Στη Νέα Σμύρνη μέτρησαν οι «30άρες» του ΜακΦάντεν και του Τζόουνς. Στα Τρίκαλα τα ριμπάουντ διαδραμάτισαν πρωτεύοντα ρόλο για τη νίκη της Κύμης που ότι δεν έκανε σε 16 εκτός έδρας παιχνίδια της στη Stoiximan.gr Basket League το έκανε εις διπλούν μέσα σε οχτώ μέρες.

Η κυριαρχία της στους  «αιθέρες» ήταν δίχως αμφιβολία το «κλειδί» της νίκης της Κύμης στα Τρίκαλα. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη είχε 50 ριμπάουντ έναντι 33 των γηπεδούχων, επίδοση που αποτελεί ρεκόρ περιόδου αφού το προηγούμενο ήταν εκείνο των 49 που είχε την περασμένη Κυριακή ο Παναθηναϊκός Superfoods κόντρα επίσης στα Τρίκαλα BC Aries.

Η Κύμη ακόμη χθες ισοφάρισε την κορυφαία επίδοση αμυντικών ριμπάουντ με 34, όσα είχε ο Παναθηναϊκός Superfoods πριν μία εβδομάδα.

Σε ατομικό επίπεδο…

*Πριν από το χθεσινό παιχνίδι η Κύμη δεν είχε παίκτη που να έφτασε σε «double-double» και χθες παρουσίασε δύο. Τον Γκάρι ΜακΓκί (11π, 12ρ.) και τον Μάικλ Κάιζερ (10π, 12ρ.) με τον πρώτο να το κατορθώνει για πρώτη φορά μετά από 32 παιχνίδια στη Stoiximan.gr Basket League.

*Ο Κάιζερ παράλληλα ισοφάρισε την κορυφαία φετινή επίδοση κοψιμάτων κάνοντας τέσσερα όσα είχαν στην 5η αγωνιστική οι Ελονού και Τέγιτς.

*Στα 3:29 που αγωνίστηκε ο Ανδρέας Γλυνιαδάκης πρόλαβε να κόψει δύο σουτ αντιπάλων. Με αυτά έγινε ο 21ος παίκτης στην ιστορία της Stoiximan.gr Basket League που έφτασε τις 150 τάπες.

*Ο 22ος «κλέφτης» στην ιστορία του επαγγελματικού πρωταθλήματος έγινε ο Νίκος Μπάρλος. Με τα δύο κλεψίματα που έκανε χθες, έφτασε τα 278 και ξεπέρασε τον Θοδωρή Παπαλουκά.

Παράλληλα ο έμπειρος φόργουορντ με την 336η εμφάνιση του στην κατηγορία, έγινε ο 27ος της σχετικής λίστας αφήνοντας πίσω του τον Στράτο Περπέρογλου.

«Κόλλησαν» στην 3η περίοδο

Η τρίτη περίοδος έβαλε τέλος στις ελπίδες που άφηνε το πρώτο ημίχρονο (35-45) για τα Τρίκαλα BC Aries αφού στη διάρκεια της σημείωσαν μόλις πέντε πόντους. Ισοφάρισαν έτσι τη χειρότερη επίδοση της φετινής Stoiximan.gr Basket League αφού την ίδια σημείωσε ο Άρης κόντρα στον Προμηθέα μία εβδομάδα νωρίτερα στην 4η περίοδο.

Σε ατομικό επίπεδο ο ΣονΝτρέ Τζόουνς ισοφάρισε την κορυφαία επίδοση του με τις έξι ασίστ που μοίρασε. Την ίδια είχε στην πρεμιέρα με την ΑΕΚ.

Με τους πέντε πόντους που είχε χθες, ο Μιχάλης Λούντζης ξεπέρασε τους 100 στην κατηγορία.