Ο Κολοσσός H Hotels έβαλε τις βάσεις της τρίτης νίκης του στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ της φετινής σεζόν από τα πρώτα 10’ και 36’’ (26-7) και δεν «ίδρωσε» για να επικρατήσει στο Βενετόκλειο του Αρκαδικού με 83-70.

Οι «θαλασσί» κυριάρχησαν από την αρχή της αναμέτρησης, χάρις στην σκληρή άμυνα τους, που ανάγκασε τους φιλοξενούμενους να κάνουν 13 λάθη στο πρώτο ημίχρονο και σε 1/7 τρίποντα. Από τα λάθη του Αρκαδικού ο Κολοσσός H Hotels έβγαλε εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό και πέτυχε στο πρώτο ημίχρονο 15 πόντους από τα λάθη των φιλοξενουμένων.

Με σερί 13-0 με 10 πόντους με δύο τρίποντα του Τρέβορ Ρέλεφορντ, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 21-6 2’ και 27’’ πριν την λήξη του πρώτου δεκάλεπτου. Με καλάθι του Ουίλ Ντέιβις και τρίποντο του Κέλβιν Λιούις, ο Κολοσσός H Hotels ανέβασε την διαφορά στους 19 (26-7) στα πρώτα 10’ και 36’’ της συνάντησης.

Με δύο τρίποντα του Σωτήρη Μανωλόπουλου οι «θαλασσί» προηγήθηκαν με 17 (32-15) 5’ και 37’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Ο Αρκαδικός μείωσε μέχρι τους 11 (34-23) με τρίποντο του Μάτι Ναουτίνεν με 3’ και 19’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου μέρους, αλλά με τέσσερις ακόμη πόντους του Μανωλόπουλου, ο Κολοσσός H Hotels τελείωσε το πρώτο ημίχρονο στο +17 (44-27).

Με καλάθι του Γκάρι ΜακΓκι, οι «θαλασσί» προηγήθηκαν ξανά με 19 (46-27) στα πρώτα 24’’ του δεύτερου μέρους. Με δύο σερί καλάθια του Ντέιβις, ο Κολοσσός H Hotels ξέφυγε και με 21 (57-36) 3’ και 41’’ μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου.

Με γκολ φάουλ του Ρέλεφορντ, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 21 (70-49) στα πρώτα 46’’ του τελευταίου δεκάλεπτου. Με επιμέρους σκορ 11-4, ο Αρκαδικός μείωσε στους 14 (74-60) με 3’ και 35’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης και με σερί 6-0 στα τελευταία δύο λεπτά του αγώνα κατέβασε την διαφορά στην τελική των 13 (83-70).

Τα δεκάλεπτα: 23-7, 44-27, 67-47, 83-70.

Γιάννης Καστρίτης (προπονητής Αρκαδικού): «Να δώσω πολλά συγχαρητήρια στον Κολοσσό και στον κόουτς για τη σημερινή δικαιότατη νίκη τους. Ξέραμε ότι θα ξεκινήσει δυνατά ο Κολοσσός, γιατί αυτό κάνει κάθε χρόνο. Είναι αυτό που περιμένουμε σε κάθε εκτός έδρας ματς. Όλες οι ομάδες που έχουν ως αρχικό στόχο την παραμονή, πρέπει να προστατέψουν την έδρα τους. Δυστυχώς δεν ματσάραμε την ενέργειά τους και ήδη από το πρώτο ημίχρονο η διαφορά ήταν μεγάλη και ο Κολοσσός είναι από τις ομάδες που μπορεί να διαχειριστεί τέτοιες διαφορές.

Θέλω να πω, επίσης, ότι είμαστε μία καινούρια ομάδα, αλλά μας στεναχώρησε ο τρόπος που μπήκαμε στο παιχνίδι. Είμαστε ευχαριστημένοι και κρατάμε την εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο. Μαθαίνουμε κάθε αγωνιστική, αλλά πρέπει να μεγαλώσουμε τα καλά μας διαστήματα, ενώ ακόμη δεν είμαστε σε θέση να διαχειριστούμε τις μεγάλες εις βάρος μας διαφορές. Καλή συνέχεια στον κόουτς με υγεία».

Χριστόφορος Στεφανίδης (μπασκετμπολίστας Αρκαδικού): «Για το παιχνίδι πρώτα. Ο Κολοσσός νίκησε δίκαια, καθώς πήρε την ατμόσφαιρα του παιχνιδιού από το τρίτο λεπτό και είναι κάτι που πρέπει να μας προβληματίσει γιατί είναι μία ομάδα πολύ μπαίνει δυνατά από την αρχή. Πάθαμε αυτό που λέγαμε. Μας πήραν την ατμόσφαιρα και ήταν καλύτεροι. Δεν μπορέσαμε να ματσάρουμε την ενέργειά τους. Δεν έχουμε ακόμη την ποιότητα να σταθούμε σε εκτός έδρας, αλλά βλέποντας το δεύτερο ημίχρονο, είμαστε αισιόδοξοι για τη συνέχεια. Συγχαρητήρια στον Κολοσσό για τη δίκαιη νίκη του».

