Με το... δεξί μπήκε στο 2017 ο Κόροιβος καθώς πέρασε με 81-79 από την Πάτρα κόντρα στον Προμηθέα και στο φινάλε του πρώτου γύρου της STOIXIMAN.GR Basket League σημείωσε την πρώτη του φετινή εκτός έδρας νίκη!

Πλέον οι δύο ομάδες είναι ισόβαθμες στη βαθμολογία, με τον Προμηθέα να μετρά πέντε διαδοχικές ήττες στο πρωτάθλημα με την τελευταία τους νίκη να είναι στις 26 Νοεμβρίου όταν και είχε επιβληθεί εντός έδρας των Τρικάλων BC Aries.

Οι γηπεδούχοι με τον Λάκι Τζόουνς να κάνει ντεμπούτο και τον Μουχαμάντ Φαγιέ να επιστρέφει, μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι παίρνοντας βραχεία κεφαλή στο σκορ, και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 17-11. Αυτή η διαφορά διατηρήθηκε σταθερή σε όλη τη δεύτερη περίοδο με το πρώτο μέρος να βρίσκεται τους γηπεδούχος να προηγούνται με 35-28.

Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό οι Πατρινοί ανέβασαν για πρώτη φορά την υπέρ τους διαφορά σε διψήφια επίπεδα (42-30) στο 23' με καλάθι του Κλάρκ. Σε εκείνο το σημείο όμως ανέλαβαν δράση οι Γκότσερ και Σταρκς. Οι δύο παίκτες του Κοροίβου σημείωσαν 11 και 7 πόντους αντίστοιχα με τους φιλοξενούμενους να τρέχουν ένα επιμέρους σκορ 5-18 και να προσπερνούν για πρώτη φορά με 47-48 στα 46'' πριν από το τέλος της 3ης περιόδου που τους βρήκε να προηγούνται με 50-47.

Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου ο Προμηθέας βρήκε λύσεις και στις δύο πλευρές του παρκέ τρέχοντας ένα δικό του επιμέρους σκορ 9-1 σε περίπου τρία αγωνιστικά λεπτά, παίρνοντας έτσι και πάλι προβάδισμα στο σκορ με 56-51.

Δύο τρίποντα από τους Γκότσερ και Χολ και ένα καλάθι του Σταρκς έφεραν και πάλι το παιχνίδι στα ίσια (62-62) στο 36' ενώ στη συνέχεια ένα νέο τρίποντο του Γκότσερ έβαλε και πάλι τον Κόροιβο στη θέση του οδηγού.  Στο 38' ο Γκίκας έφερε τις ομάδες σε απόσταση αναπνοής (69-70), όμως ένα γκολ φάουλ του Χατζηνικόλα έδωσαν στον Κόροιβο αέρα πέντε πόντων (71-76) με τον Φαγιέ να αστοχεί σε τρίποντο στα 36'' για το φινάλε. Στα 22'' ο Κλαρκ με γκολ φάουλ έκανε το σκορ 74-77 ενώ απαντώντας στη μία βολή του Σταρκς μείωσε σε 76-78 έχοντας ακόμα 11' για το φινάλε. Ο Μιλουτίνοβιτς είχε 1/2 βολές για το 76-79 και στη συνέχεια ο Κλαρκ μείωσε στο πόντο με 2/2 βολές στα 4'' για το φινάλε κάνοντας το 78-79.Οι Πατρινοί έστειλαν και πάλι τον Μιλουτίνοβιτς στις βολές που όμως έκανε 2/2 για το 78-81. Στο τέλος ο Κλαρκ ευστόχησε σε μία βολή για το 79-81 και το ριμπάουντ του Μιλουτίνοβιτς από τη δεύτερη, χαμένη, βολή του Αμερικανού να σφραγίζει τη μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 35-28, 47-50, 79-81.

Ντίνος Καλαμπάκος (προπονητής Κόροιβου): «Καταρχήν χρόνια πολλά. Εύχομαι το 2017 να μας φέρει ό,τι χάσαμε το 2016. Εμείς δεν είχαμε κάνει Χριστούγεννα γιατί μας είχε στοιχίσει η ήττα από τον ΠΑΟΚ. Είχαμε πέσει και στην αλλαγή των ξένων, οπότε ψαχνόμασταν. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά γιατί όταν βρεθήκαμε πίσω στο σκορ δεν τα παρατήσαμε. Πιέσαμε και πετύχαμε κάποια μεγάλα σουτ. Μετά πήγαμε σε ένα ρίσκο βολών, κατ΄ επιλογήν μας πάντα.

