Την τέταρτη φετινή του ήττα στην Ευρωλίγκα γνώρισε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ. Οι πρωταθλητές Ελλάδας έχασαν στο ΟΑΚΑ από τη γερμανική Άλμπα, για την 8η αγωνιστική, μετά από δύο παρατάσεις και πλέον έχουν ρεκόρ 4-4.

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου έκανε ρεκόρ καριέρας με 39 πόντους όμως η Άλμπα που είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων έκανε την έκπληξη και έφτασε στη δεύτερη φετινή της νίκη και πρώτη εκτός Γερμανίας.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εντυπωσιακοί στο πρώτο ημίχρονο. Οι παίκτες του Άιτο Ρενέσες σημείωσαν 58 πόντους (με 7/13 τρίποντα και 17/23 δίποντα) εκθέτοντας την άμυνα του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ και δημιουργώντας νέο αρνητικό ρεκόρ για τους «πράσινους».

H «πράσινη» άμυνα βελτιώθηκε θεαματικά στο δεύτερο ημίχρονο με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να μετατρέπει το 49-62 σε 60-64 στο 26' δίχως ωστόσο να καταφέρει να προσπεράσει στο σκορ. Αυτό εν τέλει έγινε στο 39' με τον Τόμας να κάνει το σκορ 87-86. Ο Χέρμανσον με 2/2 βολές και ο Καλάθης με 1/2 διαμόρφωσαν το τελικό 88-88 με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Στο εξτρά πεντάλεπτο οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να προσπερνά με 98-96 με τρίποντο του Παππά. Ο Χέρμανσον και πάλι με βολές σοφάρισε σε 98-98 και ο Τόμας στο φινάλε αστόχησε με το παιχνίδι να πηγαίνει στη δεύτερη παράταση.

Εκεί η Άλμπα προηγήθηκε με 101-98 και 103-101 με τον Παπαπέτρου να ισοφαρίζει δύο φορές. Στα 21'' για το τέλος ο Γουάιλι με 2/2 βολές έδωσε προβάδισμα στην ελληνική ομάδα με 105-103, που ωστόσο δεν ήταν αρκετό καθώς ο Σίκμα με γκολ φάουλ έκανε το 105-106 και στο φινάλε ο Ράις ήταν άστοχος.

Τα δεκάλεπτα: 31-31, 49-58, 69-74, 88-88, 98-98, 105-106.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πεδουλάκης): Τόμας 16 (1), Ράις, Παπαγιάννης 2, Παπαπέτρου 39 (6), Παππάς 14 (2), Τζόνσον 2, Μπράουν, Καλάθης 10 (10 ασίστ, 9 λάθη), Γουάιλι 22, Μήτογλου.

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Ρενέσες): Μέισον 9 (1), Γκιφέι 14 (2), Ντιλόου, Μάτισεκ, Σνάιντερ 6 (2), Χέρμανσον 20 (2 τρ., 10 ασ.), Γκεντράιτις 15 (1), Τίμαν 11 (1), Νόκο 17, Σίκμα 14 (10 ριμπ.).