Μετά το 17’ και το προσπέρασμα του Κοροίβου (με 29-28), ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε στο παρκέ του κλειστού της Ήλιδας, έφτασε με άνεση στην επικράτηση με 75-57 και παρέμεινε η μοναδική αήττητη ομάδα στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Οι «πράσινοι» βελτίωσαν αισθητά την αμυντική λειτουργία τους μετά το 17’ και είχαν σε εξαιρετική ημέρα τον Τζέιμς Φελντέιν.Ο Παναθηναϊκός μπήκε στην αναμέτρηση με μεγαλύτερη ένταση και με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Τζέιμς Φελντέιν και τέσσερις πόντους του Τζειμς Γκιστ προηγήθηκε με 9-2 στα πρώτα τρεισήμισι λεπτά του αγώνα και με τους δύο Αμερικανούς να συνεχίζουν να πρωταγωνιστούν με 15-6 4’ και 30’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου.

Ο Κόροιβος αντέδρασε μείωσε στους τέσσερις (18-14) με 39’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου δεκάλεπτου, αλλά οι «πράσινοι» ξέφυγαν ξανά με 7 (23-16) με τρίποντο του Σάσα Πάβλοβιτς στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Ο Παναθηναϊκός, όμως, χαλάρωσε αμυντικά στην συνέχεια και οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Όμπι Τρότερ μείωσε στο καλάθι (23-21) 7’ και 15’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με νέο τρίποντο του Δημήτρη Χαριτόπουλου ο Κόροιβος ισοφάρισε σε 26-26 με 4’ και 51’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου μέρους και με νέο τρίποντο του Στέλιου Πουλιανίτη πέρασε μπροστά στο σκορ με 29-28 3’ και 19’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι «πράσινοι» αφυπνίστηκαν και απάντησαν βελτιώνοντας την άμυνα τους και με σερί 11-0 με πέντε πόντους του Βλάντο Γιάνκοβιτς τελείωσαν το πρώτο μέρος με διψήφιο προβάδισμα πόντων (39-29).

Οι γηπεδούχοι με δύο καλάθια του Ντουέιν Ντέιβις μείωσαν στους επτά (40-33 και 42-35) στα πρώτα δυόμιση λεπτά του δεύτερου μέρους, αλλά ο Παναθηναϊκός με σερί 8-0 με έξι πόντους με ένα τρίποντο του Φελντέιν, ξέφυγε με 15 πόντους (50-35) 5’ και 31’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου. Με νέο τρίποντο, από τον Γιάνκοβιτς αυτή την φορά, ο Παναθηναϊκός ανέβασε την διαφορά στους 16 (53-37) με 3’ και 47’’ να απομένουν για το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου και παρότι ο Κόροιβος ξανά με πρωταγωνιστή τον Ντέιβις πλησίασε στους 8 (55-47) 11’’ πριν την λήξη της περιόδου, ολοκλήρωσε το τρίτο δεκάλεπτο με διψήφιο προβάδισμα των «πρασίνων» (57-47) με δύο βολές του Όγκντιεν Κούζμιτς.

Ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε στην τελευταία περίοδο. Με σερί 14-0 σε διάστημα σχεδόν πέντε λεπτών ανέβασε την διαφορά στους 23 (73-50) λίγο πριν το 36’. Στο σερί έξι πόντους με ένα τρίποντο πέτυχε ο Φελντέιν και τέσσερις με, επίσης, ένα τρίποντο ο Γιάνκοβιτς. Η διαφορά των 23 πόντων ήταν και η μέγιστη των «πρασίνων» στον αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 29-39, 47-57, 57-75.

Σάσα Τζόρτζεβιτς (προπονητής Παναθηναϊκού): «Ήταν ένα σημαντικό και δύσκολο παιχνίδι. Προετοιμαστήκαμε κατάλληλα γιατί είχαμε να αντιμετωπίσουμε μια πολύ καλή ομάδα όπως είναι ο Κόροιβος. Ήμουν ανήσυχος πριν το ματς, αλλά ήμασταν συγκεντρωμένοι. Στο δεύτερο ημίχρονο παίξαμε καλή άμυνα και πετύχαμε εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό. Οι ψηλοί μας έπαιξαν καλή άμυνα στο πικ εν ρολ, ενώ πετύχαμε κάποια σημαντικά τρίποντα. Είχαμε ένα δύσκολο ταξίδι στη Λιθουανία. Φύγαμε από εκεί στις 3 το πρωί, πράγμα δύσκολο για τα παιδιά. Ήμασταν αρκετά κουρασμένοι. Παρόλα αυτά οι παίκτες μου είχαν ενέργεια, πράγμα πολύ καλό μετά από αυτά που περάσαμε».