Θεωρώ ότι κάναμε σωστές επιλογές και στα παιχνίδια που χάσαμε. Νομίζω ότι σκεφτήκαμε καλά, εκ του αποτελέσματος πάντα, γιατί αυτό τα κρίνει όλα. Ηταν η πρώτη μας εκτός έδρας νίκη και αυτό μας δίνει χαρά. Την χρειαζόμασταν. Η μεγάλη μας χαρά μετριάστηκε κάπως με τα άλλα αποτελέσματα που μάθαμε. Εχουμε διάθεση να συνεχίσουμε. Παίξαμε απέναντι σε ένα δυνατό αντίπαλο. Κοιτάμε μπροστά και θα προχωρήσουμε και σε μια ακόμη κίνηση ενίσχυσης. Για να σωθούμε πρέπει να γίνουμε καλύτεροι».

Άντρεγια Μιλουτίνοβιτς (παίκτης Κόροιβου): «Συγχαρητήρια στην ομάδα μου. Νομίζω ότι παίξαμε με αξιοπρέπεια, είχαμε ευστοχία και βγάλαμε πολύ ενέργεια μέσα στο παρκέ. Αν παίζουμε με μαχητικότητα, θα πάμε καλύτερα στην συνέχεια. Ακολουθεί δύσκολο πρόγραμμα, οπότε θα χρειαστεί να συνεχίσουμε την σκληρή δουλειά στην προπόνηση».

Βαγγέλης Αγγέλου (προπονητής Προμηθέα): «Ηταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, με μεγάλο ενδιαφέρον. Συγχαρητήρια στον Κόροιβο. Αν μιλήσουμε με τη γλώσσα των αριθμών θα αδικήσουμε την προσπάθεια που κάναμε. Εχουμε θέσει κάποιες προτεραιότητες. Πρέπει να δούμε, και θα δούμε, τι θα πάρουμε από αυτό το παιχνίδι. Πρώτον, θέλουμε να πάρουμε την συμπαράσταση των φιλάθλων. Ολοι ξέρουμε ότι θα είναι δύσκολος ο δρόμος που ακολουθεί. Και, επίσης, εμείς θα πρέπει να συνεχίσουμε τη δουλειά. Αυτή θα αναπτύξει και μεταξύ μας μια σωστή σχέση.

Η θέλησή μας, μας εμπόδισε στα κρίσιμα σημεία να σκεφτούμε σωστά. Ενα παιχνίδι έχει διάρκεια 40 λεπτά. Πρέπει μέσα σε αυτόν τον χρόνο να διαχειριστείς ενέργεια, μυαλό και το απρόοπτο του αντιπάλου. Όταν ο αντίπαλος έχει 5/5 τρίποντα και βάζει τόσους πολλούς πόντους στο τελευταίο 10λεπτο, τότε σίγουρα δεν έχεις καμία τύχη. Κρατάμε αυτό που μας είπε ο πρόεδρος έξω: Να συνεχίσουμε να παλεύουμε.

Θα σας παρακαλούσα να δώσουμε όλοι την πραγματική διάσταση του μεγέθους του Προμηθέα. Όλα αυτά που ακούγονται για Ευρώπη και 6άδα δεν βοηθούν. Η σεζόν θα είναι μακριά, με πολλές εκπλήξεις. Δε είμαι έτοιμος να απαντήσω για το αν θα υπάρξει περαιτέρω ενίσχυση. Εχουμε μπροστά μας 2 εβδομάδες για το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό και θα δούμε τι μπορούμε να κάνουμε για να βελτιωθούμε. Εμείς χρειαζόμαστε ανασταλτικότητα, αθλητικότητα και δημιουργία».

Δημήτρης Γράβας (παίκτης Προμηθέα): «Είναι μια πολύ δύσκολη ήττα. Οι 50 πόντοι που δεχτήκαμε στο β΄ ημίχρονο τα λένε όλα. Νομίζω ότι όλοι είδαμε ποιον δρόμο πρέπει να ακολουθήσουμε ύστερα από το σημερινό αποτέλεσμα».