Ένα σημαντικό βήμα για την εξασφάλιση της παραμονής στη Stoiximan.gr Basket League έκανε το Λαύριο DHI που σκαρφάλωσε στην έβδομη θέση του βαθμολογικού πίνακα, μετά από το 73-62 επί του Ρεθύμνου Cretan Kings.

Οι «κυανοκίτρινοι» που πλέον μετρούν τέσσερις νίκες στα πέντε τελευταία παιχνίδια τους, κατάφεραν εκτός από τη νίκη να πάρουν και το πλεονέκτημα σε πιθανή ισοβαθμία καθώς κάλυψαν τη διαφορά των εννέα πόντων με τους οποίους είχαν ηττηθεί στον πρώτο γύρο στην Κρήτη.

Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη μπήκαν πολύ δυνατά από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και ήδη στο πέμπτο λεπτό ήταν στο +9 (14-5) για να κλείσουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με διψήφια διαφορά (22-11). Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό, και παρότι οι φιλοξενούμενοι έδειχνα να βρίσκουν κι εκείνοι τα πατήματά τους, το Λαύριο κράτησε τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα (33-14 στο 15') ενώ την έστειλαν στο +20, τη μέγιστη διαφορά της, ένα λεπτό πριν από το τέλος του πρώτου μέρους με τον Περράκη να κάνει το σκορ 41-21.

Με τον Άρνολντ να σημειώνει οκτώ πόντους σε λιγότερο από τρία λεπτά το Ρέθυμνο μείωσε σε 48-36 και συνέχισε να ροκανίζει τη διαφορά. Με τους Τάλτον και Φιτζπάτρικ να δίνουν σημαντικές λύσεις στην επίθεση και από την άλλη τους γηπεδούχους να είναι άστοχοι και να κάνουν εύκολα το λάθος, η ομάδα του Νίκου Βετούλα έφτασε τη διαφορά της και στους έξι πόντους με τον Φιτζπάτρικ με τρίποντο να κάνει το 54-48 που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.

Δύο τρίποντα από τους, Στεφανίδη και Πάντερ βοήθησαν το Λαύριο να τρέξει ένα 8-2 στο πρώτο λεπτό του τέταρτου δεκαλέπτου και να ανεβάσει τη διαφορά και πάλι σε διψήφια επίπεδα (62-50). Η διαφορά δεν επέστρεψε ξανά σε μονοψήφιο αριθμό με το Λαύριο να καταφέρνει να τη συντηρεί πάνω από τους εννέα πόντους που ήταν το σκορ της ήττας στην Κρήτη.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 41-24, 54-48, 73-62.

Νίκος Βετούλας (προπονητής Ρεθύμνου Cretan Kings): «Συγχαρητήρια στο Λαύριο και στον προπονητή του Χρήστο Σερέλη, κερδίσανε απόλυτα δίκαια. Εμείς δεν δικαιούμαστε να έχουμε ελπίδες έτσι όπως ξεκινήσαμε το παιχνίδι, θεωρώ πως είναι ένα παράδειγμα προς αποφυγή πως μία ομάδα μπορεί να παίζει εκτός έδρας στο Ελληνικό πρωτάθλημα. Είναι άξιο απορίας πως καταφέραμε στο 3ο δεκάλεπτο με τόσο άσχημα στατιστικά, 10 λάθη στο πρώτο ημίχρονο με μείον 10 ριμπάουντ να καταφέρουμε να φτάσουμε το παιχνίδι και την διαφορά στους 6 πόντους.

Σίγουρα θέλουμε πολύ δουλειά όσον αφορά στα σετ παιχνίδι και στον τρόπο να διαβάζουμε κάποια πράγματα, ο χρόνος είναι λίγος έχουμε το επόμενο παιχνίδι με την Α.Ε.Κ. πρέπει να προετοιμαστούμε για να κερδίσουμε. Εύχομαι καλή συνέχεια στο Λαύριο και στους στόχους που έχει βάλει από την αρχή της χρονιάς».

