Με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κρις Χουγκάζ που τελείωσε την αναμέτρηση με 23 πόντους με απόλυτη ευστοχία έξω από τα 6,75 μέτρα (7/7 τρίποντα), ο Ιωνικός Hellenic Coin επικράτησε εντός έδρας της Λάρισας Bread Factory (83-76) για την 18η αγωνιστική της κανονικής περίοδου της Stoiximan Basket League.

Η ομάδα της Νίκαιας με την σημερινή (21/3) νίκη της έφτασε τις συνολικά 7 στο Πρωτάθλημα της φετινής σεζόν και βρίσκεται «αγκαλιά» με τον στόχο της παραμονής.

Στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο με 9/17 τρίποντα και τον Μπραντον Ρας κορυφαίο. Η Λάρισα Bread Factory προηγήθηκε και με 15 πόντους (49-34) σχεδόν δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο, η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε. Ο Ιωνικός Hellenic Coin έβγαλε ενέργεια στην άμυνα. Από την άμυνα βρήκε ρυθμό και με επιμέρους σκορ στην τρίτη και στην τέταρτη περίοδο 45-27 πήρε τους πολύτιμους δύο βαθμούς.

Εκτός απο τον Χουγκάζ  από τους νικητές διακρίθηκαν ακόμη ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, που πέτυχε 15 πόντους με 9/10 βολές και 3/6 σουτ εντός πεδιάς, και ο Βασίλης Τολιόπουλος, ο οποίος σκόραρε 11 πόντους και μοίρασε 8 ασίστ.

Ο Χουγκάζ πέτυχε τρία συνεχή τρίποντα στο σερί 11-0, που έκανε ο Ιωνικός Hellenic Coin στο πρώτο πεντάλεπτο της τελευταίας περιόδου και ήταν καθοριστικό για τη νίκη του. Οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν το 63-58 υπέρ της θεσσαλικής ομάδας της τρίτης περιόδου σε 69-63.

Ο Τζέρεμι Χόλογουελ με νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα αύξησε στους οκτώ το πρόβαδισμα του Ιωνικού Hellenic Coin (72-64) στο 36’. Η πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ των γηπεδούχων όταν ο Χουγκάζ με το τέταρτο τρίποντο του στο τελευταίο δεκάλεπτο και έβδομο συνολικά και ο Σαγίντ Πρίτζεντ με καλάθι έφεραν τον Ιωνικό Hellenic Coin στο +11 (81-70) με 1' και 31’’ να απομένουν για την ολοκλήρωση του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 38-49, 58-63, 83-76.

Νίκος Παπανικολόπουλος (Λάρισα Bread Factory): «Συγχαρητήρια στον Ιωνικό Helleni Coin για τη νίκη που έκανε. Νομίζω ότι εξασφάλισε και την παραμονή, γεγονός που είναι πολύ σημαντικό για τους στόχους της.

Συγχαρητήρια και στα δικά μας παιδιά για την προσπάθεια. Προφανώς, η έλλειψη των γκαρντ φάνηκε, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Αυτό, μαζί με τα τρίποντα στην τέταρτη περίοδο, έκριναν το παιχνίδι. Συνεχίζουμε για το επόμενο κρίσιμο ματς που έχουμε».

Βαγγέλης Αγγέλου (Ιωνικός HellenIc Coin): «Έγινε ένα ενδιαφέρον παιχνίδι. Η Λάρισα είναι μια καλή ομάδα. Είχε απουσίες κι αυτό της επέτρεψε να μην έχει πίεση και πρέπει στο πρώτο ημίχρονο. Μας τιμώρησε, αλλά δεν θέλω να επεκταθώ στα στοιχεία του παιχνιδιού.

Τη σημερινή προσπάθεια θέλουμε να την αφιερώσουμε στη μνήμη της μητέρας του Λουκά Μαυροκεφαλίδη. Είναι πολύ σημαντικό το κομμάτι της μητέρας σε κάθε οικογένεια. Αντίστοιχα σε μία ομάδα είναι πολύ σημαντικό να υπάρχει το οικογενειακό κλίμα».