Την όγδοη εντός έδρας νίκη του και ενδέκατη συνολικά, πανηγύρισε ο Ήφαιστος, που συνεχίζει να διεκδικεί μία θέση στην πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα. Η ομάδα της Λήμνου επικράτησε με 77-69 του ΠΑΟΚ για την 19η αγωνιστική της EKO Basket League.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης που υποχώρησε στο 5-14, παραμένει -ισόβαθμη με τον Άρη- στην 13η θέση, κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Ο Έλστον Τέρνερ με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών που είχαν ακόμα τον Σον Έβανς με 10 πόντους και 14 ριμπάουντ, τον Τζέρι Σμιθ με 12 πόντους και τον Δημήτρη Σταμάτη με 11.

Για τον ΠΑΟΚ που τελείωσε με 51 ριμπάουντ (τα 20 επιθετικά) αλλά μόλις 4/27 τρίποντα, ο Σάνον Σόρτερ τελείωσε με 20 πόντους, ο Μπόμπι Μπράουν είχε 11 με 2/10 τρίποντα και ο Τζακόρεϊ Γουίλιαμς 10.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ από το ξεκίνημα του αγώνα, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα τεσσάρων πόντων (8-12) στο 5' με τρίποντο του Μαργαρίτη. Οι φιλοξενούμενοι αύξησαν το προβάδισμά τους στο +6 με τον Σαρικόπουλο να διαμορφώνει το 11-17 ενώ λίγο αργότερο ο Μπράουν με εύστοχο τρίποντο έκανε το 15-22. Οι γηπεδούχοι ωστόσο μείωσαν σε 20-24 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει το προβάδισμα με τον Γουίλιαμς να το στέλνει στο +9 (25-34) στο 14'. Σταμάτης, Τέρνερ και Σμιθ ευστόχησαν έξω από τα 6,75μ. και ο Ήφαιστος με ένα επιμέρους 11-2 στο επόμενο δίλεπτο, ισοφάρισε σε 36-36. Η ανατροπή των γηπεδούχων ολοκληρώθηκε λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους, όταν ο Χαριτόπουλος με τρίποντο έκανε το 41-40, που ήταν και στο σκορ του ημιχρόνου.

Η ομάδα της Λήμνου έτρεξε σερί 6-0 στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους με τον Έβανς να δίνει προβάδισμα οκτώ πόντων στην ομάδα του, διαμορφώνοντας το 49-41. Ο ΠΑΟΚ όμως με μπροστάρη τον Σόρτερ έτρεξε ένα δικό του σερί 10-0 που τον έφερε και πάλι μπροστά στο σκορ (49-51) στα μέσα της τρίτης περιόδου. Το προβάδισμα συνέχισε να αλλάζει κάτοχο, με τον ΠΑΟΚ να κλείνει το δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα ενός πόντου με τον Σόρτερ να κάνει το σκορ 55-56.

Η εικόνα ωστόσο άλλαξε στην τέταρτη περίοδο, καθώς οι φιλοξενούμενοι έμειναν δίχως σκορ για περισσότερο από πέντε αγωνιστικά λεπτά. Σε αυτό το διάστημα ο Ήφαιστος είχε σερί 9-0 με τον Τέρνερ να κάνει το σκορ 64-56. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να είναι άστοχος με τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμά τους και τον Πελεκάνο να δίνει στην ομάδα του προβάδισμα 10 πόντων (72-62) ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος. Σόρτερ και Σχίζας με βολές μείωσαν σε 74-69 όμως ο Ήφαιστος διαχειρίστηκε σωστά τον χρόνο ως το φινάλε φτάνοντας στην επικράτηση με 77-69.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 41-40, 55-56, 77-69.

Κώστας Μέξας (προπονητής ΠΑΟΚ): «Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα του Ηφαίστου τόσο για τη νίκη, όσο και για την πορεία και τον τρόπο που παίζει. Είναι μια ομάδα που έχει χαρακτήρα, γι αυτό καταφέρνει πολλές φορές στο τελευταίο δεκάλεπτο να κάνει ανατροπές, όπως έγινε και σήμερα. Για τρία δεκάλεπτα, ήμασταν αρκετά κοντά στο πλάνο μας, σε άμυνα και επίθεση, με κάποια σκαμπανεβάσματα, που είναι λογικά. Στο πρώτο μέρος, μας τιμώρησαν κάποιοι παίκτες του Ηφαίστου από το τρίποντο, που δεν έχουν τόσο υψηλά ποσοστά.

Είχαμε αποφασίσει λίγο να ρισκάρουμε σε αυτό, έτσι ο Ήφαιστος έμεινε κοντά. Παρόλ' αυτά, στο τρίτο δεκάλεπτο επανήλθαμε και παίξαμε καλά σε άμυνα και επίθεση, είχαμε καλές συνεργασίες. Στο τέταρτο όμως, η εικόνα μας ήταν κακή, πρώτα απ' όλα στην επίθεση, κάτι που επηρέασε επίσης το αμυντικό κομμάτι. Κάναμε εύκολα λάθη, δεν είχαμε συνεργασίες, παίξαμε παραπάνω με ντρίμπλα -κάτι που δυναμώνει πολύ την άμυνα του Ηφαίστου. Είναι κάτι που πρέπει να το δούμε και να το βελτιώσουμε. Δεν μπορούμε να κερδίζουμε, παίζοντας έτσι για ένα ολόκληρο δεκάλεπτο. Δεν μπορεί αυτός να είναι ο βασικός τρόπος παιχνιδιού μας. Στην άμυνα χάσαμε το μυαλό μας, δεν είχαμε καλές επιστροφές επειδή κάναμε κακές επιλογές στην επίθεση. Έτσι, ο Ήφαιστος βρήκε εύκολους πόντους και ψυχολογία. Κέδισε δύσκολα το παιχνίδι. Σίγουρα, τα 0/15 τρίποντα του δεύτερου μέρους θέλω να πιστεύω ότι θα είναι κάτι τυχαίο. Η ποιότητά μας δεν είναι για να έχουμε τέτοια ποσοστά στο περιφερειακό σουτ.

