Επιστροφή στις νίκες για τον Απόλλωνα Oscar καθώς με κορυφαίους τους Νίκο Δίπλαρο και Γιώργο Τσαλμπούρη επικράτησε με 84-68 της ΑΕΚ στην Πάτρα για την 3η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Η ομάδα της Πάτρας που παραμένει αήττητη στην έδρα της βελτίωσε το ρεκόρ της σε 2-1 ενώ η ΑΕΚ υποχώρησε στο 1-2 έχοντας ισάριθμες ήττες στα δύο εκτός έδρας παιχνίδια της.

Οι Πατρινοί ήταν εντυπωσιακοί στη δεύτερη περίοδο όταν και άνοιξαν τη διαφορά και έχτισαν διψήφια διαφορά, αλλά και στο πρώτο μισό του τέταρτου δεκαλέπτου όταν απάντησαν στην αντεπίθεση της ΑΕΚ με ένα σερί 14-0 που τους έφερε να προηγούνται με διαφορά 18 πόντων (76-58).

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Νίκος Δίπλαρος με 22 πόντους και ακόμη 4 ασίστ και 3 κλεψίματα. Ο Γιώργος Τσαλμπούρης τελείωσε το παιχνίδι με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ οι Ορλάντο Κόουλμαν και Ντεζόν Ντέβις συμπλήρωσαν από 13 πόντους. Για την ΑΕΚ που τελείωσε το παιχνίδια με 5/27 τρίποντα, ο Νίκος Παππάς είχε 17 πόντους και 5 ασίστ, ο Κουίνο Κόλομ 10 πόντους και 8 ασίστ ενώ ο Στέφαν Γέλοβατς 7 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν μπροστά στο σκορ από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, προηγήθηκαν με 14-7 στο 6' και συντήρησαν σε όλη τη διάρκεια της πρώτης περιόδου μία διαφορά πέντε πόντων, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 22-17.  Ωστόσο ο Απόλλων Oscar έτρεξε επιμέρους σκορ 15-2 στο πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου με τον Τσαλμπούρη να κάνει με εύστοχο τρίποντο το 32-24 στο 15'. Έξι διαδοχικοί πόντοι από τον Κόουλμαν έφεραν τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 38-26 ενώ στο φινάλε το υ πρώτου μέρους ο Δίπλαρος με έξι δικούς του πόντους διαμόρφωσε το 46-35 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ένα μικρό σερί 6-0 από την ΑΕΚ της επέτρεψε να μειώσει σε 49-43 στο 23' με τον Απόλλωνα Oscar όμως να βρίσκει λύσεις και να ξεφεύγει και πάλι με 59-45 στο 26'. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ροκάνισαν και πάλι τη διαφορά φτάνοντας σε απόσταση αναπνοής στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου με τον Χάμερ να μειώνει σε 62-58. Η συνέχεια όμως άνηκε αποκλειστικά στους Πατρινούς. Στο επόμενο πεντάλεπτο έτρεξαν σερί 14-0, διάστημα που η ΑΕΚ είχε 0/7 σουτ (0/2 δίποντα και 0/5 τρίποντα) και έστειλαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, το +18 (76-58).

Οι «κιτρινόμαυροι» βρήκαν σκορ πίσω από τα 6,75μ. προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν την όποια χαλάρωση των γηπεδούχων μειώνοντας σε 78-68 ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος του αγώνα. Ο Απόλλων Oscar όμως διαχειρίστηκε τον χρόνο που απέμεινε και έφτασε στη νίκη με τον Τσιακμά να πετυχαίνει τους παρθενικούς του πόντους στην Stoiximan Basket League και να διαμορφώνει το τελικό 84-68.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 46-35, 62-56, 84-68.