Η πρώτη νίκη της ΑΕΚ στο Basketball Champions League της φετινής σεζόν ήρθε με εντυπωσιακό και εμφατικό τρόπο. Η Ένωση επικράτησε στην Ιταλία της Ρέτζιο Εμίλια με 84-73 για τον δεύτερο όμιλο της πρώτης φάσης της ευρωπαϊκής διοργάνωσης έχοντας τον απόλυτο έλεγχο της συνάντησης μετά την πρώτη περιόδο.

Η ΑΕΚ κυριάρχησε στην δεύτερη περίοδο όταν με επιμέρους σκορ 33-17 πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +15 και έχοντας βάλει τις βάσεις της νίκης της.

Στο 14’ το σκορ ήταν ισόπαλο (29-29), όμως, στα τελευταία έξι λεπτά του δεύτερου δεκάλεπτου η Ένωση με πρωταγωνιστές τους Τιμ Φρεζίερ, Γιάνις Στρέλνιεκς και Αλεξάντερ Μάντσεν και επιμέρους σκορ 22-7 ξέφυγε με σημαντική διαφορά από τους γηπεδούχους.

Η ΑΕΚ στο τελευταίο τρίλεπτο του τρίτου δεκάλεπτου έκανε σερί 9-0 με τρίποντο του Στρέλνιεκς και η περίοδος ολοκληρώθηκε με προβάδισμα της 19 πόντων (67-48).

Λίγο μετά την συμπλήρωση του πρώτου λεπτού της τέταρτης περιόδου και με τρίποντο του Νίκου Περσίδη η διαφορά έφτασε την μέγιστη τιμή, των 22 πόντων (70-48).

Από την Ένωση που είχε 11/22 τρίποντα και 20 ασίστ, κορυφαίοι ήταν οι Αλεξάντερ Μάντσεν (17 πόντοι και 7 ριμπάουντ), Ακίλ Μίτσελ (12 πόντοι και 9 ριμπάουντ), Κάμερον ΜακΓκριφ (12 πόντοι και 5 ριμπάουντ) και Τιμ Φρεζίερ (10 πόντοι με 3/4 τρίποντα και 6 ασίστ).

Από την ιταλική ομάδα προσπάθησε περισσότερο ο Αντρέα Τσιντσιαρίνι (16 πόντοι με 3 τρίποντα και 11 ασίστ).

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 36-51, 48-67, 73-84.

ΡΕΤΖΙΟ ΕΜΙΛΙΑ (Μενέτι): Ανίμ 14 (2), Τσιντσαρίνι 16 (3 τριπ., 11 α.), Φάντερμπερκ 10 (2), Χόπκινς 12 (2), Ρόμπερτσον 11 (2), Τσίπολα 3 (1), Ντιουφ 4, Ολισεβίτσιους 3 (1), Ρόιβερς.

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φιλιππάκος, Φρεζίερ 10 (3), Παπαδάκης 1, Περσίδης 6 (2), Πετρόπουλος, Κόνιαρης 9 (1), Μάντσεν 17, ΜακΓκρίφ