Χριστόφορος Ραζής (μπασκετμπολίστας Ρεθύμνου Cretan Kings): «Συγχαρητήρια στο Λαύριο για την δίκαιη νίκη, δυστυχώς ειδικά στο 1ο ημίχρονο παρουσιαστήκαμε πολύ κακοί, αν δεν κάνω λάθος το Λαύριο είχε 10 ριμπάουντ παραπάνω από εμάς, είχαμε 10 λάθη. Στο 2ο ημίχρονο κάναμε την προσπάθεια μας να μειώσουμε το σκορ τα καταφέραμε δυστυχώς σε κάποιο σημείο μείναμε από δυνάμεις, κάναμε την προσπάθεια μας και αυτό είναι που κρατάμε και από αύριο δουλειά για την δύσκολη συνέχεια».

Χρήστος Σερέλης (προπονητής Λαυρίου DHI): «Σήμερα κάναμε μία πάρα πολύ καλή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο. Συνεχίζουμε στην ουσία τις πολύ καλές μας εμφανίσεις των τελευταίων εβδομάδων, το χαρακτηριστικό μας να εμφανίζονται παίχτες στην επίθεση με διαφορετικής θέσης σε κάθε παιχνίδι που να σκοράρουν να υπάρχει ένας γενικός πολύ καλός πλουραλισμός συνεχίζεται και σήμερα.

Σήμερα εμφανίστηκε ο Δημήτρης Κακλαμανάκης σε πάρα πολύ καλή μέρα, έβαλε πολλούς πόντους, βοήθησε την ομάδα να ξεφύγει και στην ουσία καταφέραμε και κερδίσαμε ένα παιχνίδι χωρίς να έχουμε τους καλούς μας σκόρερ σε καλή μέρα. Το κερδίσαμε από την άμυνα, ήταν κάτι που το χρειαζόμασταν γιατί στην άμυνα μέχρι τώρα δεν ήμασταν πάρα πολύ δυνατοί, στην έδρα μας όσο θα θέλαμε να είμαστε. Το πρωτάθλημα έχει ακόμα δρόμο, συνεχίζουμε την πορεία μας έχουμε κάνει ένα πολύ καλό σερί.

Δεν θέλουμε να χαλαρώσουμε και στην ουσία το πιο βασικό το οποίο το επιτυγχάνουμε φέτος είναι που βλέπουμε πάλι τον κόσμο εδώ στο Λαύριο να χαίρεται για την ομάδα του και θα προσπαθήσουμε να φέρουμε ακόμα περισσότερο κόσμο στο γήπεδο. Θέλουμε πραγματικά να γεμίσουμε το γήπεδο, μπορεί να είναι μεγάλο αλλά πιστεύουμε ότι πρέπει να το καταφέρουμε αυτό. Σήμερα φυσικά μας βοήθησε ο κόσμος, αλλά θέλουμε και εμείς με τις εμφανίσεις να τον κάνουμε να έρθει στο γήπεδο και να το γεμίσει. Καλή συνέχεια εύχομαι και στο Ρέθυμνο».

Δημήτρης Κακλαμανάκης (μπασκετμπολίστας Λαυρίου DHI): «Εμείς είμαστε πάρα πολύ ευχαριστημένοι από την σημερινή μας εμφάνιση, κάναμε μία εντός έδρας νίκη απέναντι σε μία πάρα πολύ δυνατή ομάδα όπως είναι το Ρέθυμνο, καταφέραμε να καλύψουμε και την διαφορά των 9 πόντων που είχαμε χάσει εκτός έδρας και έτσι κάναμε ένα βήμα προς την παραμονή.

Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο που μας έδωσε πολύ δύναμη σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού. Ήταν ο κινητήριος μας μοχλός και να ευχηθώ καλή συνέχεια στο Ρέθυμνο και να πετύχει τους στόχους του».