Στη συνέχεια αναφέρθηκε στον τρόπο παιχνιδιού του Κοροίβου: «Ο Βασιλόπουλος είναι ένας πολύ καλός πλέι μέικερ στη θέση “4”. Δημιούργησε πολλές φάσεις, είναι πολύ καλός σε αυτό. Άνοιξε το γήπεδο, πάσαρε καλά στην πλάτη του. Εμείς δεν μπορέσαμε να κάνουμε κάτι ανάλογο. Οι αντίπαλοί μας έπαιζαν απέναντι σε μια καλύτερη ομάδα και έκαναν καλό προγραμματισμό για να μας αντιμετωπίσουν. Ο Κόροιβος κάνει ένα πολύ καλό πρωτάθλημα».

Όσο για τα τέσσερα επιθετικά φάουλ του Μιροσλαβ Ραντούλιτσα και το ταξίδι στη Λιθουανία είπε: «Το ταξίδι στο Κουμπάν ήταν επίσης πολύ δύσκολο πριν από το ματς με τον Ολυμπιακό. Έτσι είναι τα πράγματα και πρέπει να μπορούμε να τα αντιμετωπίσουμε. Ο Ραντούλιτσα έκανε τέσσερα επιθετικά φάουλ τα οποία δεν ήταν καθαρά. Δεν μπορώ να πω κάτι. Είναι ένας ψηλός που βασίζεται στο physical game. Πρέπει να μπορέσει ο ίδιος να βρει τον τρόπο να μην πέφτει στην παγίδα».

Τζέιμς Φελντέιν (μπασκετμπολίστας Παναθηναϊκού): «Ξέραμε ότι έχουμε μπροστά μας ένα δύσκολο παιχνίδι απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα. Στο πρώτο μέρος δεν παρουσιαστήκαμε συγκεντρωμένοι με αποτέλεσμα ο αντίπαλός μας να είναι κοντά στο σκορ. Στο δεύτερο μέρος, όμως, παίξαμε καλή άμυνα, βάλαμε κάποια μεγάλα σουτ και πήραμε τη νίκη».

Χάρης Μαρκόπουλος (προπονητής Κοροίβου): «Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα και τον κόουτς  του Παναθηναϊκού. Είχαμε πει πριν το παιχνίδι πως αν ο Παναθηναϊκός είναι συγκεντρωμένος μπορεί να κερδίσει την οποιανδήποτε ομάδα στην Ευρώπη. Είχαμε πει ότι για να είσαι ανταγωνιστικός θα πρέπει να είσαι συγκεντρωμένος για 40 λεπτά. Ο Παναθηναϊκός μπορεί να εκμεταλλευτεί δύο τρία λεπτά στα οποία εσύ δεν θα είσαι πνευματικά προσηλωμένος και να πάρει διαφορά. Αυτό έγινε και σήμερα.

Εμείς παρόλο που είχαμε κάποια απρόοπτα προβλήματα που μας έκαναν να αλλάξουμε το σκεπτικό του αγώνα, προσπαθήσαμε να είμαστε ανταγωνιστικοί. Όμως δυο-τρία λεπτά στο τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου και άλλα τρία-τέσσερα λεπτά στην αρχή του τρίτου χάσαμε τη συγκέντρωσή μας. Αυτό έδωσε την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να πάρει μια διαφορά και να την κρατήσει.

Αν θέλουμε να είμαστε ανταγωνιστικοί στο πρωτάθλημα και με τις άλλες ομάδες θα πρέπει να δούμε πως θα αντιμετωπίσουμε τους αιφνιδιασμούς και πως θα γίνουμε καλύτεροι στη διεκδίκηση των ριμπάουντ. Έχουμε άλλα τρία δύσκολα ματς ως το τέλος του πρώτου γύρου. Είχαμε πολύ δύσκολο πρόγραμμα ως τώρα.

Θέλω να πω και πω συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό και να ευχηθώ Καλά Χριστούγεννα σε όλους».

Στέλιος Πουλιανίτης (μπασκετμπολίστας Κοροίβου): «Καταρχήν συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό. Είχαμε να αντιμετωπίσουμε μια από τις καλύτερες ομάδες της Ευρώπης. Ξεκινήσαμε καλά στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο δεν είχαμε την ίδια συνέπεια, κάναμε κάποια λάθη και τους δώσαμε την ευκαιρία να σκοράρουν κάποια εύκολα καλάθια. Και πάλι συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό. Στόχος μου είναι να είμαι πάντα έτοιμος. Η επιλογή του αν και πόσο θα παίζω είναι απόφαση του προπονητή. Πάντα σκέφτομαι το καλό της ομάδας και όχι το προσωπικό».