Ανεβάζοντας ταχύτητα στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ επικράτησε και του Λαυρίου Aegean Cargo στο ΟΑΚΑ με 83-64 και συνεχίζει στην τετράδα της βαθμολογίας μετά από εννέα αγωνιστικές στην Betshop Basket League.

Οι «κιτρινόμαυροι» συνεχίζουν αήττητοι στην έδρα τους έχοντας τέσσερις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια. Από την άλλη αυτή ήταν η τέταρτη ήττα σε πέντε εκτός έδρας αναμετρήσεις για το Λαύριο.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (47 έναντι 35) ενώ σούταραν με 50% εντός παιδιάς ενώ το Λαύριο με 40%. Συγκεκριμένα η ΑΕΚ είχε 29/49 δίποντα, 4/16 τρίποντα και 13/25 βολές ενώ οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν με 22/47 δίποντα, 4/17 τρίποντα και 8/15 βολές.

Οι δύο ομάδες πήγαν το παιχνίδι τους κοντά στο καλάθι στο ξεκίνημα του αγώνα και μετά από το πρώτο πεντάλεπτο ήταν ισόπαλες με 9-9. Η ΑΕΚ έτρεξε ένα μικρό σερί 5-0 ξεφεύγοντας με 14-9 όμως γρήγορα το Λαύριο Aegean Cargo βρήκε λύσεις και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενο νε 16-15.

Η ΑΕΚ με ένα σερί 11-0 μετέτρεψε το 19-21 σε 30-21 στο 14'. Μια διαφορά που κατάφερε να τη διατηρήσει σε όλο ο δεύτερο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο έχοντας προβάδισμα με 37-31.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν εκ νέου σε 39-36 στο 22' όμως η ΑΕΚ με τους Μέις και Τσαλμπούρη έκανε ένα επιμέρους σκορ 11-2 στο επόμενο τετράλεπτο με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 50-38. Με τον Ράταν Μέις να παίρνει πάνω του την ΑΕΚ επιθετικά, η Ένωση έφτασε το προβάδισμά της και στο +20 στο φινάλε της περιόδου (64-44).

Το προβάδισμα της ΑΕΚ έφτασε και στο +24 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου με τον Χάντερ να κάνει το 68-44. Στο 34' ο Ρογκαβόπουλος με μία εύστοχη ελεύθερη βολή έδωσε προβάδισμα 25 πόντων (74-49) στην ομάδα του με το Λαύριο να καταφέρνει να κατεβάζει τη διαφορά στο τελικό 83-64.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 37-31, 64-44, 83-64