Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ήταν ανταγωνιστικός στην Μαδρίτη απέναντι στην Ρεάλ μόνο για οκτώ λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο και γνώρισε την ήττα με 89-68 για την 13η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας. Για τους «πράσινους», που έμειναν στις 6 νίκες, η ήττα από την πρωταθλήτρια Ευρώπης ήταν η έβδομη στην ευρωπαϊκή διοργάνωση της φετινής σεζόν. Μοναδικό κέρδος για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ η εμφάνιση του Γιώργου Παπαγιάννη (8 πόντοι και 3 ριμπάουντ).

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ άρχισε πολύ άσχημα και στις δύο πλευρές του γηπέδου την αναμέτρηση με συνέπεια να βρεθεί πίσω στο σκορ με 16-2 στο πρώτο πεντάλεπτο με τον Φαμπιάν Κοζέρ να έχει πετύχει 8 πόντους. Ούτε στο δεύτερο πεντάλεπτο της πρώτης περιόδου... εμφανίστηκαν στο παρκέ, οι «πράσινοι» και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 23-10 για την Ρεάλ.

Το ίδιο άσχημα για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ κύλησαν και τα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου και η διαφορά έφτασε τους 20 (32-12) στο 14’. Οι «πράσινοι» έδειξαν σημάδια αντίδρασης στα τελευταία τέσσερα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου. Με οκτώ πόντους με δύο τρίποντα του Κέβιν Λάνγκφορντ και ένα ακόμη σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Νίκου Παππά κατέβασαν την διαφορά στους 11 (40-29), 49’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, που ολοκληρώθηκε με σκορ 43-31 για την πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Η Ρεάλ με δύο τρίποντα των Άντονι Ράντολφ, Σέρχιο Γιούλ ξέφυγε με 18 (53-35) στο 23’, αλλά από εκείνο το σημείο και μετά ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ... αφυπνίστηκε. Βελτίωσε την άμυνα του, ο Γιώργος Παπαγιάννης αξιοποίησε τις ασίστ του Νικ Καλάθη και με τον Κιθ Λάνγκφορντ να φτάνει τους 18 πόντους, μείωσε στους έξι (59-53) στο 29’ και ύστερα από επιμέρους σκορ σε διάστημα έξι λεπτών 18-6.

Με τρίποντο του Καλάθη, οι «πράσινοι» πλησίασαν ακόμη περισσότερο στους 5 (63-58) στο πρώτο λεπτό της τελευταίας περιόδου. Ο Πάμπλο Λάσο... επιστράτευσε τον Τζέισι Κάρολ, που δεν είχε παίξει στο πρώτο ημίχρονο, η Ρεάλ απάντησε με σερί 8-0 και ξέφυγε πάλι με διψήφια διαφορά (71-58), 6’ και 33’’ πριν την λήξη της συνάντησης.

Με τρίποντο του Ρούντι Φερνάντεθ, η «Βασίλισσα» προηγήθηκε με 17 (78-61) με 4’ και 50’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα και έβαλε τέλος στις ελπίδες του Παναθηναϊκού για την μεγάλη ανατροπή. Η διαφορά έφτασε και τους 26 (89-63) στο 39’.

Τα δεκάλεπτα: 23-10, 43-31, 63-55, 89-68.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 14 (2), Ράντολφ 5 (1), Φερνάντεθ 7 (1), Καμπάτσο 13 (1), Αγιόν 8 (9 ριμπ.), Κάρολ 4, Ταβάρες 11, Γιουλ 7 (1), Ντεκ 4, Τόμπκινς 8, Τέιλορ 8 (1), Πρέπελιτς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πασκουάλ): Τόμας 2, Λάνγκφορντ 20 (2), Παπαγιάννης 8, Λάσμε 2, Παππάς 6 (2), Γκιστ 1, Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους, Λοτζέσκι 2, Καλάθης 17 (1), Αντετοκούνμπο 2, Μήτογλου 4.