Ο Ολυμπιακός παρότι αγωνίστηκε  χωρίς τους τραυματίες Σπανούλη, Ροτσέστι, Χαραλαμπόπουλο, τους ασθενείς Πολ, Ρούμπιτ, τα νέα μεταγραφικά αποκτήματα Μπάικς, ΜακΚίσικ (λόγω της απαγόρευσης μεταγραφών από την Ευρωλίγκα) και από το 17’ έχασε τον Νίκολα Μιλουτίνοφ με διάστρεμμα στο δεξί πόδι, επιβλήθηκε στο ΣΕΦ της Βιλερμπάν με 77-68.

Οι «ερυθρόλευκοι» με έξι επαγγελματίες παίκτες, τον 18χρονο Αλεξέι Ποκουσέφσκι και τον 17χρονο Αλέξανδρο Νικολαίδη πέτυχαν την δεύτερη σερί μεγάλη νίκη τους, μετά από εκείνη επί της ΤΣΣΚΑ, και απέκτησαν βάσιμες ελπίδες για πρόκριση στα πλέι οφ.

Ο Ολυμπιακός έφτασε τις 11 νίκες στις πρώτες 25 αγωνιστικές της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας και βρίσκεται σε «τροχιά» οκτάδας.

Η δεύτερη περίοδος ήταν το «κλειδί» της νίκης των «ερυθρόλευκων». Ο Ολυμπιακός με τον Νικολαίδη να είναι εξαιρετικός και στις δύο πλευρές του γηπέδου, πίεσε στην άμυνα, από την άμυνα βρήκε ρυθμό στην επίθεση και μετέτρεψε το 21-20 υπέρ της γαλλικής ομάδας του πρώτου δεκαλέπτου σε 43-31 στο 19’, ύστερα από επιμέρους σκορ 23-10.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» καταθέτοντας την ψυχή τους συνέχισαν να κυριαρχούν στο παρκέ του ΣΕΦ. Με δύο σερί τρίποντα των Βεζένκοφ, Πρίντεζη, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με διαφορά 16 πόντων (61-45) στο 29’.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω από διψήφιο νούμερο και οι «ερυθρόλευκοι» πανηγύρισαν τη νίκη 1’ και 30’’ πριν την λήξη όταν με τρίποντο ο Αντώνης Κόνιαρης έκανε το 77-61. Οι Βεζένκοφ, Έλις, Πρίντεζης, Μπάλντουιν και ο 17χρονος Νικολαίδης ήταν οι κορυφαίοι του Ολυμπιακού.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 43-33, 61-50, 77-68.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Μπάλντουιν 11 (7 ριμπ.), Νικολαΐδης 6, Κόνιαρης 4, Μιλουτίνοφ 9, Βεζένκοφ 15 (3/5 τριπ., 7 ριμπ.), Πρίντεζης 11 (1), Παπανικολάου 8 (2 τριπ., 6 α.), Ποκουσέφσκι, Έλις 13.

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Μίτροβιτς): Τέιλορ 12, Τζεκίρι 9 (8 ριμπ.), Καουντί 14 (2), Μαλεντόν 7 (1), Λόμαζ, Γκαλιού, Νουά 3 (1), Ζαν-Σαρλ 11 (1), Ντιότ 3 (1), Μπάκο 2, Στράζελ 3 (1), Πέιν 4.