Παρότι κατάφερε να επιστρέψει από το -17 του πρώτου ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έχασε με 87-83 στην παράταση από την Ζαλγκίρις και γνώρισε την πρώτη του εντός έδρας ήττα στη φετινή Ευρωλίγκα μετά από τέσσερις αγωνιστικές.

Οι «πράσινοι» που μάζεψαν 14 λιγότερα ριμπάουντ πλήρωσαν το κακό τους πρώτο ημίχρονο καθώς βρέθηκαν πίσω στο σκορ ακόμα και 17 πόντους. Ωστόσο έκαναν την ανατροπή, προσπέρασαν στο σκορ, όμως στο εξτρά πεντάλεπτο οι Λιθουανοί είχαν καλύτερες επιλογές και έφτασαν στη νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα από το ξεκίνημα στον αγώνα και δύο λεπτά πριν από την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου προηγήθηκαν με +10 (10-20) με καλάθι του Γουάιτ. Ο Παππάς με εύστοχο τρίποντο μείωσε σε 13-20 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η Ζαλγκίρις επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Γουόλτον στο 15' να στέλνει τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, το +17, κάνοντας το σκορ 20-37. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ αντέδρασε και στο επόμενο τετράλεπτο τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 12-4 κατέβασε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα μειώνοντας σε 32-41.

Ο Καβαλιάουσκας έστειλε και πάλι τη Ζαλγκίρις στο +11 στο 24' κάνοντας το 39-50, όμως ο Παναθηναϊκός «απάντησε» με ένα 10-3 με τον Λάνγκφορντ να μειώνει σε 49-53.

Με έξι πόντους του Καλάθη ο Παναθηναϊκός πλησίασε στον πόντο (57-58) στο 32' ενώ η ανατροπή ολοκληρώθηκε στο26' όταν ο Παπαπέτρου με εύστοχο τρίποντο έδωσε για πρώτη φορά στην ελληνική ομάδα με 66-64. Ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος ο Καλάθης με τρίποντο έκανε το 74-70 όμως οι φιλοξενούμενοι κάλυψαν τη διαφορά και στα 6'' πριν από το τέλος μετά από τρία επιθετικά ριμπάουντ ο Ντέιβις ισοφάρισε σε 76-76. Ο Καλάθης αστόχησε σε τρίποντο στο τέλος και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Εκεί η Ζαλγκίρις με ένα σερί 6-0 προσπέρασε με 86-80 1'11'' πριν από το φινάλε. Ο Καλάθης με τρίποντο μείωσε σε 83-86 όμως στην επόμενη επίθεση του Παναθηναϊκού αστόχησε πίσω από τα 6,75μ. Ο Ντέιβις με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 83-87.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 33-44, 51-58, 76-76, 83-87

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Τόμας 6, Λάνγκφορντ 13 (1), Λάσμε 5, Παπαπέτρου 8 (1), Παππάς 8 (2), Γκιστ 9 (1), Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους 2, Καλάθης 22 (3), Αντετοκούνμπο 4, Μήτογλου 2.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 18, Γουόλτον 5, Γουόλτερς 10 (1), Γουόκαπ 14, Βέστερμαν 5 (1), Γιανκούνας 4, Μπιρούτις 3, Μιλάκνις, Γουάιτ 13, Γκριγκίνις, Καβαλιάουσκας 4, Ουλάνοβας 11 (1).