Την τέταρτη νίκη του στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ της φετινής σεζόν πέτυχε εντός έδρας το Ρέθυμνο Cretan Kings επί της Κηφισιάς (74-61). Η κρητική ομάδα έβαλε τις βάσεις της νίκης της με σερί 14-0 στο τρίτο δεκάλεπτο. Σερί που της έδωσε προβάδισμα 15 πόντων (50-35).

Το Ρέθυμνο Cretan Kings εκμεταλλεύτηκε με εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό τα λάθη των φιλοξενουμένων πετυχαίνοντας 26 πόντους από σφάλματα της Κηφισιάς και τα επιθετικά ριμπάουντ του σκοράροντας 15 πόντους από φάσεις δεύτερης ευκαιρίας.

Το Ρέθυμνο Cretan Kings μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση και με πρωταγωνιστές τους Τάιλερ Στόουν, Σταύρο Σχίζα ξέφυγε με 13-2 λίγο μετά το πρώτο πεντάλεπτο. Με τρίποντο του Στόουν οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και πάλι με διψήφια διαφορά (16-6) με 3’ και 15’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου δεκάλεπτου. Η Κηφισιά αντέδρασε και με τρίποντο του Μουχάμεντ Ελ-Αμίν και καλάθι του Λεωνίδα Κασελάκη μείωσε στους 5 (18-13) με 53’’ να απομένουν για το τέλος της πρώτης περιόδου.

Με δύο σερί καλάθια του Ράιαν Χάροου στο τελευταίο λεπτό το Ρέθυμνο Cretan Kings τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 (22-13). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την αντεπίθεση τους και με καλάθι του Λίνου Χρυσικόπουλου και τρίποντο του Ντάντε Στίγκερς πλησίασαν στους 4 (22-18) 7’ και 16’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Η κρητική ομάδα ξέφυγε πάλι με 8 (28-20) με 5’ και 32’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου μέρους με τέσσερις βολές του Χάρη Γιαννόπουλου, αλλά η Κηφισιά με πρωταγωνιστή τον Λεωνίδα Κασελάκη μείωσε στους 3 (30-27) 1’ και 36’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Με επιμέρους σκορ 6-1 το Ρέθυμνο Cretan Kings ξέφυγε πάλι με 8 (36-28) στα πρώτα δευτερόλεπτα του δεύτερου μέρους. Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, με σερί 7-0 που άρχισε με καλάθι του Κασελάκη μείωσαν στον πόντο (36-35) 7’ και 8’’ πριν την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου. Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν καθοριστική για την εξέλιξη του ματς. Με σερί 14-0 με 7 πόντους με ένα τρίποντο του Χάροου και πέντε με ένα τρίποντο του Χάρη Γιαννόπουλου το Ρέθυμνο Cretan Kings ξέφυγε με διαφορά 15 πόντων (50-35) με 2’ και 53’’ να απομένουν για το τέλος της τρίτης περιόδου.

Η Κηφισιά σκόραρε μετά από σχεδόν πέντε λεπτά (50-37 με δύο βολές του Ρομπ Λόουερι 2’ και 35’’ πριν την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου), ενώ με τρίποντο του Ρασάντ Μάντεν η κρητική ομάδα προηγήθηκε και με 16 (55-39) με 53’’ να απομένουν για το τέλος της τρίτης περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το Ρέθυμνο Cretan Kings με καλή άμυνα και επιθετική ισορροπία δεν απειλήθηκε από τους φιλοξενούμενους. Η διαφορά έφτασε μέχρι τους 19 (72-53) με δύο βολές του Κλουφ 2’ και 19’’ πριν την λήξη της συνάντησης.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 34-28, 57-41, 74-61.

