Μεγάλη ευκαιρία για να πετύχει στο Τελ Αβίβ επί της Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου μεγάλη νίκη και να αυξήσει σημαντικά τις ελπίδες του για πρόκριση στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας έχασε ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν με 71-70 για την 26η αγωνιστική της κανονικής περιόδου και υποχώρησαν σε ρεκόρ 11-15, ύστερα από μια αναμέτρηση που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Μέχρι 25’’ πριν την λήξη της συνάντησης ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο και προβάδισμα τεσσάρων πόντων (69-65). Σε εκείνο το σημείο ο Κώστας Παπανικολάου έκανε φάουλ χαμηλά στον Σκότι Ουίλμπεκιν. Οι διαιτητές Μπελόσεβιτς, Ρίζικ και Βίλιους, όμως, έδωσαν φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο και ο 27χρονος Αμερικανός γκαρντ της ισραηλινής ομάδας με τρεις εύστοχες βολές μείωσε στον πόντο (69-68).

Πέντε δευτερόλεπτα αργότερα έγινε φάουλ στον Ουέιντ Μπάλντουιν από πίσω. Φάουλ που θα μπορούσε να δοθεί αντιαθλητικό. Στον Αμερικανό γκαρντ του Ολυμπιακού, όμως, δόθηκαν μόνο δύο βολές. Ο Μπάλντουιν ευστόχησε στην μια από τις δύο (70-68) και στην επίθεση της Μακάμπι ο Ουίλμπεκιν ευστόχησε σε τρίποντο (71-70) 10’’ πριν την λήξη.

Στην τελευταία επίθεση των «ερυθρόλευκων» η πάσα του Σακίλ ΜακΚίσικ στον Γιώργο Πρίντεζη ήταν κακή και δεν έγινε καν σουτ από τον Ολυμπιακό.

Οι «ερυθρόλευκοι» στο πρώτο ημίχρονο έκαναν εύκολα το λάθος και με συνέπεια να βρεθούν πίσω στο σκορ με 13 (39-26) λίγο πριν από την ανάπαυλα. Στο τρίτο δεκάλεπτο περιόρισαν τα λάθη τους, ήταν εύστοχοι από μακριά και προσπέρασαν στο σκορ (48-47) στο 28’. Ίδια και ακόμη καλύτερη εικόνα στο τέταρτο δεκάλεπτο και στο 35’, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 7 (62-55). Στα τελευταία λεπτά, όμως, έλειψε το «καθαρό» μυαλό και υπό την πίεση της Μακάμπι δεν έγιναν καλές επιλογές.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 39-29, 52-50, 71-70.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 13 (3), Γουίλμπεκιν 21 (4), Έισι, Ρέινολντς 4, Καλοϊάρο 8 (2), Χάντερ 9, Αβντίγια 2, Τζάκσον 3 (1), Ντόρσεϊ 9, Κοέν, Στάνταμαϊρ, Ζούσμαν 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ρότσεστι 3 (1), Μπάλντγουιν 13 (1), Πολ 5 (1), Κόνιαρης, Μπάικς 4, Βεζένκοφ 9 (3), Πρίντεζης 8 (1), Παπανικολάου 8, Ρούμπιτ, Έλις 6, ΜακΚίσικ 14.