Ο ΠΑΟΚ έγινε η πρώτη χρονικά ομάδα που προκρίθηκε στους «τέσσερις» τους Κυπέλλου Ελλάδας με την νίκη του στο «Παλατάκι» επί του ΚΑΟΔ American Genetics (88-63).

Μπροστά σε περίπου 2.000 φίλους του, ο «Δικέφαλος» κυριάρχησε στο παρκέ χάρις στην εξαιρετική ομαδική λειτουργία του και στις δύο πλευρές του γηπέδου, και την πολύ καλή μέρα των νέων Αμερικανών παικτών του, Μαρκ Κάρτερ (17 πόντοι με 3/4 τρίποντα), Τζέικ Όντουμ (10 πόντοι και 6 ασίστ) και Τζούλιαν Βον (13 πόντοι και 5 ριμπάουντ).

Οι αριθμοί επιβεβαιώνουν ότι η βάση της νίκης του ΠΑΟΚ ήταν η πολύ καλή ομαδική λειτουργία σε άμυνα και επίθεση. Οι παίκτες του «Δικέφαλου» έδωσαν συνολικά 25 ασίστ, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα την μεγάλη ευστοχία έξω από τα 6,75 μέτρα, και ανάγκασαν τους αντιπάλους τους  να υποπέσουν σε 15 λάθη.

Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε από νωρίς στο σκορ και λίγο μετά το 6’ προηγήθηκε με 14-3. Στην δεύτερη περίοδο ανέβασε την διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (27-14 στις αρχές του δεκαλέπτου) και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +16 (44-28).

Ο «Δικέφαλος» μπήκε το ίδιο καλά στο δεύτερο ημίχρονο και από νωρίς, από το 22’, αύξησε την διαφορά στους 20 (51-31). Η κυριαρχία του ΠΑΟΚ συνεχίστηκε και στο 26’, ο «Δικέφαλος» προηγήθηκε με 26 (64-38). Οι γηπεδούχοι πρόσφεραν ωραίο θέαμα στους φίλους τους στην τρίτη και στην τέταρτη περίοδο και έφτασαν με άνεση στην πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 44-28, 68-49, 88-63.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 4, Λιάπης 7 (2), Χαραλαμπίδης 8, Κάρτερ 17 (3), Κακαρούδης 5 (1), Τσόχλας 2, Δέδας 8 (2), Μαργαρίτης 4, Κώττας, Οντουμ 10 (1), Σαλούστρος 10 (1), Βον 13.

ΚΑΟΔ American Genetics (Μέξας): Σλαφτσάκης 3, Βασόγεβιτς 3, Τζόνσον 10, Γεωργάκης 9, Ατκινς 8, Οντομ 3, Σπυριδωνίδης 6 (1), Μίσελ 8, Ζάρας 5 (1), Λόου 7, Χρυσικόπουλος 1.