Με απολογισμό δύο νικών και μιας ήττας κύλησε για τις ελληνικές ομάδες η 3η αγωνιστική του Basketball Champions League. Νίκησαν ο Άρης (εντός έδρας τη Ναντέρ) και ο ΠΑΟΚ (εκτός έδρας την Ορλαντίνα) ενώ η ΑΕΚ υποχρεώθηκε στη 2η εντός έδρας ήττα της στη διοργάνωση (από την Μπάνβιτ).

Παρά το κακό 3ο του δεκάλεπτο (8-17) μέσα από το οποίο έχασε το προβάδισμα των 10 πόντων με το οποίο πήγε στα αποδυτήρια στο τέλος του ημιχρόνου (46-36), ο Άρης κατόρθωσε μέσα από την άμυνα του να επιβληθεί της Ναντέρ με 70-62 κάνοντας το 2/2 στο «Nick Galis Hall».

Οι «κίτρινοι» της Θεσσαλονίκης ήταν πιο εύστοχοι εντός παιδιάς σε σχέση με τους Γάλλους και ειδικά στα δίποντα (48,7% έναντι 25,9%) ενώ υπερίσχυσαν τόσο στα ριμπάουντ (40-34) όσο και στο σκορ μέσα από τη ρακέτα (22-10) για να φτάσουν στη νίκη με κορυφαίο τον Μιχάλη Τσαϊρέλη.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 46-36, 54-53, 70-62

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Φλιώνης 4 (1), Βον 11 (1), Τσαϊρέλης 15 (1), Πουλιανίτης 2, Μούρτος 2, Αθηναίου 7 (1), Μοράντ, Βασιλόπουλος 8, Πέτγουεϊ 9 (3), Γουίβερ 7 (1), Μπένσον 3, Μπελ 2.

ΝΑΝΤΕΡ (Ντοναντό): Πέτεγουεϊ, Αμίνου 7, Κονατέ 2, Σούλερ 15 (5), Σάφαρτζικ 14 (3), Ινβερνίζι 13 (3), Μουρ, Τσουαφέ, Μέρφι 6 (1), Πασαβέ 5.

Την πρώτη του νίκη για το φετινό Basketball Champions League σημείωσε ο ΠΑΟΚ και μάλιστα εκτός έδρας επί της Ορλαντίνα με 63-58. Ο Δικέφαλος του Βορρά είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, προηγούμενος ακόμη και με 13 (7-20, 19-32 στο ημίχρονο). Αν και στο τέλος της 3ης περιόδου ήταν μπροστά με 10 (38-48) στο τέλος κινδύνεψε αφού οι Ιταλοί πλησίασαν στους δύο (58-60 στα 58΄΄). Με 3/4 βολές του Τζόουνς όμως κράτησε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 7-18, 19-32, 38-49, 58-63

ΟΡΛΑΝΤΙΝΑ (Ντι Κάρλο): Αλιμπέγκοβιτς 3, Ίχρινγκ 2, Ατσούρ 3 (6 ασίστ), Κουλμπόκα 15, Στράουτινς, Ντέλας 5, Έντουαρντς 9, Βοϊτσιεχόφσκι 12 (7 ριμπάουντ), Ικόβλεφ 7.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Ντίλαρντ 4, Κλάσεν 10 (8 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 3, Κρουμπάλι 4 (10 ριμπάουντ), Κόνιαρης 10 (6 ασίστ), Καρράς, Μαργαρίτης 12, Κατσίβελης 3, Τζόουνς 17 (11 ριμπάουντ), Τρις.

Στη δεύτερη ήττα της σε ισάριθμα εντός έδρας παιχνίδια της στο BCL υποχρεώθηκε η ΑΕΚ. Πληρώνοντας την αρνητική εκκίνηση της έχασε από την Μπάνβιτ με 70-74. Η «Ένωση» κατόρθωσε να πλησιάσει την αντίπαλο της (50-55) και παρότι είδε τους Τούρκους να ξεφεύγουν με 15 (50-65) βρήκε τον τρόπο να επιστρέψει μειώνοντας στους τρεις (68-71). Ένα άστοχο λέι απ του Μάικ Γκριν και η ψυχραιμία των φιλοξενούμενων από τη γραμμή του φάουλ, δεν ανέτρεψαν τα δεδομένα.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 33-38, 50-55, 70-74

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ελόνου 6, Τζέιμς 6, Γκριν 10 (2/7 σουτ), Χάρις 18 (5/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ξανθόπουλος 2, Σάκοτα 10 (1), Λαρεντζάκης 2 (0/4 σουτ), Μπάρλοου 3 (1/5 σουτ), Μαυροειδής 13.

ΜΠΑΝΒΙΤ (Φιλιπόφσκι): Τόμας 7 (3/10 σουτ, 7 ριμπάουντ), Κούλιγκ 9, Γκετσίμ 3 (6 ασίστ), Αλτιτίγκ 6, Όντουμ 9 (1), Βίντμαρ 12 (6/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Ράουτινς 6 (2), Τέιλορ 9 (2), Καλοϊάρο 13 (6 ασίστ).