Στον τελικό του Final 8 του Basketball Champions League, που φιλοξενείται στο κλειστό γυμναστήριο του ΟΑΚΑ, προκρίθηκε η ΑΕΚ με εμφατική νίκη επί της Σαραγόσα (99-75). Στον τελικό της Κυριακής (4/10, 20:00), η Ένωση θα αντιμετωπίσει την, επίσης, ισπανική Μπούργος, που στον άλλο ημιτελικό της Παρασκευής (2/10) επικράτησε της Ντιζόν με 81-67.

Η ΑΕΚ από πολύ νωρίς έδειξε ποιός είναι το «αφεντικό» του δεύτερου ημιτελικού του Final 8. Με τον Ματ Λοτζέσκι να σκοράρει 11 πόντους με 3/4 τρίποντα, προηγήθηκε με νταμπλ σκορ (38-19) λίγο μετά το 13’ της συνάντησης.

Το γκολ φάουλ του Τάιρις Ράις διαμόρφωσε το σκορ του πρώτου ημιχρόνου 53-32 με την διαφορά των 21 πόντων να είναι η μεγαλύτερη στο πρώτο μέρος.  Η Ένωση συνέχισε στον ίδιο ρυθμό στο δεύτερο ημιχρόνο και η διαφορά έφτασε τους 34 πόντους (93-59) με τέσσερα λεπτά να απομένουν για την λήξη του αγώνα.

Ο Ταιρίς Ράις με 18 πόντους με 6/6 δίποντα και 5 ασίστ σε λιγότερα από 17’ συμμετοχής και ο Κιθ Λάνγκφορντ με, επίσης, 18 πόντους με 4/7 τρίποντα ήταν οι κορυφαίοι της ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 53-32, 83-57, 99-75.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Άτκινς, Χρυσικόπουλος 10 (2), Γκίκας 3 (8 α.), Λάνγκφορντ 18 (4/7 τριπ.), Ματσιούλις 6 (1 τριπ., 9 ριμπ.), Γιάνκοβιτς 6, Λοτζέσκι 11 (3/4 τριπ.), Μορέιρα 10, Ράις 18 (1), Ρογκαβόπουλος 10 (2), Σλότερ 5, Ζήσης 2 (6 α.).

ΣΑΡΑΓΟΣΑ (Οκάμπο): Μπένζινγκ 6, Ένις 13 (2), Φερνάντεθ, Γκαρσία 6 (2), Χλίνασον 11 (8 ριμπ.), Μπαρέιρο 4, Μπρουσίνο 15 (1 τριπ., 9 ριμπ.), Σαν Μιγκέλ, Σίλι 18 (2), Σουλάιμον, Τόμπσον 2.