Η σειρά του Ολυμπιακού με τη Ζαλγκίρις μεταφέρθηκε στο Κάουνας με τους Λιθουανούς να παίρνουν τη νίκη με 80-60 και να κάνουν το 2-1, σκορ που τους φέρνει μία νίκη μακριά από το Final-4. Αντίθετα ο Ολυμπιακός καλείται αφενός να ισοφαρίσει την ερχόμενη Πέμπτη (26/4) και εν συνεχεία να νικήσει και στο ΣΕΦ ώστε να βρεθεί στο Βελιγράδι.

Η ελληνική ομάδα -που τελείωσε με 18/53 σουτ- έμοιαζε επηρεασμένη από τα προβλήματα τραυματισμών που αντιμετωπίζει τις τελευταίες ημέρες, δεν είχε ενέργεια ούτε επιθετικά ούτε αμυντικά και δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να βγάλει εκτός ρυθμού του Λιθουανούς. Την ίδια στιγμή η Ζαλγκίρις είχε επτά παραπάνω ριμπάουντ, τελείωσε το παιχνίδι με 23 ασίστ αλλά και το εντυπωσιακό 24/33 στα δίποντα.

Ο Ολυμπιακός παρουσίασε αμυντικά προβλήματα από το ξεκίνημα του αγώνα, ωστόσο χάρη και στους πόντους του Ρόμπερτς συμβάδιζε στο σκορ με τη Ζαλγκίρις που έκλεισε την πρώτη περίοδο με προβάδισμα ενός καλαθιού (21-19). Οι Λιθουανοί τρέχοντας ένα σερί 11-0 στη δεύτερη περίοδο μετέτρεψαν το 26-24 σε 37-24 ενώ ενάμισι λετπό πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους έφτασαν για πρώτη φορά στο +17 με τον Μιλάκνις να κάνει το σκορ 47-30 και την ομάδα του Γιασικεβίτσιους να ολοκληρώνει ένα επιμέρους σκορ 21-6. Από την πλευρά του ο Ολυμπιακός με ένα μικρό 6-0 μείωσε σε 47-36 στο ημίχρονο.

Στα μέσα της τρίτης περιόδου ο Σπανούλης με πέντε προσωπικούς του πόντους έβαλε και πάλι τον Ολυμπιακό στο παιχνίδι κάνοντας το σκορ 53-46 όμως η Ζαλγκίρις απάντησε με ένα δικό της 14-4 και το φινάλε της τρίτης περιόδου τη βρήκε και πάλι στο +17 (67-50). Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι με την Ζαλγκίρις να φτάνει ακόμα και στο +24 πριν πάρει τη νίκη με 80-60 και κάνει το 2-1.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 47-36, 67-50, 80-60

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 18, Πάνγκος 12 (2), Τουπάν 10 (2), Ούντριχ 6, Γιανκούνας 13, Σάγιους, Μιλάκνις 1, Μίτσιτς 8, Ουάιτ 5, Καβαλιάουσκας 7, Βαλίνσκας, Ουλανόβας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 6, Μπράουν, Παπαπέτρου 5 (1), Σπανούλης 14, Μιλουτίνοφ 3, Στρέλνιεκς 3, Τιλί 6 (1), Πρίντεζης 3, Παπανικολάου 6, Μάντζαρης 3, Ρόμπερτς 11 (1), Μπογρης.

* Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας η Μπασκόνια επικράτησε με 88-83 στη Βιτόρια της Φενέρμπαχτσε και μείωσε τη μεταξύ τους σειρά σε 2-1.