Ηλίας Παπαθεοδώρου  (προπονητής Κηφισιάς): «Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι για μας. Την Δευτέρα είχαμε παίξει ένα ματς μεγάλων απαιτήσεων και ψυχικά και σωματικά καταναλώσαμε πολλές δυνάμεις. Σε μία μέρα ουσιαστικά έπρεπε να ταξιδέψουμε και να παίξουμε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι απέναντι σε μία ομάδα που έχει ποιότητα. Στο γήπεδο της έχει πολύ υψηλό ρυθμό και αυτό δεν μας βοήθησε.

Ήταν ένα ματς υψηλών απαιτήσεων. Τα καταφέραμε σε έναν βαθμό ως το 25ο λεπτό. Ήμασταν κοντά στο σκορ. Φτάσαμε σε απόσταση «αναπνοής» αλλά εκεί ένα κακό δικό μας κομμάτι και στην επίθεση και έδωσε το δικαίωμα στο Ρέθυμνο να πάρει διαφορά ασφαλείας. Για μας ήταν δύσκολο να επιστρέψουμε στο ματς. Πρέπει να συνεχίσουμε. Είμαστε σε καλό επίπεδο. Έχουμε αλλάξει λίγο το ρόστερ και πρέπει να συνεχίσουμε να προσπαθούμε και να κάνουμε κάποιες νίκες στο γήπεδο μας για να προχωρήσουμε ακόμη καλύτερα. Συγχαρητήρια στο Ρέθυμνο για τη νίκη. Καλή συνέχεια και καλή χρονιά».

Ρόσκο Σμιθ (μπασκετμπολίστας Κηφισιάς): «Σήμερα ήταν μία σκληρή ήττα για μας. Σαν ομάδα δεν λειτουργήσαμε καλά σήμερα. Είχαμε τον δύσκολο αγώνα της Δευτέρας. Χάσαμε πολλά σουτ. Είμαστε πολύ καλή ομάδα και θα πρέπει να συνεχίσουμε ακόμη καλύτερα».

Θανάσης Σκουρτόπουλος (προπονητής Ρεθύμνου Cretan Kings): «Εύχομαι καλά Χριστούγεννα και καλή χρονιά σε όλους. Όσον αφορά στο παιχνίδι ξέραμε ότι η Κηφισιά είναι μία πολύ σοβαρή και πειθαρχημένη ομάδα. Την Δευτέρα διεκδίκησε ένα πολύ δυνατό ματς μέχρι τέλους και σίγουρα αυτό της αφαίρεσε ενέργεια.

Χάρης Γιαννόπουλος (μπασκετμπολίστας Ρεθύμνου Cretan Kings): «Είναι μία πάρα πολύ δύσκολη έδρα το Ρέθυμνο. Παραδοσιακά όλες οι ομάδες που έρχονται εδώ έρχονται για να μπορέσουν να κλέψουν μία νίκη. Παρ’ όλα αυτά η εικόνα μας φέτος στα εκτός έδρας παιχνίδια έχει αποπροσανατολίσει λίγο τις ομάδες. Η ομάδα μας έχει πολύ ταλέντο και δουλεύουμε καθημερινά ώστε να μπορέσουμε να ξεπεράσουμε κάποια προβλήματα εμπειρίας. Νομίζω ότι αποδείξαμε σήμερα με το καλύτερο μας παιχνίδι ότι είμαστε μία ομάδα που βελτιώνεται συνεχώς και κυρίως στο αμυντικό κομμάτι. Στο επιθετικό κομμάτι έχουμε ούτως ή άλλως πολλά πλεονεκτήματα. Θέλω να δώσω τις ευχές μου σε όλους. Καλά Χριστούγεννα, καλή χρονιά και υγεία σε όλους».

