Ο Άρης ηττήθηκε στην Φινλανδία από την Κατάγια (88-86) παρότι προηγήθηκε με διαφορά 15 πόντων στις αρχές της τρίτης περιόδου και έμεινε δύο αγωνιστικές πριν το τέλος της πρώτης φάσης του FIBA Europe Cup, εκτός της συνέχειας του θεσμού, καθώς δεν προλαβαίνει τις δύο πρώτες ομάδες του 7ο Ομίλου την Λέφσκι (έχει ρεκόρ 4-0) και την σημερινή αντίπαλο του που έχει πετύχει 3 νίκες και έχει γνωρίσει μια ήττα και τον έχει νικήσει δύο φορές.

Οι «κίτρινοι» άρχισαν εξαιρετικά την αναμέτρηση και στις δύο πλευρές του γηπέδου και με πρωταγωνιστές τους Γκάρι Μπελ, Γκάρι ΜακΓκι προηγήθηκε με διαφορά 15 πόντων στο 7’ (22-7) και ένα λεπτό αργότερα στο 8’ (24-9). Αν και οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 26-24 ενάμιση λεπτό μετά την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου, ο Άρης ξέφυγε και πάλι με 15 (40-25) στο 16’ με τον Μπελ να βρίσκεται σε σταθερή... σύνδεση με το καλάθι.

Με καλάθι του Λευτέρη Μποχωρίδη οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν για τελευταία φορά με 15 (50-35) στα πρώτα δευτερόλεπτα του δεύτερη ημιχρόνου, αλλά στην συνέχεια η Κατάγια σταδιακά μείωνε και με πρωταγωνιστή τον Βίνσεντ Σίμπσον προσπέρασε με 70-69, με τέσσερα λεπτά να απομένουν για την λήξη της συνάντησης.

Η φινλανδική ομάδα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και 1’ και 20’’ πριν το τέλος, προηγήθηκε με 81-77. Με 2/3 βολές ο Λάκι Τζόουνς μείωσε στο καλάθι (83-81) με 36’’ να απομένουν για την λήξη, όμως, το τρίποντο του Σίμπσον (86-81) 13’’ πριν το τέλος έδωσε τη νίκη στην Κατάγια, που στην τελευταία περίοδο σημείωσε 33 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 35-46, 55-62, 88-86.

ΚΑΤΑΓΙΑ (Στεν): Μάλινγκς 21 (10 ριμπ.), Πάλμι 16 (2), Σεπάλα 8 (2), Σίμπσον 31 (6/11 τριπ.), Ράιτ 5, Χεράλα, Χουόλιλα 7, Ογιάλα, Πέρτου.

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Μπελ 28 (2), Μποχωρίδης 10 (1), Νταλό 7, Τζόουνς 13 (2.), Κάιζερ 4, Φλιώνης 2, Χάρις 6, ΜακΓκι 16 (10 ριμπ.), Σλαφτσάκης.