Την όγδοη σερί νίκη της στην EKO Basket League πέτυχε με επιβλητικό τρόπο η ΑΕΚ. Η Ένωση επιβλήθηκε με «κατοστάρα» (103-70) στο ΟΑΚΑ του Ιωνικού Νίκαιας Affidea και ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο της κανονικής περιόδου του Πρωταθλήματος της φετινής σεζόν μόνη στην τρίτη θέση, ύστερα από την ήττα του Περιστερίου Winmasters από τον Ήφαιστο Λήμνου, και με ρεκόρ 9-4.

Η Ένωση πολύ εύστοχη (14/18 βολές, 25/37 δίποντα, 13/26 τρίποντα) είχε τον έλεγχο από την αρχή της συνάντησης και ουσιαστικά είχε εξασφαλίσει τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο (54-35). Παρόλα αυτά η ένταση της δεν μειώθηκε, με αποτέλεσμα να ξεπεράσει τους 100 πόντους και η διαφορά τους 30.

Έξι παίκτες της ΑΕΚ ολοκλήρωσαν την συνάντηση με διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Κιθ Λάνγκφορντ σκόραρε 15 σε 16’ με 3/3 τρίποντα. Ο Κέντρικ Ρέϊ 14, ενώ μοίρασε και 6 ασίστ. Ο Χάρης Γιαννόπουλος πέτυχε 13 πόντους με 3/5 τρίποντα και οι Δημήτρης Μαυροειδής, Νίκος Γκίκας και Λίνος Χρυσικόπουλος σκόραραν από 12.

Από τον Ιωνικό Affidea, τον οποίο κουτσάρισε ο Βαγγέλης Μάγειρας γιατί η συμφωνία με τον Γιώργο Καλαφατάκη δεν ολοκληρώθηκε, προσπάθησε περισσότερο ο Τζαμάλ Τζόουνς, που πέτυχε 11 πόντους.

Στο έκτο λεπτό ο Γιουτζίν Λόρενς έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους με 16-15, αλλά η Ένωση απάντησε με σερί 11-0 με 7 πόντους με ένα τρίποντο του Χρυσικόπουλου και ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά (26-16).

Με σερί 7-0 σε διάστημα λίγο παραπάνω του λεπτού και με τρίποντο του Κέντρικ Ρέι, η ΑΕΚ αύξησε την απόσταση της από τον Ιωνικό Affidea στους 15 (33-18) στο 12’. Δύο σερί σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Χάρη Γιαννόπουλου έφεραν την Ένωση στο +16 (49-33) στο 19’. Με καλάθι του Ρέι και γκολ φάουλ του Μαυροειδή στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, η ΑΕΚ πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με την διαφορά στους 19 (54-35).

Με τρίποντο του Λάνγκφορντ, η Ένωση ξεπέρασε τους 20 (68-47) λίγο μετά το 24’. Με νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα, αυτή την φορά από τον Νίκο Γκίκα, η διαφορά για την ΑΕΚ έφτασε έως και τους 22 πόντους (73-51 στο 26’) στο τρίτο δεκάλεπτο.

Ξανά με τρίποντο του Γκίκα, η διαφορά για την Ένωση ξεπέρασε τους 30 (94-63), με 3’ και 34’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης. Η μέγιστη τιμή της διαφορά σημειώθηκε 54’’ πριν το τέλος του αγώνα, όταν με καλάθι του Μαυροειδή η ΑΕΚ προηγήθηκε με 36 (103-67).

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 54-35, 78-59, 103-70.