Ο Ολυμπιακός έδωσε ρεσιτάλ ευστοχίας έξω από τη γραμμή του τριπόντου, επικράτησε του Ρεθύμνου Cretan Kings με 102-71 κι έκανε το 1-0 για τα πλέι οφ της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχε 15/26 τρίποντα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν εντός διεκδίκησης της νίκης για περίπου ένα ημίχρονο.

Κλειστό παιχνίδι περιλάμβανε το πρώτο ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός βασίστηκε στην ικανότητά του στην άμυνα και στο τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τις λύσεις από τους Παπανικολάου-Λοτζέσκι και προηγήθηκε με 22-15. Μέχρι εκείνο το σημείο το Ρέθυμνο Cretan Kings δεν επέτρεψε στους Πειραιώτες να ξεφύγουν στο σκορ (12-12, 5’) και βασίστηκε στην ικανότητά του έξω από τα 6,75.

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν καλύτερα στη δεύτερη περίοδο, για την ακρίβεια έκαναν επιμέρους σκορ 12-6 και περίπου στα μισά αυτής μείωσαν σε 28-27. Σε αυτό το διάστημα, λειτούργησαν εξαιρετικά στο transition game, διατήρησαν παράλληλα και τα υψηλά ποσοστά ευστοχίας στα σουτ τριών πόντων. Ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου, το σκορ ήταν 39-36 για να ακολουθήσει όμως ένα έμμεσο τρίποντο από τον Ιωάννη Παπαπέτρου κι ένα… άμεσο από τον Κώστα Παπανικολάου αυξάνοντας τη διαφορά στα επίπεδα των εννιά πόντων (45-36).

Ο Ολυμπιακός φρόντισε να αποδείξει την ανωτερότητά του στα πρώτα 3:30 λεπτά της 3ης περιόδου. Με κορυφαίους τους Παπανικολάου, Λοτζέσκι έκανε επιμέρους σκορ 11-2 και η διαφορά εκτοξεύτηκε στα επίπεδα των 18 πόντων (56-38). Σε αυτό το διάστημα το Ρέθυμνο Cretan Kings είχε 1/5 σουτ κι ένα λάθος. Συνολικά, το επιμέρους σκορ για τον Ολυμπιακό στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν 31-14 με χαρακτηριστικό το γεγονός ότι Παπανικολάου και Λοτζέσκι σημείωσαν τους 16 από τους 31 πόντους της ομάδας του. Στο τέλος της 3ης περιόδου το σκορ ήταν 76-52.

Με τη διαφορά σε τόσο υψηλά επίπεδα, η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Ολυμπιακός συνέχισε εξάλλου να σουτάρει με πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας και για την ακρίβεια είχε 15/26 σουτ τριών πόντων και ποσοστό 57%. Στην τελευταία περίοδο, ο Ντι Τζέι Στρόμπερι ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων των Πειραιωτών. Μάλιστα λίγο πριν τη συμπλήρωσε 35 λεπτών αγώνα η διαφορά έφτασε έως και στους 33 πόντους (91-58).

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 45-36, 76-52, 102-71.

Θανάσης Σκουρτόπουλος (προπονητής Ρεθύμνου Cretan Kings): «Ξεκινήσαμε καλά και ανταποκριθήκαμε σε αυτά που είχαμε σχεδιάσει, ωστόσο από ένα σημείο κι έπειτα δε μπορέσαμε να ακολουθήσουμε τον Ολυμπιακό. Οι λόγοι είναι πολλοί... ένας εξ αυτλων τα πολλά τρίποντα στα οποία ευστόχησε ο Ολυμπιακός αλλά και το περιορισμένο ροτέισον μας που δε μπορεί να συγκριθεί με αυτό των αντιπάλων μας. Συγχαρητήρια στα παιδιά για την πολύ καλή προσπάθεια. Θα προσπαθήσουμε να κάνουμε το ίδιο και στην Κρήτη».

Γιάννης Σφαιρόπουλος (προπονητής Ολυμπιακού): «Παίζοντας πριν μια εβδομάδα με το Ρέθυμνο ξέραμε πως θα θέλει να αντιδράσει. Αυτό έγινε στο πρώτο ημίχρονο, ειδικά με την προσθήκη του Χάροου και του Γιαννόπουλου που έλειπαν από το προηγούμενο ματς. Η άμυνά μας δεν ήταν τόσο αποδοτική σε κάποια σημεία, μας ισοφάρισαν, αλλά το μικρό ξέσπασμα που κάναμε στο φινάλε του ημιχρόνου έδειξε πώς έπρεπε να παίξουμε στη συνέχεια.

Στο δεύτερο μέρος είχαμε περισσότερη ενέργεια και αποφασιστικότητα, τρέξαμε, βάλαμε καλάθια στον αιφνιδιασμό, σκοράραμε και απέξω παρά τη ζώνη του αντιπάλου και κάναμε ένα από τα καλύτερά μας ημίχρονα. Σημασία δεν έχει η διαφορά, αλλά το 1-0 και πρέπει να προετοιμαστούμε για το παιχνίδι στο Ρέθυμνο. Ο αντίπαλος μεταμορφώνεται στο γήπεδό του και θα πρέπει να παίξουμε από την αρχή και για 40 λεπτά όπως στο δεύτερο ημίχρονο απόψε.

Ο Σπανούλης και ο Πρίντεζης είναι σε διαδικασία αποθεραπείας των μικροτραυματισμών που έχουν. Θα δούμε μέρα με τη μέρα. Ίσως αύριο κάποιος από τους δύο να ξεκινήσει κάποιο ατομικό πρόγραμμα, γιατί δεν είναι έτοιμοι. Θα δούμε αν κάποιος από τους δύο θα είναι έτοιμος για την Κυριακή. Δεν μπορούμε να είμαστε απόλυτοι, πάμε μέρα με τη μέρα. Ο Λοτζέσκι μάς έλειψε πολύ, όπως βλέπετε. Είναι ένας παίκτης με έφεση στο σκορ, ξέρει καλά την ομάδα και σήμερα η παρουσία του σήμερα δείχνει πόσο μας έλειψε στα δύο δίμηνα που ήταν εκτός».

Χακίμ Ουόρικ (μπασκετμπολίστας Ολυμπιακού):  «Κάναμε καλύτερη δουλειά στο δεύτερο ημίχρονο. Ήμασταν πιο επιθετικοί στην άμυνα και εκεί άλλαξε το παιχνίδι».