Ο Ολυμπιακός... απέδρασε με τους δύο βαθμούς από το Καζάν της Ρωσίας (90-75 την Ούνιξ) παρότι ταξίδεψε για την αναμέτρηση της 21ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας χωρίς τρία βασικά στελέχη, τον αρχηγό του Βασίλη Σπανούλη (θλάση στον προσαγωγό) και τους Ματ Λοτζέσκι (γαστρεντερίτιδα), Πάτρικ Γιανγκ (οστικό οίδημα στο γόνατο) και με την αποστολή να αποτελείται από μόλις 10 παίκτες.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας βρήκαν ξέφρενο επιθετικό ρυθμό από την πιεστική άμυνα τους και με 14/25 τρίποντα πέτυχαν την 15η συνολικά νίκη τους, που τους φέρνει ακόμη πιο κοντά στην κατάκτηση μιας θέσης στην πρώτη τετράδα της τελικής βαθμολογίας της Ευρωλίγκας που δίνει πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

Ο Ολυμπιακός έκανε ιδανική αρχή στον αγώνα και έβαλε τις βάσεις της νίκης του στα πρώτα 12’. Με πιεστική άμυνα οδήγησε τους γηπεδούχους σε κακές επιλογές και λάθη, ενώ ο Κώστας Παπανικολάου περιόρισε την δράση του πρώτου σκόρερ της διοργάνωσης Κιθ Λάνγκφορντ. Από την άμυνα τους οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και με 9/12 τρίποντα – με τον Βαγγέλη Μάντζαρη να έχει 3/4 – προηγήθηκαν με διαφορά 27 πόντων (43-16) 7’ και 42’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου!

Στην συνέχεια η ομάδα του Πειραιά διατήρησε την διαφορά σε επίπεδα 15-20 πόντων με «εκτελεστή» τον Έρικ Γκριν – που ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού με 25 πόντους – και όταν στο 34’ η Ούνιξ κατέβασε την διαφορά στους 8 (69-61), ο Γιώργος Πρίντεζης με 10 πόντους και δύο τρίποντα έδωσε την... χαριστική βολή στην Ούνιξ. Η διαφορά... εκτοξεύτηκε στους 19 (87-68) δύο λεπτά πριν την λήξη του αγώνα και ο Ολυμπιακός διασφάλισε την πολύ σημαντική δεδομένων των συνθηκών νίκη του.

Τα δεκάλεπτα: 13-33, 36-56, 54-69, 75-90.

ΟΥΝΙΞ ΚΑΖΑΝ (Πασούτιν): Τζόνσον 2, Αντίποφ 19 (4), Κλαρκ, Λάνγκφορντ 25 (3), Στολ 3 (1), Παρακχούσκι 14, Μπάνιτς 4, Βορόνοφ 2, Πανίν 2, Καϊμακόγλου 4, Ουίλιαμς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 25 (3), Μπιρτς 4, Παπαπέτρου, Ουότερς 5 (1), Αγραβάνης 6 (2), Μιλουτίνοφ 11, Πρίντεζης 20 (3), Παπανικολάου 10 (2), Μάντζαρης 9 (3), Αθηναίου.