Η Φενέρμπαχτσε και ο Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς πήραν… ρεβάνς για την ήττα τους στον πρώτο γύρο με την νίκη στην Μόσχα επί της ΤΣΣΚΑ του Δημήτρη Ιτούδη με 81-75, στην πρεμιέρα του δεύτερου γύρου του Top 16.

Αυτή την φορά ο «δάσκαλος» (Ομπράντοβιτς) επικράτησε του «μαθητή» (Ιτούδης) και η νίκη της τουρκικής ομάδας, μάλιστα, είναι διπλή, καθώς η Φενέρ κάλυψε και την διαφορά των τριών πόντων της ήττας της στην παράταση στην Κωνσταντινούπολη από την ΤΣΣΚΑ (84-81). Καθοριστικός και αρνητικός για την ομάδα του αποδείχθηκε ο Μίλος Τεόντοσιτς, ο οποίος 46’’ πριν την λήξη της συνάντησης και με το σκορ 74-72 για τους φιλοξενούμενους, αστόχησε, έκανε φάουλ στον Νεμάνια Μπιέλιτσα στην προσπάθεια να πάρει ριμπάουντ. Μετά τον καταλογισμό του φάουλ έχασε τον έλεγχο, διαμαρτυρήθηκε έντονα και χρεώθηκε με τεχνική ποινή, που ήταν το πέμπτο φάουλ του.

Ο Μπιέλιτσα ευστόχησε σε 3/4 βολές και «κλείδωσε» την νίκη της Φενέρ, που είχε το προβάδισμα και στις τέσσερις περιόδους του αγώνα (10-17, 37-39, 58-59, 75-81).

Πρώτοι σκόρερ των νικητών ήταν ο Άντριου Γκάουντλοκ με 14 πόντους και 3 τρίποντα και ο Γιάν Βέσελι, επίσης, με 14. Το ντεμπούτο του Αντρέι Κιρελένκο (2 πόντοι) μετά την επιστροφή του στην ΤΣΣΚΑ.

Η Λαμποράλ Κούτσα έκανε την έκπληξη της 8ης αγωνιστικής του Top 16 με την νίκη της στην Πόλη επί της Αναντολού Έφες με 87-84. Η ισπανική ομάδα αιφνιδίασε τους γηπεδούχους στο πρώτο ημίχρονο (50-33) και στο δεύτερο άντεξε στην αντεπίθεση της Έφες των Ντούσαν Ίβκοβιτς, Στράτου Περπέρογλου. Ο Φερνάντο Σαν Εμετέριο με 22 πόντους με 3/5 τρίποντα ήταν ο κορυφαίος των νικητών.

Λαμποράλ Κούτσα – ΤΣΣΚΑ Μόσχας (05/03)

Εμπόριο Αρμάνι Μιλάνο – Ολυμπιακός (06/03)

Μάλαγα – Αναντολού Εφές (06/03)

Η Μπαρτσελόνα χρειάστηκε την παράταση για να καταβάλει την αντίσταση της Άλμπα Βερολίνου (92-82, κ.α. 77-77) στο «Παλάου Μπλαουγκράνα». Η γερμανική ομάδα κατάφερε να οδηγήσει τον αγώνα στην παράταση με καλάθι του Λέον Ραντόσεβιτς, παρότι η «Μπάρτσα» προηγήθηκε με 11 (68-57) πέντε λεπτά πριν την λήξη της κανονικής διάρκειας της συνάντησης.

Ο Τζάστιν Ντόελμαν με 17 πόντους με 7/9 δίποντα και ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο με 14 με 2/5 τρίποντα ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.