Η ...σιγουριά της πρόκρισης για την Μπαρσελόνα στην έδρα της μετά το "μπρέϊκ" στο Κούμπαν, έγινε κόλαφος για τους Καταλανούς που είδαν την Λοκομοτίβ να επιβάλλεται στον δεύτερο αγώνα τους στο "Παλαού Μπλαουγκράνα" έστω και στην παράταση με 92-80 και να πηγαίνει την σειρά σε 5ο αγώνα (Τρίτη 26/4), πάλι πίσω στην Ρωσία. Ετσι η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επανέκτησε το "πλεονέκτημα" έδρας και πλέον με την ψυχολογία στα ουράνια, μπορεί να παλέψει για το 4ο εισιτήριο για το Φάιναλ Φορ του Βερολίνου (13-15/5).

Οι Ρώσοι είδαν τον Άντονι Ράντολφ να "πετάει" μέσα στην Βαρκελώνη και ειδικά στην παράταση, έστω και αν νωρίτερα ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο στην απέλπιδα προσπάθεια των γηπεδούχων να προλάβουν το στραπάτσο, ισοφάρισε με δύο τρίποντα στην κανονική περίοδο (76-76). Γιατί αποδείχθηκε ότι δεν ήταν αρκετό αυτό το "φιλί ζωής" για την Μπαρσελόνα. Η Λοκομοτίβ ήταν από την αρχή του αγώνα πολύ καλά διαβασμένη και συγκεντρωμένη. Έτσι προηγήθηκε με 12-18, αλλά οι γηπεδούχοι με ένα σερί 9-3 πρόλαβαν να μειώσουν 19-21 (10΄).

Στην δεύτερη περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε και οι Ρώσοι διατήρησαν την βραχεία κεφαλή με το 25-28 και το 27-32, αλλά ένα νέο σερί 8-3 της "Μπάρτσα" έφερε την ισοφάριση (35-35). Και πάλι όμως ο Γιώργος Μπαρτζώκας κατεύθυνε υποδειγματικά την ομάδα του για να προλάβει να περάσει 35-40 στο ημίχρονο (20΄).

Στην 3η περίοδο η Λοκομοτίβ άρχισε να ξεφεύγει (42-49), αλλά οι Ισπανοί πρόλαβαν να βρουν κενά στην άμυνά της και με ενθουσιασμό από την έδρα τους έκαναν νέο σερί 12-2 και προσπέρασαν 54-51.

Και στην τέταρτη περίοδο η κατάσταση δεν άλλαξε, οι δύο ομάδες πήραν προβάδισμα χωρίς να ξεφύγουν. Πρώτα 60-56 η Μπαρτσελόνα και ακολούθησε με 60-65 η Λοκομοτίβ, η οποία προσπέρασε και 65-71 στο 39΄. Και τότε "χτύπησε" ο "Λα Μπόμπα" από τα 6,75 για να φέρει την ισοφάριση. Λίγο πριν την εκπνοή αστόχησε για τρίποντο και ο Ντιλέϊνι, για να πάει το παιχνίδι στην παράταση. Όπου οι Ρώσοι με διάρκεια και άμυνα, έκαναν το επί μέρους 16-4 για το τελικό 80-92. Στην έδρα τους πλέον θα έχουν αβαντάζ για μία ιστορική πρόκριση στο Φάιναλ Φορ εκτός και αν οι Καταλανοί που λύγισαν από το άγχος και το οποίο τώρα μετατοπίζεται στους Ρώσους, θυμηθούν την εμφάνισή τους στον δεύτερο αγώνα της σειράς...

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 35-40, 54-51, 76-76, 80-92.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πασκουάλ): Ντόλμαν 9, Ρίμπας, Αμπρίνες 7, Ναβάρο 19 (4ασ), Σατοράνσκι 10, Σάμουελς 4, Περπέρογλου 14, Τόμιτς 18 (6ρ).

ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΚΟΥΜΠΑΝ (Μπαρτζώκας): Ντιλέινι 15 (7ρ, 7ασ), Σίνγκλετον 14, Ράντολφ 28 (8/13δ, 7ρ, 3/4τρ), Ντρέιπερ 4, Κλαβέρ 17 (10ρ), Μπίκοφ 2, Τζάνινγκ 10, Ζούμπκοφ 2, Μπρόκχοφ.