Η 9η συνάντηση μεταξύ του Αρη και του Ρεθύμνου Aegean (η πρώτη έγινε στις 6 Ιανουαρίου 2008) θα είναι αυτή του Σαββάτου (17/1, 17:00) στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Τα αποτελέσματα στα ως τώρα παιχνίδια των δύο ομάδων είναι απολύτως μοιρασμένα, αφού μετράνε από τέσσερις νίκες, τρεις στις έδρες τους και μία ως φιλοξενούμενοι.

Ειδικότερα στα παιχνίδια της Θεσσαλονίκης ο Αρης ως γηπεδούχος σημείωσε δύο πολύ εύκολες νίκες στα πρώτα ισάριθμα παιχνίδια με τους Κρητικούς για να χάσει για την σεζόν 2012-2013 με 71-73. Οι “κίτρινοι” έδειχναν ότι δεν θα είχαν προβλήματα για να φτάσουν σε μία ακόμη επικράτηση επί του Ρεθύμνου Aegean αφού προηγήθηκαν με 44-26 και 50-37 στην τρίτη περίοδο η οποία έληξε με σκορ 60-49 υπέρ τους. Με τον Ούρος Ντούβνιακ όμως να σημειώνει ρεκόρ καριέρας με 36 πόντους -τους 25 στο δεύτερο ημίχρονο- οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή και πέτυχαν μια μεγάλη νίκη.

Στο αντίστοιχο περσινό παιχνίδι ο Αρης νίκησε με 73-67 μέσα από μεγάλες διακυμάνσεις. Ο Αρης έκανε επιμέρους σκορ 19-5 στην δεύτερη και το Ρέθυμνο Aegean 23-10 στην τρίτη περίοδο.

ΑΡΗΣ

* Με τέσσερις πόντους ο Βασίλης Σίμτσακ θα φτάσει τους 800 στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ ενώ χρειάζεται δύο εύστοχες βολές για να συμπληρώσει 100.

* Με 10 ριμπάουντ ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ θα φτάσει τα 300 στην καριέρα του.

* Τρεις ασίστ χωρίζουν τον Κώστα Χαρίση από τις 100.

ΡΕΘΥΜΝΟ AEGEAN

* Με επτά πόντους ο Τρέβις Σίμπσον θα φτάσει τους 300 στη διαδρομή του στο Ελληνικό πρωτάθλημα.