Την τέταρτη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στο Basketball Champions League πανηγύρισε ο Προμηθέας που επικράτησε με 80-72 της τουρκικής Μπεσίκτας στο «Δ. Τόφαλος». Οι Πατρινοί με ρεκόρ 4-0 μοιράζονται την κορυφή του Δ' ομίλου με την Βίρτους Μπολόνια.

Ο Προμηθέας που είχε τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων... πάτησε γκάζι στην τελευταία περίοδο και κατάφερε να φτάσει στη νίκη που είναι η πρώτη ελληνικής ομάδας απέναντι στην Μπεσίκτας στη διοργάνωση.

Η ελληνική ομάδα πήρε βραχεία κεφαλή στο σκορ από την αρχή της αναμέτρησης και πήγε για πρώτη φορά στο +5 στο πεντάλεπτο με τον Γκίκα να κάνει το σκορ 12-7. Οι Τούρκοι προσπέρασαν στο 8' με 18-16 όμως ο Προμηθέας έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 22-20.

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε ούτε στη δεύτερη περίοδο με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Ο Κασελάκης στο 16' έκανε το 30-27 ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Χολ έστειλε τον Προμηθέα για πρώτη φορά στο +6 (34-28). Στο φινάλε όμως του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι ροκάνισαν τη διαφορά μειώνοντας σε 34-32.

Το μικρό προβάδισμα του Προμηθέα διατηρήθηκε και στην τρίτη περίοδο (53-52) ενώ συο 34' ο Ριτς με εύστοχο τρίποντο ισοφάρισε σε 61-61. Ένα καλάθι του Χολ και ένα τρίποντο του Μπράουν έβαλαν μπροστά τον Προμηθέα με 66-61 στο 35' ενώ τριάμισι λεπτά πριν από το φινάλε ο Γκίκας με εύστοχο τρίποντο έκανε το 72-66. Ο ίδιος παίκτης με 2/2 βολές στο 39' διαμόρφωσε το 76-70. Τη νίκη ουσιαστικά σφράγισε ο Σαλούστρος με 2/2 βολές στα 24'' για το τέλος όταν και έγραψε το τελικό 80-72.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 34-32, 53-52, 80-72

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Μπράουν 18 (2), Χολ 13 (1), Κασελάκης 5 (1), Σαλούστος 7 (1), Τσαϊρέλης 4, Έλις 6, Γκίκας 17 (3), Κατσίβελης, Μέιερ 10, Παρκς.

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ (Ιβάνοβιτς): Μπένζινχ 7 (1), Μπούβα 18, Πρέσι 6 (1), Ριτς 12 (2), Σιπάχι 2, Αλεξάντερ 12 (1), Γκεγίκ 8, Γκίμπσον 3 (1), Βεϊσελογλου 2, Γιλντιζλί 2.