Με ήττα ολοκλήρωσε τις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις για το 2019 ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ. Οι πρωταθλητές Ελλάδας έχασαν με 87-75 στο ΟΑΚΑ από τη Ρεάλ Μαδρίτης, για τη 16η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Με αυτή τη νίκη η Ρεάλ έφτασε τις 11 συνεχόμενες νίκες και με ρεκόρ 13-3 συνεχίζει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ με ρεκόρ 9-7 παραμένει στην έκτη θέση.

Η ελληνική ομάδα πλήρωσε τα 9 λιγότερα ριμπάουντ -από τα οποία τα οκτώ ήταν επιθετικά της Ρεάλ- αλλά και τις μόλις 12 ασίστ (και ταυτόχρονα 13 λάθη) ενώ οι Ισπανοί είχαν 24 τελικές πάσες.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο ξεκίνημα του αγώνα, με τον Παπαπέτρου να κάνει το 14-9 στο πεντάλεπτο και λίγο αργότερα τον Φριντέτ το 14-11. Στο 6' σκόραρε ο Παπαγιάννης (για το 18-14) όμως στα επόμενα τέσσερα λεπτά μέχρι και τη λήξη της πρώτης περιόδου, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, έμεινε άποντος με αποτέλεσμα η Ρεάλ να ανατρέψει το σκηνικό και να κλείσει το δεκάλεπτο προηγούμενη με 22-18 έχοντας σερί 8-0.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ισοφάρισε στο 12' με τον Καλάθη να κάνει το σκορ 25-25 όμως δύο τρίποντα από τους Λαπροβιτόλα και Φερνάντεθ έφεραν και πάλι μπροστά στο σκορ τη Ρεάλ. Η ελληνική ομάδα επανέλαβε το κακό της διάστημα και στο τελευταίο τετράλεπτο του δευτέρου δεκαλέπτου. Η Ρεάλ κατάφερε σε εκείνο το σημείο να ανεβάσει το προβάδισμα της σε διψήφια επίπεδα και να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 44-34.

Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους. μετά από λιγότερο από τέσσερα αγωνιστικά λεπτά οι Ισπανοί έφτασαν το προβάδισμά τους στο +18 με τον Τέιλορ να κάνει με τρίποντο το 39-57. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ απάντησε με ένα γρήγορο 9-2 με τον Καλάθη να μειώνει στο 26' σε 48-59 ενώ με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου ο Παπαπέτρου κατέβασε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα κάνοντας το 58-66.

Η Ρεάλ κατάφερε να συντηρήσει σε όλη την τέταρτη περίοδο το προβάδισμά της σε διψήφια επίπεδα με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να μειώνει σε 68-79 στο 37' αλλά να μην μπορεί να πλησιάσει άλλο μέχρι το τέλος. Η Ρεάλ έφτασε στην επικράτηση με 87-75 και σημείωσε την 11η διαδοχική της νίκη στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 34-44, 58-66, 75-87.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 4, Ράις 3 (1), Παπαγιάννης 10, Παπαπέτρου 11 (1), Βουγιούκας, Τζόνσον 3 (1), Φρεντέτ 18 (4), Καλάθης 19 (1), Γουάιλι, Μήτογλου 7 (1).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 12 (2), Ράντολφ 22 (5), Φερνάντεθ 3 (1), Καμπάτσο 6, Λαπροβίτολα 7 (2), Ντεκ 2, Γκαρούμπα, Ταβάρες 14 (14 ριμπ.), Μίκι 3, Τόμπκινς 8 (2), Τέιλορ 10 (2).