Ντέρμπι μέχρι και τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν η αναμέτρηση στο «Δ. Τόφαλος» με τον Προμηθέα να φτάνει εν τέλει στη νίκη με 81-80 κόντρα στον Κολοσσό H Hotels για την 4η αγωνιστική της ΕΚΟ Basket League. Οι πατρινοί με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Μπαμπ και Αγραβάνη έκαναν την ανατροπή στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης επιστρέφοντας έτσι στα θετικά αποτελέσματα.

Ο Κολοσσός από την άλλη για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική γνωρίζει την ήττα στο φινάλε και με έναν πόντο!

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο τα επτά παραπάνω λάθη του Κολοσσού H Hotels, έχοντας 22 πόντους από αυτά, ενώ ήταν πιο αποτελεσματικοί στον αιφνιδιασμό (19π. έναντι 10π.).

Έχοντας επιθετική πολυφωνία, ο Προμηθέας προηγήθηκε με 8-4 πριν από τη συμπλήρωση τριών λεπτών, όμως ο Κολοσσός με τα δύο τρίποντα των Κρομά και Μπρέιζελτον πήρε το προβάδισμα με 10-8 στο 4'. Δύο λεπτά αργότερα ο Τζάκσον με εύστοχο τρίποντο έκανε το σκορ 12-15 όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν λύεις και τρέχοντας σερί 9-0 προηγήθηκαν με 21-15 με γκολ φάουλ του Κασελάκη. Ο Τζάκσον σταμάτησε αυτό το σερί μειώνοντας στο φινάλε του δεκαλέπτου σε 21-17.

Και πάλι ο Τζάκσον με εύστοχο τρίποντο αλλά και ο Μωραΐτης με βολές μείωσα για τους Ρόδιους σε 23-22. Ο Προμηθέας διατήρησε βραχεία κεφαλή ως και το 15' όταν ο Ντάνιελς με τρίποντο έβαλε μπροστά στο σκορ τον Κολοσσό H Hotels με 32-31. Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σερί 9-0 που τους έφερε μπροστά στο σκορ με 38-31 στο 17'. Αγραβάνης και Μπαμπ μείωσαν για τους γηπεδούχους (37-42) ενώ ο Χολ στο τέλος του πρώτου μέρους έκανε το σκορ 39-45.

Ο Κολοσσός H Hotels συντήρησε το προβάδισμά του, παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων να επιστρέψουν στο σκορ. Ο Μπαμπ μείωσε στο 23' σε 50-52 όμως τρία λεπτά αργότερα ο Τζάκσον με εύστοχο τρίποντο έκανε το 52-59. Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε μέχρι και το φινάλε της τρίτης περιόδου με τον Αγκμπελέζε να κάνει το σκορ 58-64.

Ο Αγραβάνης πέτυχε τους οκτώ πρώτους πόντους του Προμηθέα στην τέταρτη περίοδο μειώνοντας σε 66-68 στο 33', ενώ στη συνέχεια η ομάδα της Πάτρας με ένα σερί 8-0 ολοκλήρωσε την ανατροπή προσπερνώντας με 71-68. Αγραβάνης και Μπαμπ έχτισαν ένα ακόμα σερί 8-0 για τον Προμηθέα που ξέφυγε με 78-70 δύο λεπτά πριν από το φινάλε. Μπρέιζελτον και Τζάκσον «απάντησαν» για τον Κολοσό που με ένα δικό του σερί 7-0 μείωσε σε 78-77 στα 26'' για το φινάλε. Ο Χολ με 1/2 βολές έκανε το 79-77 ενώ μετά από άστοχο τρίποντο του Μπρέιζελτον, ο Μπαμπ με 2/2 βολές έγραψε το 81-77. Ο Μπρέιζελτον ευστόχησε σε τρίποντο στην τελευταία είθεση του Κολοσσού H Hotels, όμως με ένα δευτερόλεπτο να απομένει ο Προμηθέας έκανε απλώς την επαναφορά και έφτασε στην επικράτηση με 81-80.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 39-45, 58-64, 81-80.

Άρης Λυκογιάννης (προπονητής Κολοσσού H Hotels): «Καλησπέρα, καταρχήν να δώσω συγχαρητήρια στον Προμηθέα για τη νίκη. Να δώσω συγχαρητήρια και στους δικούς μου παίκτες για την προσπάθεια, νομίζω ότι ήρθαμε με το σωστό σκεπτικό σήμερα μετά από το πάθημα- μάθημα του περασμένου Σαββάτου. Πιστεύω ότι είχαμε μία καλή αντίδραση και με τον τρόπο που παίξαμε σήμερα αποδείξαμε ότι έχουμε αρκετές δυνατότητες ως ομάδα αρκεί να βρούμε τη χημεία μας.

Παίξαμε καλά ως σύνολο διαβάζαμε καλά την αντίπαλη άμυνα και αυτός είναι και ο λόγος που είχαμε τον έλεγχο του παιχνιδιού. O Προμηθέας είναι μία πολύ ποιοτική ομάδα. Xάρις στην άμυνα αλλαγών που επέλεξε τα τελευταία λεπτά μας δημιούργησε πολλά προβλήματα στις αλλαγές μας, δεν βρίσκαμε λύσεις και χάσαμε το μυαλό μας. Δώσαμε τη δυνατότητα στον Προμηθέα να βρει ρυθμό στην επίθεση.

Στα τελευταία δύο λεπτά μπορέσαμε να βρούμε λύσεις και αυτός είναι ο λόγος που επιστρέψαμε στο ματς και είχαμε την ευκαιρία να το κερδίσουμε. Δεν είμαι ικανοποιημένος από τον τρόπο που εκτελέσαμε το play που είχαμε δείξει στο τελευταίο time-out. Παρόλα αυτά θα μείνουμε στην προσπάθεια που κάναμε ως ομάδα και πάνω σε αυτό θα χτίσουμε για τη συνέχεια. Καλή συνέχεια στον Προμηθέα στο υπόλοιπο του πρωταθλήματος και στις Ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις».

Μάκης Γιατράς (προπονητής Προμηθέα): «Καλησπέρα, να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα μου. Κάναμε μία μεγάλη νίκη αν και δεν είχαμε ενέργεια και ήμασταν άστοχοι ενώ ο Κολοσσός βρέθηκε σε εξαιρετική μέρα επιθετικά. Παρόλα αυτά στο δεύτερο ημίχρονο με τη match up ζώνη και τη βοήθεια του κόσμου μπορέσαμε και ελέγξαμε το ρυθμό, βάλαμε τα σουτ σε αυτό το ημίχρονο  και νομίζω πετύχαμε μία σημαντική νίκη.

Ειμαστε στεναχωρημένοι για τον τραυματισμό του Έλις, αλλά αυτά είναι μες στο παιχνίδι. Προχωράμε και κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι με την Μπολόνια, που θέλουμε από τον κόσμο να γεμίσει το γήπεδο γιατί παίζουμε απέναντι σε μία ομάδα επιπέδου Ευρωλίγκας και χρειαζόμαστε την ώθηση τους. Νομίζω έχουμε έναν πολύ δύσκολο όμιλο στο Eurocup, απέναντι σε πολύ καλές ομάδες με πολύ καλά ρόστερ. Θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο και όπου φτάσουμε».