Την πέμπτη σερί νίκη του στο Basketball Champions League πέτυχε ο ΠΑΟΚ στο «Παλατάκι» επί της Βενέτσια με 77-76 για την πρεμιέρα (8η) αγωνιστική του δεύτερου γύρου της πρώτης φάσης της ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» έδειξε χαρακτήρα. Παρότι έχασε την διαφορά των 14 πόντων, που είχε πάρει στο πρώτο ημίχρονο και βρέθηκε στο -6, 8’ και 30’’ πριν την λήξη της αναμέτρησης, κατάφερε με επιμέρους σκορ 22-16 να πάρει την πέμπτη συνολικά νίκη του στον Β’ Όμιλο, που του δίνει το δικαίωμα να ελπίζει για πρόκριση στα νοκ άουτ ματς του BCL.

Ο ΠΑΟΚ ήταν εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο και με πρωταγωνιστές τους Φιλ Γκος, Γιανίκ Μορέϊρα και Λίνο Χρυσικόπουλο προηγήθηκε δύο φορές με διαφορά 14 πόντων (31-17 στα πρώτα δευτερόλεπτα της δεύτερης περιόδου και 43-29 στο 18’), αλλά στην συνέχεια χαλάρωσε και η ιταλική ομάδα με επιμέρους σκορ 32-12 βρέθηκε να προηγείται με 6 (61-55) στο 32’.

Σε εκείνο το σημείο ο «Δικέφαλος του Βορρά» αφυπνίστηκε, βελτίωσε την άμυνα του και με δύο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Γκος ισοφάρισε σε 65-65, με 4’ και 38’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης. Με πέντε σερί πόντους του Χρυσικόπουλου, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 70-67, 2’ και 49’’ πριν την λήξη του ματς.

Το τρίποντο του Γκος από τα 7,5 μέτρα με ταμπλό έδωσε σημαντικό προβάδισμα για τον «Δικέφαλο του Βορρά» (73-68) με 1’ και 7’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης και ο Ντάριους Γκάρετ με δύσκολο φόλοου (75-70) 10’’ πριν το τέλος «σφράγισε» τη νίκη του «Δικέφαλου του Βορρά».

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 46-37, 55-54, 77-76.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Τζόουνς 7 (7 ριμπ.), Μορέιρα 14, Χρυσικόπουλος 14, Σχίζας 2, Κόνιαρης 2, Αθηναίου 3, Τέπιτς, Ζάρας 3, Πόουπ, Χάτσερ 7 (2), Γκάρετ 5 (6 ριμπ.), Γκος 20 (5).

ΒΕΝΕΤΣΙΑ (Ντε Ραφαέλε): Χέινς 15 (2), Στόουν 9 (1), Μπράμος 6 (2), Ντέι 6 (2), Ντε Νικολάο, Βίντμαρ 4, Ουάσινγκτον 15 (1), Μπιλίγκια 6, Ματσόλα 2, Γκιούρι 9 (2), Τσερέλα, Γουάτ 4.