Η πρώτη εκτός έδρας νίκη στην ΕΚΟ Basket League για τη Λάρισα BC είναι γεγονός. Οι νεοφώτιστοι, στο ντεμπούτο του Βαγγέλη Αγγέλου στον πάγκο τους, πέρασαν νικηφόρα από τη Ρόδο με 83-80 κόντρα στον Κολοσσό H Hotels, για την 7η αγωνιστική.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο φινάλε με τους φιλοξενούμενους να ξαναπαίρνουν το προβάδισμα στα 21'' πριν από το τέλος με εύστοχο τρίποντο του Νώντα Παπαντωνίου, ενώ στα 10'' ο Φλόιντ με μπλοκ δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να ισοφαρίσουν.

Η ομάδα της Ρόδου παρότι τελείωσε το παιχνίδι με 11/23 τρίποντα είχε 17/32 δίποντα και 13/24 βολές, αλλά και 8 λιγότερα ριμπάουντ (28-36). Από την άλλη η Λάρισα σούταρε 23/35 δίποντα, 8/27 τρίποντα και 13/20 βολές.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι. Πριν συμπληρωθούν τέσσερα λεπτά αγώνα προηγήθηκαν με 10-2 ενώ στο πεντάλεπτο ο Κρομά με τέσσερις σερί πόντους έστειλε τον Κολοσσό H Hotels στο +12 (17-5). Η Λάρισα σταδιακά ροκάνισε τη διαφορά μειώνοντας σε 24-19 όμως ο Κρομά με εύστοχο τρίποντο διαμόρφωσε το 27-19 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Ο Παρκς μείωσε σε 29-23 στο 12' για τους φιλοξενούμενους μ τον Κολοσσό ωστόσο να διατηρεί σταθερά το προβάδισμά του. Τρία λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου μέρους ο Ρέινολντς με εύστοχο τρίποντο έκανε το σκορ 37-34 ενώ ο Χείλαρης μείωσε στο καλάθι (38-36). Οι γηπεδούχοι όμως πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα τεσσάρων πόντων (40-36).

Η Λάρισα μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με ένα επιμέρους σκορ 8-1 που ανέτρεψε πλήρως την εικόνα και της έδωσε προβάδισμα με 44-41. Οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ (45-44)  όμως οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν ξανά και διατήρησαν αυτό τους το προβάδισμα ως και το τέλος του δεκαλέπτου (54-58).

Στο 34' με μία βολή ο Παπαντωνίου έστειλε τη Λάρισα στο +8 κάνοντας το σκορ 58-66, όμως ο Κολοσσός H Hotels με ένα γκολ φάουλ του Αγκμπελέσε και τρίποντο του Τζάκσον μείωσε στο 36' σε 67-68. Δύο νέα τρίποντα από τους Τζάκσον και Κρομά έφεραν τις δύο ομάδες στα ίσια (73-73) δύο λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα. Στο 39' ο Τσαλμπούρης με τρίποντο έκανε το σκορ 78-75 αλλά στα 57'' ο Παπαντωνίου ήταν επίσης εύστοχος πίσω από τα 6,75μ. για το 78-78. Ο γκαρντ της Λάρισας ευστόχησε και πάλι σε τρίποντο στα 21'' για το τέλος κάνοντας το 79-81 με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στη νίκη με 83-80.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 40-36, 54-58, 80-83.

Βαγγέλης Αγγέλου (προπονητής Λάρισας BC): «Έγινε ένα ενδιαφέρον παιχνίδι. Ο Κολοσσός φέτος έχει μία ομάδα που έχει χαρακτήρα και προσανατολισμό. Εμείς δεν μπορούμε να αξιολογήσουμε αυτή την επιτυχία. Είναι σίγουρα ένα πολύ καλό αποτέλεσμα για εμάς και θα πρέπει να αναλύσουμε από πού προήλθε…

Ήρθε από μία ψυχολογική αντίδραση των παικτών ή είναι από το πλάνο μας; Πρέπει να μείνουμε ταπεινοί, ώστε να μπορέσουμε να αντιμετωπίσουμε ψυχολογικά την επόμενη αγωνιστική, γιατί την πίεση σήμερα την είχε ο Κολοσσός και όχι εμείς. Την επόμενη αγωνιστική θα την έχουμε εμείς. Θέλουμε να βοηθήσουμε την ομάδα ψυχολογικά με αρχές συναδελφικότητας και βήμα-βήμα να χτίσουμε και τη φιλοσοφία της μέσα στο γήπεδο, αρχής γενομένης στην άμυνα, γιατί σήμερα στο πρώτο δεκάλεπτο δεν είχε καλή αντίδραση».

Άρης Λυκογιάννης (προπονητής Κολοσσού H Hotels): «Είναι ένα δύσκολο απόγευμα για εμάς. Κάναμε μία πολύ κακή ήττα που έρχεται σε μία χρονική στιγμή, που η ομάδα ήταν σε ένα θετικό μομέντουμ. Είναι μία ήττα που σίγουρα μας κοστίζει και σίγουρα μας πάει πίσω. Νομίζω ότι πληρώσαμε το γεγονός ότι δώσαμε τη δυνατότητα στον αντίπαλο να πιστέψει ότι μπορεί να νικήσει εδώ μέσα.

Από ‘κει και πέρα, μπήκαν δύσκολα και απίθανα καλάθια και έγιναν φάσεις στις οποίες δεν ευνοηθήκαμε ούτε μία φορά. Είμαστε υποχρεωμένοι να αφήσουμε το αποτέλεσμα αυτό πίσω και να συνεχίσουμε. Γιατί η συνέχεια είναι αρκετά δύσκολη για εμάς».