νικ Καλάθη μάζεψε τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (45-41) με τη λήξη του ημιχρόνου.

Ο υψηλός ρυθμός συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Το πρόβλημα στην ατομική άμυνα παρέμεινε για τον Παναθηναϊκό που μείωσε αρχικά σε (53-52, 24’), αλλά δέχθηκε 4-0 σερί (57-52, 25’). Κάπου εκεί έγινε πιο σκληρός, πιο επιθετικός στις αντιδράσεις του κι αυτό τον βοήθησε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση. Συν τοις άλλοις, ο Δημήτρης Διαμαντίδης του έδωσε το περιφερειακό σουτ αλλά και το προβάδισμα (60-61, 29’). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 63-61 έπειτα από εύστοχο σουτ τριών πόντων του Ντιλέινι.

Η τελευταία περίοδος ήταν πολύ κακή για τον Παναθηναϊκό. Η ελληνική ομάδα ήταν αναποτελεσματική στην επίθεση, είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι περιορίστηκε στους μόλις έξι πόντους έπειτα από τουλάχιστον εννιά λεπτά σε αυτό το δεκάλεπτο. Αμυντικά, δεν κατάφερε να σταματήσει τον Σίνγκλετον. Ο Αμερικανός ηγήθηκε της προσπάθειας των γηπεδούχων με τους έξι συνεχόμενους πόντους που σημείωσε και η διαφορά έφτασε έως και στους 10 πόντους (77-67, 38’) στο 8-0 σερί της Λοκομοτίβ. Με ελάχιστο χρόνο στη διάθεσή του, ο Παναθηναϊκός ήταν αδύνατο να ανατρέψει το σκορ και γνώρισε την ήττα.

Δεκάλεπτα: 17-21, 45-41, 63-61, 81-70.

ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΚΟΥΜΠΑΝ(Μπαρτζώκας): Ντιλέινι 14(2), Σίνγκλετον 16(1), Ντρέιπερ 7(1), Κλαβέρ 13(2), Μπίκοφ 2, Ζοζούλιν 2, Βορονόφ 7(1), Ζούμπκοφ 8, Φεσένκο 8, Μπρέκχοφ 4.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ(Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 4, Γιάνκοβιτς 2, Φώτσης 7(1), Ραντούλιτσα 15, Φελντέιν 9(1), Διαμαντίδης 14(3), Γκιστ 4, Καλάθης 13(2), Κούζμιτς 2.

«Είχαμε πολλά ταξίδια, γυρίσαμε όλο τον κόσμο, είναι η δεύτερη φορά που βρισκόμαστε στη Ρωσία μέσα σε μικρό διάστημα και είχαμε έλλειμμα ενέργειας», επισήμανε ο Σάσα Τζόρτζεβιτς μετά την ήττα του Παναθηναϊκού στο Κράσνονταρ.

«Συγχαρητήρια στη Λοκομοτίβ για τη μεγάλη νίκη», ήταν τα πρώτα λόγια του προπονητή των «πρασίνων» μετά την ήττα στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκας. «Την άξιζαν έτσι όπως έπαιξαν», παραδέχθηκε ο Τζόρτζεβιτς και σχολίασε: «Είχαν μεγάλη ένταση. Εμείς αρχίσαμε καλά αλλά η αντίπαλός μας βρήκε λύσεις απ’ όλους τους παίκτες. Όποιος έμπαινε στο γήπεδο έδινε λύσεις, ένα σουτ, ένα ριμπάουντ… Εμείς δεν είχαμε όλους τους παίκτες μας αναμεμειγμένους στον αγώνα, κάτι που δεν συμβαίνει συχνά. Είχαμε πολλά λάθη στο πρώτο ημίχρονο, τα περισσότερα στη δεύτερη περίοδο όταν και η Λοκομοτίβ επέστρεψε. Τα περιορίσαμε στο δεύτερο ημίχρονο αλλά δεν ευστοχήσαμε σε ανοιχτά σουτ και ταυτόχρονα κάναμε λάθη που δεν επιτρέπονται στο δικό μας επίπεδο. Όπως στο τέλος της τρίτης περιόδου όταν δεχθήκαμε τρίποντο, ενώ είχαμε να δώσουμε φάουλ. Η Λοκομοτίβ μας νίκησε στα ριμπάουντ κάτι που επίσης δεν είναι συνηθισμένο για εμάς. Πήραν πολλούς πόντους από δεύτερη ευκαιρία».

«Είχαμε πολλά ταξίδια, γυρίσαμε όλο τον κόσμο», εξήγησε ο κόουτς του Παναθηναϊκού και τόνισε: «Είναι η δεύτερη φορά που βρισκόμαστε στη Ρωσία μέσα σε μικρό διάστημα και είχαμε έλλειμμα ενέργειας. Αυτή την ενέργεια πρέπει να τη βρούμε για τον σπουδαίο αγώνα με τον Ολυμπιακό, που όλοι ξέρουν τι σημαίνει για εμάς».