Για την υποδοχή στην Ρόδο: «Να ευχαριστήσω τον κόσμο για την υποδοχή. Ήταν πολύ “ζεστοί” για τα δύο χρόνια που αγωνίστηκα εδώ και η ομάδα είχε επιτυχίες. Χάρηκα πολύ γι’ αυτό που συνέβη. Θέλω να ευχαριστήσω και τον επίσημο Κολοσσό που με τίμησε. Είναι μία συγκινητική στιγμή και εύχομαι κι άλλοι παίκτες να ζήσουν κάτι ανάλογο».

Άρης Λυκογιάννης (προπονητής Κολοσσού H Hotels): «Ήταν ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι για εμάς, γιατί βγάλαμε ένα δύσκολο πρόγραμμα τεσσάρων αγώνων. Από το σημερινό παιχνίδι, ξεκινάει μία σειρά που μπαίνει περισσότερο το “πρέπει” στην ομάδα γιατί είναι κόντρα σε αντιπάλους με ίδιους στόχους μ’ εμάς. Ήμασταν από το ξεκίνημα συγκεντρωμένοι, όπου κυριαρχήσαμε και βελτιώναμε την ψυχολογία μας συνεχώς . Νομίζω πως οτιδήποτε προσπάθησε να μας βάλει ο Αρκαδικός, το είχαμε διαβάσει σωστά. Όπως είπε και ο Σωτήρης, τα τελευταία πέντε λεπτά χαλαρώσαμε υπερβολικά και επιτρέψαμε την ψαλίδα του σκορ να κλείσει. Αλλά ακόμη δεν είμαστε έτοιμοι να είμαστε στο ίδιο τέμπο και τα 40 λεπτά γιατί είμαστε καινούρια ομάδα ακόμη. Βέβαια, στο θέμα ενέργειας είμαστε καλύτεροι από την περσινή σεζόν, καθώς οι νέοι παίκτες είναι πιο μικροί σε ηλικία, αλλά στο να διαβάζουν τις καταστάσεις είμαστε πίσω σε σχέση με πέρυσι.

Και εγώ θέλω να αφιερώσω τη νίκη στον Βασίλη Θαρρενό γιατί δεν είναι μόνο η δουλειά που κάνει ως φυσιοθεραπευτής, αλλά κυρίως για το χαμόγελο και τη θετική αύρα που δίνει στην ομάδα. Καλή συνέχεια στον κόουτς και στον Αρκαδικό».

Σωτήρης Μανωλόπουλος (μπασκετμπολίστας Κολοσσού H Hotels): «Είχαμε πει ότι για να μετράει η νίκη στην Πάτρα, πρέπει να μην έχουμε απώλειες εντός έδρας. Το τεχνικό επιτελείο έκανε τρομερή στο σκάουτινγκ και ξέραμε ακριβώς που θα χτυπήσει ο Αρκαδικός. Ποια είναι τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα της ομάδας και ήμασταν πολύ συγκεντρωμένοι, ενώ μαζί με το καλό ξεκίνημα που κάναμε με τη βοήθεια του κόσμου πήραμε μία σημαντική διαφορά από την αρχή.

Βέβαια, ο κόουτς έχει κάποια παράπονα από εμάς γιατί στο τέλος χαλαρώσαμε και η διαφορά μειώθηκε. Δεν ικανοποιείται ποτέ και αυτό μας κάνει καλύτερους. Όσο για τη νίκη, είναι σημαντική και ο κόουτς λέει ότι είναι δουλειά των παικτών. Δεν επαναπαυόμαστε γιατί έχουμε δύσκολο πρόγραμμα μπροστά μας και από Δευτέρα συνεχίζουμε. Εμείς αφιερώνουμε τη σημερινή νίκη στον φυσιοθεραπευτή μας, Βασίλη Θαρρενό, γιατί πάει να προστατέψει την πατρίδα και αύριο φεύγει».

Για την προσωπική απόδοση του: «Τα τελευταία τρία χρόνια είναι περίεργα με τους τραυματισμούς. Μέχρι στιγμής είμαι υγιής. Αλλά, όλο αυτό οφείλεται στον προπονητή. Όταν ξέρει τι ζητά και τι μπορεί να δώσεις εσύ και η συνεργασία είναι άψογη όλη την εβδομάδα, θα φανεί και το Σάββατο».