Δεν υπήρξε κάποιο στοιχείο που να διαδραμάτισε από μόνο του καθοριστικό ρόλο στη διαμόρφωση του αποτελέσματος στην Αμαλιάδα. Ήταν τα πέντε μόνο λάθη του Κόροιβου, ήταν τα 2/16 τρίποντα του Άρη που είχε… προηγούμενα στο ίδιο γήπεδο και στην ίδια στατιστική κατηγορία, ήταν και η εμφάνιση του Κουέντον ΝτεΚόζι.

*Ο Αμερικανός ήταν αυτός που ηγήθηκε του Κόροιβου χωρίς να είναι εύστοχος (5/16 σουτ εντός παιδιάς). Ο ΝτεΚόζιεπιχείρησε 13 σουτ δύο πόντων ισοφαρίζοντας τη χθεσινή επίδοση του Μάρεϊ των Τρικάλων BC Aries στο ματς με την ΑΕΚ. Ο Αμερικανός πάντως έχοντας 7/7 βολές ισοφάρισε και την αντίστοιχη χθεσινή επίδοση του Ρόλαντ Σάφτενααρ στη Λάρισα.

*Μια διαφορετική πτυχή του παιχνιδιού του επέδειξε ο Γιάννης Σαχπατζίδης μοιράζοντας τέσσερις ασίστ. Είναι χαρακτηριστικό ότι στα 24 ματς που αγωνίστηκε στην περσινή, την παρθενική χρονιά του στην κατηγορία είχε συνολικά έξι ασίστ, χωρίς να ξεπεράσει τη μία σε κάποιο παιχνίδι.

*Το «λιθαράκι» του έβαλε και ο Διονύσης Σκουλίδας σημειώνοντας ρεκόρ καριέρας με οχτώ πόντους –είχε πέντε πέρσι στο ματς ΑΕΚ-Λαύριο Megabolt- ενώ ισοφάρισε τις καλύτερες επιδόσεις του στα ριμπάουντ με τρία και στις ασίστ με δύο.

*Ένα από τα στοιχεία που διαδραμάτισαν σημαντικό ρόλο στη νίκη του Κόροιβου ήταν τα μόλις πέντε λάθη του -12 είχε ο Άρης. Είναι η καλύτερη επίδοση των πρώτων πέντε παιχνιδιών της αγωνιστικής καθώς έξι είχε χθες ο Γυμναστικός Λάρισας Φάρος.

*Στον αντίποδα μόνο μία τάπα έκαναν οι παίκτες των νικητών ισοφαρίζοντας τη χαμηλότερη επίδοση της στατιστικής –με την εκκρεμότητα των δύο τελευταίων αγώνων- αφού μία είχε χθες και ο ΠΑΟΚ.

Αρνητική επίδοση τριπόντων στο ίδιο γήπεδο
Οι 55 πόντοι του Άρη είναι η χειρότερη επίδοση της αγωνιστικής, τουλάχιστον των πέντε πρώτων αγώνων της. Στο περσινό Πρωτάθλημα η χειρότερη επίδοση του ήταν οι 54 πόντοι του εκτός έδρας ματς με τον Παναθηναϊκό στην κανονική περίοδο και του 1ου ημιτελικού των πλέι οφ με τον Ολυμπιακό.

*Οι επτά πόντοι της πρώτης περιόδου που σημείωσε ο Άρης είναι η χειρότερη επίδοση της πρεμιέρας αφού από εννιά είχαν χθες ο Κολοσσός H Hotels (στην 4η περίοδο) και ο ΠΑΟΚ (στη 2η περίοδο). Την ίδια επίδοση –επτά πόντοι σε ένα δεκάλεπτο- είχε σημείωσε κι πέρσι ο Άρης στον 1ο ημιτελικό των πλέι οφ με τον Ολυμπιακό (3η περίοδος).

*Η χειρότερη επίδοση των πρώτων πέντε αγώνων της πρεμιέρας είναι και οι 24 πόντοι που σημείωσε ο Άρης στο δεύτερο ημίχρονο. 25 είχε στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα του στη Λάρισα ο Πανιώνιος.

*Για να φτάσει σε αυτή τη χαμηλή επιθετική επίδοση, ο Άρης έμεινε πολύ χαμηλά στο τρίποντο με 2/16 (12,5%). Είναι οι χειρότερες επιδόσεις της πρεμιέρας τόσο σε απόλυτους αριθμούς όσο και σε ποσοστό. Όχι μόνο αυτό όμως. Στο πρώτο εκτός έδρας παιχνίδι του στην περσινή Stoiximan.gr Basket League σούταρε με μόλις 9% στο Ρέθυμνο έχοντας πάντως τρία εύστοχα τρίποντα (3/33). Τα δύο που είχε σήμερα είναι η χειρότερη επίδοση του τα τελευταία δύο χρόνια. Στο ίδιο γήπεδο απέναντι στον Κόροιβο είχε 1/13 στις 14 Νοεμβρίου 2015 για να ηττηθεί με 67-65.

*Συνολικά πάντως το ματς της Αμαλιάδας είχε το χαμηλότερο σκορ των πρώτων πέντε τουλάχιστον αγώνων με τις δύο ομάδες να σημειώνουν αθροιστικά 126 πόντους. 127 είχαν χθες Κολοσσός H Hotels και Ρέθυμνο Cretan Kings.

Ρεκόρ Βασιλόπουλου σε γνώριμα μέρη

Ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος επέστρεψε ξανά στην Αμαλιάδα ως αντίπαλος του Κόροιβου και παρότι δεν απέτρεψε την ήττα για τον Άρη, ήταν ίσως ο κορυφαίος του. Σημείωσε μάλιστα μια σειρά από ατομικά επιτεύγματα.

*Έκλεψε τέσσερις φορές την μπάλα στην κορυφαία επίδοση της πρεμιέρας. Από τρία είχαν στο ίδιο ματς Ντεκόσεϊ και Ράουντρι όπως χθες οι Ουέαρ, Λούντζης, Χριστοδούλου και Έβανς.

*Με τα τέσσερα αμυντικά ριμπάουντ του ξεπέρασε τα 900 στην κατηγορία.

*Πραγματοποιώντας την 317η εμφάνιση του στη Stoiximan.gr Basket League, έφτασε στην 34η θέση της σχετικής λίστας τους Γιώργο Μπαλογιάννη και Φρανκο Νάκιτς.

*Με τις δύο τάπες που έκανε, έφτασε τις 166 και έγινε ο 16ος μπλοκέρ στην ιστορία του επαγγελματικού Πρωταθλήματος προσπερνώντας τους Ράιαν Στακ και Σαμίρ Γκούντα που είχαν από 164.

Όσο για τους συμπαίκτες του Βασιλόπουλου…

*Ο Δημήτρης Φλιώνης έκανε αξιόλογη προσπάθεια με εννιά πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ. Με την τελευταία επίδοση του μάλιστα ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του στην κατηγορία. Τόσες είχε στον 3ο περσινό, μικρό τελικό κόντρα στην ΑΕΚ.

*Ο Σπύρος Μούρτος μάζεψε τέσσερα αμυντικά ριμπάουντ και με αυτά έφτασε τα 352 και έγινε ο 6ος της σχετικής λίστας στην ιστορία του Άρη στην κατηγορία αφού άφησε πίσω του τον Σάσα Βεζένκοφ (349).

*Με τα δύο ριμπάουντ του ο Γιάννης Αθηναίου έφτασε τα 300 στη Stoiximan.gr Basket League.