Μόνο ντέρμπι δεν έγινε στη Μαδρίτη. Η Ρεάλ Μαδρίτης μετέτρεψε σε παράσταση για έναν ρόλο το el clasico καθώς επιβλήθηκε της Μπαρτσελόνα με 97-73. Το καλάθι της αγωνιστικής πέτυχε ο Τζέρεμι Πάργκο το οποίο μάλιστα έδωσε σπουδαία νίκη στη Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Στη Μαδρίτη, η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν ασταμάτητη και μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα κυνήγησε όσο το δυνατόν μεγαλύτερη διαφορά. Η Μπαρτσελόνα παρουσιάστηκε κακή και από το πρώτο δεκάλεπτο (26-16) είχε στις πλάτες της διαφορά πόντων. Η Ρεάλ είχε σε καταπληκτική βραδιά τους Σέρχι Ροντρίγκεθ (23π.), Ρούντι Φερνάντεθ (22π.), ο δεύτερος μάλιστα συγκέντρωσε 38 βαθμούς στην αξιολόγηση. Με εξαίρεση την δεύτερη περίοδο όπου ήταν ισορροπημένη, η Ρεάλ κυριάρχησε και στη τελευταία περίοδο με επιμέρους σκορ εκτόξευσε τη διαφορά. Ο Γιάννης Μπουρούδης δεν πήρε πολύ χρόνο συμμετοχής (04:35), ενώ για τη Μπαρτσελόνα που ταλαιπωρείται από τις απουσίες λόγω τραυματισμών, ο Χεντζόνια σημείωσε 22 πόντους και ο Άντε Τόμιτς 12 πόντους.

Σπουδαίο παιχνίδι έγινε στη Κωνσταντινούπολη. Ο Τζέρεμι Πάργκο ήταν άνθρωπος της τελευταίας στιγμής για τη Μακάμπι Τελ Αβίβ καθώς με εύστοχο τρίποντο σε νεκρό χρόνο χάρισε τη νίκη στην ομάδα του στη παράταση με 97-94 (85-85 κ.α.). Οι Τούρκοι αγωνίστηκαν δίχως τον Κάρλος Αρόγιο, βρέθηκαν στο -8 δύο λεπτά πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας αλλά με ηγέτη τον Έρτσεγκ (29π.), κατάφεραν να οδηγήσει το παιχνίδι στη παράταση. Ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης πρόσθεσε μία ακόμη καλή εμφάνιση καθώς σημείωσε 12 πόντους με 5/5 δίποντα, 24 πέτυχε ο Ντέβιν Σμιθ και 17 ο Πάργκο. Για τη Γαλατάσαραϊ, ο Αρσλάν σημείωσε 20 πόντους.

Ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης έμεινε η Ζαλγκίρις Κάουνας που πέρασε από τη «καυτή» αρένα του Βελιγραδίου νικώντας τον Ερυθρό Αστέρα με 70-68. Μοιραίος για τον Ερυθρό Αστέρα ήταν ο Μάρκους Ουίλιαμς καθώς στο σουτ… νίκης που επιχείρησε στην εκπνοή, αστόχησε έξω από τα 6,75. Κορυφαίος για τους Λιθουανούς ήταν ο συνήθης ύποπτος Τζέιμς Άντερσον (22π.), ενώ ο Γιανκούνας σημείωσε 11 πόντους. Με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ τελείωσε τον αγώνα ο Μπόγιαν Μαριάνοβιτς.