Ηλίας Παπαθεοδώρου: «Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι για μας. Την Δευτέρα είχαμε παίξει ένα ματς μεγάλων απαιτήσεων και ψυχικά και σωματικά καταναλώσαμε πολλές δυνάμεις. Σε μία μέρα ουσιαστικά έπρεπε να ταξιδέψουμε και να παίξουμε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι απέναντι σε μία ομάδα που έχει ποιότητα. Στο γήπεδο της έχει πολύ υψηλό ρυθμό και αυτό δεν μας βοήθησε. Ήταν ένα ματς υψηλών απαιτήσεων. Τα καταφέραμε σε έναν βαθμό ως το 25ο λεπτό. Ήμασταν κοντά στο σκορ. Φτάσαμε σε απόσταση «αναπνοής» αλλά εκεί ένα κακό δικό μας κομμάτι και στην επίθεση και έδωσε το δικαίωμα στο Ρέθυμνο να πάρει διαφορά ασφαλείας. Για μας ήταν δύσκολο να επιστρέψουμε στο ματς. Πρέπει να συνεχίσουμε. Είμαστε σε καλό επίπεδο. Έχουμε αλλάξει λίγο το ρόστερ και πρέπει να συνεχίσουμε να προσπαθούμε και να κάνουμε κάποιες νίκες στο γήπεδο μας για να προχωρήσουμε ακόμη καλύτερα. Συγχαρητήρια στο Ρέθυμνο για τη νίκη. Καλή συνέχεια και καλή χρονιά».

Θανάσης Σκουρτόπουλος: «Εύχομαι καλά Χριστούγεννα και καλή χρονιά σε όλους. Όσον αφορά στο παιχνίδι ξέραμε ότι η Κηφισιά είναι μία πολύ σοβαρή και πειθαρχημένη ομάδα. Την Δευτέρα διεκδίκησε ένα πολύ δυνατό ματς μέχρι τέλους και σίγουρα αυτό της αφαίρεσε ενέργεια. Για αυτό πρώτη μας προτεραιότητα σήμερα ήταν να τρέξουμε και να έχουμε γρήγορο ρυθμό που έτσι και αλλιώς θέλουμε. Αυτό στο βάθος του αγώνα μας βοήθησε. Δεν μας βοήθησε η και λειτουργία που είχαμε στο αμυντικό ριμπάουντ. Αν το είχαμε καταφέρει νομίζω ότι θα είχαμε πάρει πιο γρήγορα μία διαφορά ασφαλείας. Παρ’ όλα αυτά τα παιδιά έκαναν σήμερα το καλύτερο τους παιχνίδι. Πήραμε μία πολύ σημαντική νίκη και με σκυμμένο κεφάλι πρέπει να συνεχίσουμε να δουλεύουμε πολύ καλά και έτσι να προετοιμαστούμε πανέτοιμοι στον β’ γύρο για να καλύψουμε το χαμένο έδαφος. Καλές γιορτές σε όλους».

Ρόσκο Σμιθ: «Σήμερα ήταν μία σκληρή ήττα για μας. Σαν ομάδα δεν λειτουργήσαμε καλά σήμερα. Είχαμε τον δύσκολο αγώνα της Δευτέρας. Χάσαμε πολλά σουτ. Είμαστε πολύ καλή ομάδα και θα πρέπει να συνεχίσουμε ακόμη καλύτερα».

Χάρης Γιαννόπουλος: «Είναι μία πάρα πολύ δύσκολη έδρα το Ρέθυμνο. Παραδοσιακά όλες οι ομάδες που έρχονται εδώ έρχονται για να μπορέσουν να κλέψουν μία νίκη. Παρ’ όλα αυτά η εικόνα μας φέτος στα εκτός έδρας παιχνίδια έχει αποπροσανατολίσει λίγο τις ομάδες. Η ομάδα μας έχει πολύ ταλέντο και δουλεύουμε καθημερινά ώστε να μπορέσουμε να ξεπεράσουμε κάποια προβλήματα εμπειρίας. Νομίζω ότι αποδείξαμε σήμερα με το καλύτερο μας παιχνίδι ότι είμαστε μία ομάδα που βελτιώνεται συνεχώς και κυρίως στο αμυντικό κομμάτι. Στο επιθετικό κομμάτι έχουμε ούτως ή άλλως πολλά πλεονεκτήματα. Θέλω να δώσω τις ευχές μου σε όλους. Καλά Χριστούγεννα, καλή χρονιά και υγεία σε όλους».