Με ήττα αποχαιρέτησε την Betshop Basket League καθώς στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής η ΑΕΚ επικράτησε στο «Βενετόκλειο» με 106-69.

Οι «κιτρινόμαυροι» μετά και την 18η φετινή τους νίκη περιμένουν την επικύρωση της βαθμολογίας για το τελικό τους πλασάρισμα αλλά και τον αντίπαλό τους στα πλέι οφ.

Πέντε παίκτες της ΑΕΚ ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να είναι πρώτος σκόρερ με 19 πόντους. Από την άλλη για τους γηπεδούχους ο Πίνκστον τελείωσε με 17 πόντους.

Η ΑΕκ προηγήθηκε με 9-3 στο πρώτο τρίλεπτο ενώ δεν έχασε σε κανένα σημείο το προβάδισμα στο σκορ. Στο 6' ο Λι ισοφάρισε σε 14-14 όμως τρία τρίποντα, ένα από τον Λαρεντζάκη και δύο από τον Γιορκ που έκανε ντεμπούτο στη λίγκα, έβαλαν μπροστά στο σκορ την «Ένωση» με 24-14 στο 9'. Το φινάλε του πρώτου δεκάλέπτου βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 26-19.

Οι Ρόδιοι μείωσαν σε 24-28 με γκολ φάουλ του Πίνκστον στο 13' όμως η ΑΕΚ με ένα σερί 7-0 με πέντε πόντους από τον Σάκοτα, προσπέρασε με 37-26. το 19' ο Σαντ Ρόος έστειλε τη διαφορά στο +14 (35-49) με την ΑΕΚ να ξεπερνά τους 50 πόντους στο ημίχρονο, καθώς προηγήθηκε με 51-40.

Ο Πίνκστον μείωσε εκ νέου στο 23' σε 47-59 ακολούθησε όμως ένα σερί 13-0 της ΑΕΚ με επτά πόντους του Θίοντορ και έξι του Τζέιμς που την έφερε να προηγείται με 72-47. Ένα νέο 12-0 των φιλοξενούμενων ανέβασε τη διαφορά στο +37 με τον Εμπάκουε να κάνει το σκορ 87-50 που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.

Το σερί της ΑΕκ συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο φτάνοντας το 17-0 και τους «κιτρινόμαυρους» να προηγούνται με 92-50 στο 32'. Οι γηπεδούχοι με ένα δικό τους σερί 7-0 κατέβασαν τη διαφορά στο -25 (57-92) με την ΑΕΚ να ξεπερνά τους 100 πόντους στο 36' με τον Τσαλμπούρη να κάνει το 101-59. Το φινάλε του αγώνα βρήκε την ΑΕΚ να παίρνει τη νίκη με 106-69.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 40-51, 50-87, 69-106

Λούκα Μπάνκι (προπονητής ΑΕΚ): «Κάναμε ένα πολύ σοβαρό παιχνίδι. Θέλω να συγχαρώ την ομάδα που είχε την ίδια συγκέντρωση και τα 40 λεπτά. Δουλεύουμε πολύ σκληρά για να μπουν οι νέοι παίκτες στην ομάδα και να μπορέσουμε να βρούμε τη συνοχή μας μετά τη μακρά απουσία του Θίοντορ.

Υπάρχουν αρκετά που μπορούμε να βελτιώσουμε. Θα πρέπει να προετοιμαστούμε για έναν πολύ δύσκολο πρώτο γύρο στα πλέι οφ. Όμως είναι πολύ σημαντικό που καταφέραμε να κάνουμε ένα παιχνίδι με μεγάλη συνοχή και τα 40 λεπτά. Έχουμε μόνο ένα στιλ και έναν τρόπο. Να δουλεύουμε σταθερά και με την ίδια ένταση σε όλον τον αγώνα. Θα ήθελα να κάνω και ένα σχόλιο για τον Κολοσσό.

Θα ήθελα να τους συγχαρώ για την προσπάθειά τους. Για τη σοβαρότητα που αντιμετώπισαν το πρωτάθλημα μέχρι και την τελευταία αγωνιστική και παρά τον υποβιβασμό τους παρουσιάζονταν σοβαροί σε όλα τα ματς. Τους εύχομαι με την πρώτη ευκαιρία την άλλη χρονιά να επιστρέψουν στην Α1».

Στέργιος Κουφός (προπονητής Κολοσσού H Hotels): «Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ, η οποία βγήκε πρωταθλήτρια, τουλάχιστον στην κανονική διάρκεια, αφού δεν κατέβηκε ο Παναθηναϊκός, όπως έμαθα. Βιώνουμε μία κατάσταση και κατά την προσωπική μου γνώμη θα πρέπει να τοποθετηθεί η πολιτεία και να λύσει το θέμα. Αυτό είναι το πιο σημαντικό απ’ όλα. Να δείξει την απαιτούμενη πυγμή και να διορθώσει τα πράγματα, γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να βρεθεί λύση αλλιώς.

Το σημαντικό για μένα και το λέω μέσα από την καρδιά μου, είναι να δώσω ευχή στον Κολοσσό να επιστρέψει όσο το δυνατόν πιο γρήγορα ξανά στη μεγάλη κατηγορία, εάν υπάρχει… Γιατί έτσι όπως είναι τα  πράγματα ακόμη κι αυτό είναι λίγο δύσκολο. Ο Κολοσσός ανήκει στην Α1».