Νομίζω ότι εφόσον από τη Δευτέρα δουλέψουμε επιτέλους όλοι μαζί, γιατί στη διακοπή αλλιώς υπολογίζαμε κι αλλιώς έγιναν τα πράγματα, να μπορέσουμε πιο ξεκάθαρα τους ρόλους μας και το πώς θέλουμε να λειτουργούμε. Ακόμη και κάτω από συνθήκες υψηλής πίεσης, όπως αυτές που βάζει ο Ήφαιστος με την άμυνά του, ειδικά στην έδρα του, για να δούμε το μέλλον με περισσότερη αισιοδοξία. Παραμένουμε σε δύσκολη θέση, αλλά πιστεύουμε στην ομάδα και την ποιότητα των παικτών. Πρέπει να καταλάβουν κι οι παίκτες ότι η ποιότητα πρέπει να βγαίνει μέσα από το ομαδικό παιχνίδι, κι όχι με τόσες πολλές ατομικές ενέργειες. Καλή συνέχεια εύχομαι στον Ήφαιστο».

Σωτήρης Μανωλόπουλος (προπονητής Ηφαίστου): «Η σημερινή είναι μια πολύ μεγάλη νίκη. Ο ΠΑΟΚ είναι δυνατός, ήρθε αποφασισμένος για να κερδίσει το παιχνίδι. Εμείς, από την πλευρά μας, δείξαμε χαρακτήρα. Πριν βγούμε στο γήπεδο, είχα πει στα παιδιά ότι θέλω να βγάλουν την καρδιά τους στο παρκέ. Αυτό νομίζω ότι έκαναν. Ο ΠΑΟΚ είναι μια ομάδα με μεγάλο ταλέντο, τον ρίξαμε πολύ στον μέσο όρο του στην επίθεση. Από εκεί και πέρα, αυτά που κάναμε στην επίθεση ήταν αποτέλεσμα της καλής λειτουργίας και του ρυθμού που είχαμε από την άμυνα. Κάναμε όσα ακριβώς θέλαμε. Είναι πολύ σημαντική νίκη, για πολλούς λόγους.

Είχαμε αρκετά προβλήματα με ιώσεις, ο Μιχάλης (Τσαϊρέλης) τις τελευταίες εβδομάδες έχει διάφορα θέματα, ο Τζέρι (Σμιθ) ο Μιχάλης(Πελεκάνος), ο Μολντοβεάνου, είχαν κι αυτοί θέματα. Είναι πολύ σημαντικό ότι μπορέσαμε να βγάλουμε τόση ενέργεια, παρότι δεν ήμασταν σε τόσο καλή κατάσταση. Αυτό δείχνει τον χαρακτήρα που έχουμε ως ομάδα, και την καρδιά. Θέλω να πω πάρα πολλά ευχαριστώ σε πάρα πολύ κόσμο, στον Ανδρέα Καραγιάννη (γιατρός), τον Θωμά Λούκα (γιατρός), τον Ριχάρδο Καμπόσο (φυσικοθεραπευτής), τον Κωνσταντίνο Ψαρογιώργο (φυσικοθεραπευτής), τον Δημήτρη Κολτσιδόπουλο (γυμναστής). Όπως επίσης, θέλω να ευχαριστήσω στους συνεργάτες μου, τον Θανάση Μολυβδά, τον Κωνσταντίνο Μάμαλη και τον Μανώλη Παπαμακάριο. Τον τιμ μάνατζερ Μάρκο Κολώκα και αντίστοιχα όλους όσοι εργάζονται στην ομάδα. Τα λέω αυτά, γιατί όλοι καταβάλλουν τεράστια προσπάθεια για να τελειώσουμε τη σεζόν όσο το δυνατόν πιο ψηλά».

Σε ερώτηση για το βάθος του Ηφαίστου στον πάγκο και το κατά πόσο αυτό παίζει ρόλο για την πορεία της ομάδας, απάντησε: «Φτιάξαμε ένα σύνολο, που δεν στηριζόταν απλά σε έναν παίκτη. Το ίδιο είχαμε και πέρσι. Δεν πήραμε δύο - τρεις πολύ ακριβούς, απλά μοιράσαμε το μπάτζετ σε όλο το ρόστερ, για να στηριχθεί το σύνολο. Στηριχθήκαμε στο σύνολο απόψε, αυτό φάνηκε. Όλοι όσοι έπαιξαν και ήρθαν από τον πάγκο, βοήθησαν σημαντικά. Κι ο κόσμος ήταν σπουδαίος σήμερα, ξανά. Μας δίνει τόση θετική ενέργεια και μας στηρίζει».