Την πρόκρισή του στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά εξασφάλισε ο Προμηθέας. Η ομάδα της Πάτρας νίκησε στον πρώτο ημιτελικό τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη με 76-69 στην παράταση και πήρε το πρώτο από τα δύο εισιτήρια για τον τελικό του θεσμού.

Μεγάλος πρωταγωνιστής στο εξτρά πεντάλεπτο ο Δημήτρης Αγραβάνης καθώς με δύο δικά του τρίποντα και δύο καλάθι του Τζέριαν Γκραντ, ο Προμηθέας μετέτρεψε το 64-62 σε 64-72 και «κλείδωσε» τη νίκη και την πρόκριση της ομάδας του.

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν καλύτερα το παιχνίδι και πήραν διαφορά ασφλαείας από το πρώτο δεκάλεπτο που διατηρήθηκε ως και το φινάλε του πρώτου μέρους (29-37).

Ο ΠΑΟΚ παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και 10 πόντους στην τρίτη περίοδο (36-46) κατέφερε στο τελευταίο δεκάλεπτο να ισορροπήσει το παιχνίδι.

Ο Προμηθέας προηγήθηκε με 58-53 στο 36' όμως οι γηπεδούχοι με ένα σερί 5-0 σε μόλις 15'' ιδοφάρισαν σε 58-58. Στα 38'' πριν από το φινάλε ο Γκρίφιν ισοφάρισε εκ νέου για τον ΠΑΟΚ σε 60-60 με την τελευταία επίθεση να είναι στα χέρια του Προμηθέα. Ο πρώτος σκόρερ όμως του Προμηθέα Τζέριαν Γκραντ (24π.) αστόχησε και το παιχνίδι πήγε στην παράταση. Εκεί ο ΠΑΟΚ πήρε γρήγορα το προβάδισμα όμως τα δύο τρίποντα του Αγραβάνη και τα δύο καλάθια του Γκραντ έδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στον Προμηθέα.

Ο αντίπαλος του Προμηθέα θα προκύψει από τον δεύτερο ημιτελικό. Εκεί θα αναμετρηθούν το Λαύριο Megabolt με τον νικητή της αναμέτρησης Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Περιστέρι που έχει αναβληθεί.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 29-37, 40-48, 60-60, 69-76.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Μπιτς 5 (1), Κονατέ 6, Λαβ 20 (1), Γκρίφιν 21 (3), Τσαλμπούρης 2, Μαργαρίτης, Κακλαμανάκης 4, Καμπερίδης 6, Παπαντωνίου, Τέρνερ 5.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 6, Τζεράι Γκραντ 6, Λούντζης 5, Έβανς 6, Δ. Αγραβάνης 9 (2), Φορντ 8 (2), Χριστοδούλου 6, Τζέριαν Γκραντ 24 (2), Αθηναίου 3, Γιαννόπουλος 3 (1), Μίλερ.