Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ αντέδρασε άμεσα μετά την ήττα στο Μόναχο από την Μπάγερν και πέτυχε την δεύτερη νίκη του στις πρώτες τρεις αγωνιστικές της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας στο ΟΑΚΑ επί της Γκραν Κανάρια (102-87). Νίκη που συνοδεύτηκε με την πρώτη «κατοστάρα» των «πρασίνων» στην Ευρωλίγκα μετά από εννέα χρόνια και το 101-66 επί της Χίμκι στο ΟΑΚΑ στις 29 Οκτωβρίου 2009.

Το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ στην αναμέτρηση ήταν μουδιασμένο. Η «ομάδα του τριφυλλιού» βρέθηκε στο πρώτο πεντάλεπτο πίσω στο σκορ με νταμπλ, 12-6. Η είσοδος από τον πάγκο των Λούκας Λεκαβίτσιους, Νίκου Παππά, Ιωάννη Παπαπέτρου και ΝτεΣουάν Τόμας, ωστόσο, έδωσε ενέργεια και ώθηση στους «πράσινους», οι οποίοι με επιμέρους σκορ 15-2 στο δεύτερο πεντάλεπτο της πρώτης πρώτης περιόδου, τελείωσαν το δεκάλεπτο στο +7 (21-14).

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ανέβασε ακόμη περισσότερο την ένταση του στην δεύτερη περίοδο και με σερί 9-0 σε διάστημα λίγο μεγαλύτερο των δύο λεπτών, αύξησε την διαφορά στους 15 (42-27), με 3’ και 32’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Με τρίποντο του Παππά οι «πράσινοι» προηγήθηκαν και με 16 (47-31) στο 18’.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ διατήρησε την διαφορά σε υψηλά επίπεδα και στο τρίτο δεκάλεπτο και λίγο πριν την λήξη του και με καλάθι του Κωνσταντίνου Μήτογλου η απόσταση του από την ισπανική ομάδα έφτασε τους 19 (74-55). Στο 31’ η διαφορά έφτασε στην ύψιστη τιμή των 23 πόντων (80-57) και έπεσε στα τελευταία λεπτά της συνάντησης.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 50-36, 74-55, 102-87.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πασκουάλ): Τόμας 12, Λάνγκφορντ 16, Παπαγιάννης 4, Λάσμε 5, Παπαπέτρου 15 (1 τριπ., 7 ριμπ.), Παππάς 13 (2), Γκιστ 9, Λεκαβίτσιους 16, Καλάθης 4 (9 α.), Αντετοκούνμπο 2, Μήτογλου 6.

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Μαλδονάδο): Όλιβερ 3, Χάνα 12 (1), Έρικσον 15 (5), Μπάλβιν 4, Μπάεζ 7 (1), Πασέτσνικς 9, Παουλί 5, Ραμπασέδα 2, Έβανς 15 (2), Στρόμπερι 2, Φίσερ 10, Τιλί 3.