Με το... αριστερό άρχισε την προσπάθεια της η ΑΕΚ στον Γ’ Όμιλο της πρώτης φάσης του Basketball Champions League. Η Ένωση «πλήρωσε» το νωθρό ξεκίνημα της (σκορ πρώτης περίοδου 31-15) και ηττήθηκε στο ΟΑΚΑ από την ισπανική Εστουντιάντες (87-79).

Η ΑΕΚ άρχισε τον αγώνα χωρίς ενέργεια στην άμυνα και συγκέντρωση στην επίθεση και βρέθηκε πολύ νωρίς σε ιδιαίτερα μειονεκτική θέση. Η Εστουντιάντες με πρωταγωνιστές τους Άλεκ Μπράουν, Σίλβεν
Λάντεσμπεργκ, προηγήθηκε με διαφορά 19 πόντων (31-12) με 33’’ να απομένουν για το τέλος της πρώτης περιόδου.

Με την ώθηση που τις έδωσαν οι προερχόμενοι από τον πάγκο Βασίλης Ξανθόπουλος, Έντιν Άτιτς, Ντούσαν Σάκοτα και ο Ντελρόϊ Τζέιμς, η Ένωση βελτιώθηκε αισθητά στο δεύτερο δεκάλεπτο και μείωσε στους πέντε (43-38), 50’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Η ισπανική ομάδα, όμως, στα τελευταία 44’’ του πρώτου μέρους με τρίποντο του Λάντεσμπεργκ και καλάθι του Μπράουν πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +10 (48-38).

Με δύο σερί τρίποντα των Λάντεσμπεργκ, Ομάρ Κουκ, η Εστουντιάντες ανέβασε την διαφορά στους 15 (56-41), με 6’ και 26’’ να απομένουν για το τέλος της τρίτης περιόδου και κράτησε το διψήφιο προβάδισμα σε όλη την διάρκεια του δεκάλεπτου, που ολοκληρώθηκε με σκορ 65-55.

Η ΑΕΚ έκανε νέα προσπάθεια να επιστρέψει στην διεκδίκηση της νίκης στην τελευταία περίοδο με πρωταγωνιστές τους Τζέιμς (στην θέση «πέντε»), Ξανθόπουλο και Σάκοτα. Μείωσε μέχρι τον πόντο (66-65) 6’ και 22’’ πριν την λήξη της συνάντησης. Οι «Φοιτητές», όμως, απάντησαν με επιμέρους σκορ 15-3 με τους Αλεξάντερ Τσβέτκοβιτς, Ομάρ Κουκ να σκοράρουν από πέντε πόντους με ένα τρίποντο, ξέφυγαν με 81-68, με 1’ και 28’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα και πήραν την εκτός έδρας νίκη. Η Ένωση μείωσε την διαφορά στους 8 (87-79) με τρίποντο του Ξανθόπουλου από την μια ρακέτα στην άλλη με την εκπνοή της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 15-31, 38-48, 55-65, 79-87.

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ελόνου 3, Τζέιμς 21 (2), Γκριν 9 (1), Ξανθόπουλος 13 (1), Σάκοτα 16 (1), Τσαλμπούρης, Άτιτς 8, Μπάρλοου, Αγραβάνης, Μωραΐτης, Μαυροειδής 5, Σι 4.

ΕΣΤΟΥΝΤΙΑΝΤΕΣ (Μαλντονάντο): Κουκ 11 (2), Κάνερ-Μέντλεϊ 2, Λάντεσμπεργκ 28 (3), Τσβέτκοβιτς 9 (1), Σούτον 2, Μπράουν 24 (2), Χάκανσον, Πένα, Αρτεάγκα 6, Μπριζουέλα, Βιτσέντο 5 (1), Σόλα.