Η δεύτερη φετινή έξοδος του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ από την Ελλάδα, συνοδεύτηκε με νίκη. Οι πρωταθλητές Ελλάδας επικράτησε με 72-67 στην Ποντγκόριτσα της Μπουντούτσνοστ και επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα στην Ευρωλίγκα.

Οι «πράσινοι» κατάφεραν στην τελευταία περίοδο να ανοίξουν τη διαφορά και με τους Τόμας και Παπαπέτρου να σημειώνουν σημαντικά καλάθια έφτασαν στην τρίτη τους φετινή νίκη, που τους δίνει και θετικό πρόσημο μετά από πέντε αγωνιστικές στη διοργάνωση.

Με τον Καλάθη να σκοράρει και να δημιουργεί αλλά και τους Αντετοκούνμπο και Παπαγιάννη να δίνουν λύσεις στην επίθεση, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ κατάφερε να πάρει βραχεία κεφαλή στο σκορ (18-15) στο φινάλε της πρώτη περιόδου.

Ωστόσο δεν είχε ρυθμό και αυτό συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Παρότι ο Τόμας με δύο γρήγορα τρίποντα πήγε τον Παναθηναϊκό στο +9 (15-24) στη συνέχεια οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ροκανίσουν τη διαφορά και στο φινάλε του πρώτου μέρους να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια (31-31).

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην τρίτη περίοδο με τον Παναθηναϊκο να καταφέρνει να πάρει ένα μικρό προβάδισμα (50-47) στο φινάλε του δεκάλεπτου.

Ο Παναθηναϊκός άρχισε την τέταρτη περίοδο με τρία χαμένα τρίποντα, αλλά ακολούθησαν δύο εύστοχα από τους Τόμας και Λεκαβίτσιους που πήγαν τους «πράσινους» στο +7 (49-56). Στο 35' ένα ακόμα τρίποντο του Τόμας έκανε το σκορ 53-63 (που έγινε και 53-65 από τον Παππά). Στο τελευταίο λεπτό πέντε σερί πόντοι του Ιβάνοβιτς έφεραν τους γηπεδούχους σε απόσταση τεσσάρων πόντων (67-71) όμως ο Παναθηναϊκός διατήρησε το προβάδισμά του και έφτασε στη νίκη με 72-67.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 31-31, 47-50, 67-72.

ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ (Α.Τζίκιτς): Τζάκσον 6 (2), Ιβάνοβιτς 12 (2), Σέχοβιτς, Ερλ Κλαρκ 9 (1), Μπάροβιτς 7, Κότι Κλαρκ 2, Γκόρντιτς 7 (1), Ίλιτς 6, Όμιτς 16 (10 ριμπ.), Πόποβιτς 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (T.Πασκουάλ): Τόμας 14 (4/), Λάνγκφορντ, Παπαγιάννης 6, Λάσμε 2, Παπαπέτρου 13 (1), Παππάς 6, Γκιστ 5 (1), Λεκαβίτσιους 3 (1), Λοτζέσκι 8 (2), Καλάθης 10, Αντετοκούνμπο 5, Μήτογλου.