Ο ΠΑΟΚ παρότι προσπάθησε πολύ και είχε τις ευκαιρίες δεν κατάφερε να πετύχει στο Ισραήλ απέναντι στην Χαποέλ Χολόν την πρώτη νίκη του στο Basketball Champions League της φετινής σεζόν. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» ηττήθηκε με 72-68 για τον Β’ Όμιλο της πρώτης φάσης της διοργάνωσης, σε έναν αγώνα, που άρχισε καλύτερα και είχε τον έλεγχο στα πρώτα 23’.

Ο ΠΑΟΚ με εξαιρετική άμυνα και πρωταγωνιστή επιθετικά τον Φιλ Γκος προηγήθηκε με 25-16 λίγο πριν την λήξη της πρώτης περιόδου, με 33-25 στο 13’ και 42-34 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» διατήρησε τον έλεγχο μέχρι το 23’ (47-40), όμως, στα επόμενα τέσσερα λεπτά δέχθηκε σερί 9-0 από τους γηπεδούχους, που προσπέρασαν με 49-47 στο 27’.

Ο ΠΑΟΚ, ωστόσο, με εύστοχο τρίποντο του Βαγγέλη Μαργαρίτη με την εκπνοή, ολοκλήρωσε το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα δύο πόντων (56-54).

Με 3’ και 31’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης και σκορ 64-62 ο Θοδωρής Ζάρας ευστόχησε μόνο στην μια από τις τρεις βολές που κέρδισε, ο Γκος είχε 1/2 (68-64), 1’ και 48’’ πριν την λήξη, ενώ στα τελευταία 44’’ οι Γκος, Αντώνης Κόνιαρης έκαναν από ένα λάθος και ο «Δικέφαλος του Βορρά», που είχε συνολικά 12 λάθη στο δεύτερο ημίχρονο υπό την πίεση της Χαποέλ Χολόν, έχασε και τις ύστατες ελπίδες του για την επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 34-42, 54-56, 72-68.

ΧΑΠΟΕΛ ΧΟΛΟΝ (Σαμίρ): Άτκινς 6, Κλάιν 9 (1), Τζόουνς 13 (2), Πνίνι 9, Ουάιατ 14 (1), Αρμπέλι, Ντέιντον, Χάρους, Ούμπερ, Τζόουνς Σ. 7, Σιμόν 2, Ουάλντεν 12 (1).

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Γκάρετ 2, Γκος 21 (4), Χάτσερ 7 (2), Κόνιαρης 2, Τέπιτς 5 (1), Αθηναίου 8 (1), Χρυσικόπουλος 5 (1), Μαργαρίτης 11 (1), Μορέιρα, Πόουπ 2, Σχίζας 2, Ζάρας 1.