Ο Αρης «πάγωσε» το Καζάν καθώς επικράτησε στην παράταση της Ούνιξ με 73-74 για την 3η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Eurocup. Η ελληνική ομάδα στάθηκε όρθια έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι και φυσικά έκανε σπουδαίο βήμα για την πρόκρισή της στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η καλή άμυνα ήταν το κύριο χαρακτηριστικό των δύο ομάδων στο πρώτο ημίχρονο. Ο Αρης είχε τον έλεγχο του ρυθμού υπό την έννοια ότι δεν επέτρεψε στην Ούνιξ Καζάν να «τρέξει» στον αγωνιστικό χώρο. Στα πρώτα πέντε λεπτά, οι δύο ομάδες έδωσαν… ρεσιτάλ αστοχίας, οι γηπεδούχοι απέκτησαν το περιφερειακό σουτ, όταν πάτησε στο παρκέ ο Λιθουανός Μιλάκνις (9-5, 7’). Το πρόβλημα για την ελληνική ομάδα είχε να κάνει με το γεγονός ότι δεν μπορούσε να γίνει απειλητική μέσα στη ρακέτα. Ωστόσο, ο Τζέρελ ΜακΝιλ ήταν σε καλή βραδιά (επιθετικά). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 15-14 έπειτα από εύστοχο σουτ τριών πόντων από τον Τζέικ Κοέν.

Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, η Ούνιξ Καζάν προσπάθησε να ξεφύγει στο σκορ, προηγήθηκε με 23-18 (15’), αλλά η αντίδραση του Αρη ήταν άμεση. Το «κοντό» σχήμα που χρησιμοποίησε ο Δημήτρης Πρίφτης έδωσε τη δυνατότητα στους «κίτρινους» να απαντήσουν με επιμέρους σκορ 8-1 και με διαδοχικά καλάθια του Χάγκινς, έπειτα από τελικές πάσες του Ξανθόπουλου, προηγήθηκαν με 24-26 (17’). Εκεί, η Ούνιξ Καζάν είχε τις λύσεις από τους Κόλομ, Μιλάκνις, προηγήθηκε με 31-28, αλλά ένα τρίποντο του ΜακΝιλ – σημείωσε 12 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, διαμόρφωσε το 31-31 που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Ο Αρης είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο και προηγήθηκε με 31-38 αλλά και με 37-45 έπειτα από πέντε λεπτά στο 3ο δεκάλεπτο. Αυτή τη φορά, οδηγός για την ελληνική ομάδα ήταν η αποτελεσματικότητά της στα σουτ τριών πόντων αλλά και η καλή άμυνα. Διατήρησε αυτή τη διαφορά έως το τέλος της 3ης περιόδου (42-50).΄

Η αγωνιστική άνοδος του Κιθ Λάνγκφορντ άλλαξε τα δεδομένα της αναμέτρησης στην τελευταία περίοδο. Ο Αμερικανός πέτυχε διαδοχικούς πόντους και οι Ρώσοι μείωσαν σε 50-52 (33’). Εκεί, ο Οκάρο Ουάιτ πέτυχε διαδοχικούς πόντους, διατήρησε τον Αρη σε θέση οδηγού για να φθάσουμε στα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα της κανονικής διάρκειας. Ο Αρης είχε την πρωτοπορία στο σκορ (61-63) πέντε δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, αλλά και την κατοχή της μπάλας έπειτα από λάθος του Γκομπάνοφ. Ο Ντόμινικ Ουότερς ευστόχησε στη μία από τις δύο ελεύθερες βολές (61-64) και με τέσσερα δευτερόλεπτα στη διάθεσή της, η Ούνιξ Καζάν εκμεταλλεύτηκε την κακή αντίδραση του Αρη και με εύστοχο τρίποντο του Κώστα Καϊμακόγλου οδήγησε τον αγώνα στην παράταση (64-64).

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι γηπεδούχοι άρχισαν καλύτερα καθώς ο Κώστας Καϊμακόγλου έδωσε λύσεις στην επίθεση. Προηγήθηκαν με 71-67 (43’). Εκεί, ο Μιχάλης Πελεκάνος απέδειξε την εμπειρία του. Με ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων και δύο κλεψίματα στην άμυνα ο Αρης προηγήθηκε με 73-74 (39’). Το τελευταίο λεπτό ήταν δραματικό, χαρακτηρίστηκε από τις διαδοχικές άστοχες προσπάθειες των δύο ομάδων και ο Αρης πήρε τη σπουδαία νίκη.

Δεκάλεπτα: 15-14, 31-31, 42-50, 64-64, 73-74

ΟΥΝΙΞ ΚΑΖΑΝ (Πασούτιν):Λάνγκφορντ 19, Πονκρασόφ 2, Παραχούσκι, Κόλομ 12, Λικχοντέι 2, Μπάνιτς, Γκουμπάνοφ 9, Πανίν, Καϊμακόγλου 14 (2), Ουίλιαμς 4, Μιλάκνις 11 (3).

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 2, Πελεκάνος 6 (2), Ουάιτ 10 (2), Ουότερς 10, Ζάρας, Χάγκινς 16, Κοέν 5 (1), Μούρτος 3 (1), Σίμτσακ 2, ΜακΝιλ 20 (2).