Με καλάθι του Κώστα Παπανικολάου με την εκπνοή της συνάντησης, η Εθνική ομάδα νίκησε την Γεωργία (86-85) και «σφράγισε» τα διαβατήρια της για το Παγκόσμιο Κύπελλο και την Κίνα, τέσσερις αγωνιστικές πριν το τέλος των προκριματικών αγώνων για το μεγάλο ραντεβού του 2019!

Παρότι βρέθηκε στο -17 (37-20), 6’ και 27’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, στο -11 (54-43) στα πρώτα τρία λεπτά του δεύτερου μέρους και πίσω στο σκορ με 6 (85-79) με 1’ και 25’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα, η «επίσημη αγαπημένη» κατάφερε με μεγάλη ανατροπή να ολοκληρώσει την αποστολή της στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2019.

Μια ανατροπή που θύμισε παλιές δοξασμένες εποχές της περιόδου 2005-7. Η Εθνική που παραμένει αήττητη μετά από οκτώ αγώνες στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, έδειξε χαρακτήρα ενώ είχε τον Νικ Καλάθη στην καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του στην Εθνική (ρεκόρ με 31 πόντους) και, επίσης, εξαιρετικό τον Κώστα Σλούκα (14 πόντοι, 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ).

Η «επίσημη αγαπημένη» ταξίδεψε στην Τιφλίδα χωρίς τους Γιάννη Μπουρούση, Γιώργο Πρίντεζη (πήραν άδεια μετά τη νίκη επί της Σερβίας), έχασε τον Βαγγέλη Μάντζαρη (που έπαθε μυϊκό σπασμό στον αυχένα) πριν το τζάμπολ, και είχε μεγάλα προβλήματα κοντά στο καλάθι μέχρι το 25’. Η εικόνα του ματς άλλαξε μετά το 26’ (62-53 για τους γηπεδούχους) όταν ο Θανάσης Σκουρτόπουλος «επιστράτευσε» το χαμηλό σχήμα (με ψηλούς τους Παπαπέτρου, Μαργαρίτη ή τον Θανάση Αντετοκούνμπο) για να πιέσει στην άμυνα σε όλο το γήπεδο.

Η Εθνική κατάφερε να αλλάξει τον ρυθμό και με επιμέρους σκορ 12-2, τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ (65-64). Παρότι η «επίσημη αγαπημένη» βρέθηκε 1’ και 25’’ πριν την λήξη του ματς στο -6 (85-79), πάλι με την αμυντική πίεση της οδήγησε την Γεωργία του Ηλία Ζούρου σε λάθη και πήρε τη νίκη με καλάθι του Αντετοκούνμπο, τρίποντο και καλάθι του Παπανικολάου στην εκπνοή!

Τέσσερα δευτερόλεπτά πριν την λήξη του αγώνα και με το σκορ 85-84 για την Γεωργία, ο Τορνίκε Σενγκέλια αστόχησε σε μακρινό τρίποντο. Το ριμπάουντ πήρε ο Παπανικολάου, που πάσαρε στον Καλάθη. Ο 29χρονος γκαρντ έτρεξε γρήγορα προς το καλάθι των γηπεδούχων και την κατάλληλη στιγμή έδωσε την μπάλα στον Παπανικολάου που με λέι απ έδωσε τη νίκη στην Εθνική!

Τα δεκάλεπτα: 30-17, 49-38, 64-65, 85-86.

ΓΕΩΡΓΙΑ (Ζούρος): Μπιτάντζε 17, Μποκολισβίλι 3 (1), Τζάνινγκ 17 (4), Σενγκέλια 22 (13 ριμπάουντ), Τσιντσάντζε 7 (2), Αντρονικασβίλι, Μπεριβίλι, Νταρμπαίντζε, Λονταρίντζε, Πατσάτσια, Σανάντε 8 (1), Σερμαντίνι 11.

ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος): Αντετοκούνμπο 5 (4 τάπες), Καλάθης 31 (7/11 τρίποντα), Μαργαρίτης 5 (1), Παπανικολάου 15 (3), Σλούκας 14 (8 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ντόρσεϊ, Λαρεντζάκης 3 (1), Μάντζαρης, Μήτογλου, Παπαγιάννης 4, Παπαπέτρου 9 (1), Βασιλόπουλος.