Ο Κόροιβος Αμαλιάδας πέτυχε μία από τις σπουδαιότερες νίκες στην ιστορία του καθώς επικράτησε του ΠΑΟΚ με 65-61 για την 17η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Οι γηπεδούχοι «λυτρώθηκαν» από δύο εύστοχες βολές του Ρόουλ Μάρσαλ, ενώ ο Δικέφαλος έχασε διαδοχικές ευκαιρίες νίκης.

Σε προσωπική μονομαχία εξελίχθηκε το πρώτο δεκάλεπτο στην Αμαλιάδα. Ρόουλ Μάρσαλ και Τζέικ Όντουμ ήταν εντυπωσιακοί, καθώς ο πρώτος σημείωσε τους 12 από τους 19 πόντους της ομάδας του σ’ αυτό το διάστημα, ενώ ο Όντουμ πέτυχε 11 πόντους. Οι γηπεδούχοι επέλεξαν άμυνα ζώνης, τούτο όμως δεν προκάλεσε ιδιαίτερα προβλήματα στους φιλοξενούμενους. Σε όλη τη διάρκεια της περιόδου οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (10-7 στο 5’ και 15-16 στο 7’), ενώ η περίοδος έκλεισε με σκορ 19-19.

Μόνο οι πρωταγωνιστές άλλαξαν στη δεύτερο περίοδο, καθώς διατηρήθηκαν οι λεπτές ισορροπίες (23-23, 12΄). Ο ΠΑΟΚ πήρε πολλά από τον Κέβιν Λάνγκφορντ που σημείωσε 10 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ ο Κόροιβος Αμαλιάδας είχε λύσεις από τον Νίκο Αγγελόπουλο. Με εύστοχο σουτ τριών πόντων από τον Απόλλωνα Τσόχλα, ο Δικέφαλος ξέφυγε με 34-39 (18’), αλλά ο Μιχάλης Γιαννακίδης απάντησε με τον ίδιο τρόπο, εννιά δευτερόλεπτα πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (38-40).

Με τον Μπάουερς να εξελίσσεται σε ηγετική μορφή για τους γηπεδούχους, ο Κόροιβος προηγήθηκε με 50-46 (27’), καθώς έως εκείνο το σημείο ο Αμερικανός είχε 11 πόντους και 10 ριμπάουντ. Εκεί ο Απόλλων Τσόχλας φρόντισε ούτως ώστε να μην ξεφύγουν περισσότερο οι φιλοξενούμενοι, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 52-51 που ήταν και το σκορ της 3ης περιόδου.

Ο Κόροιβος ξεκίνησε εντυπωσιακά στη τελευταία περίοδο καθώς εκτός του Μπάουερς αλλά και του Αγγελόπουλου, πήρε βοήθειες από τον Ρούμπιο. Σε αντίθεση με τον ΠΑΟΚ που δεν είχε καλή οργάνωση και κατ’ επέκταση επιλογές στην επίθεση. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 59-51 (34’), καθώς κράτησαν τους αντιπάλους τους δίχως πόντο σε διάστημα τεσσάρων λεπτών. Διατήρησαν μάλιστα τον πρώτο λόγο (62-55, 36’), κάπου εκεί όμως ήρθε η αντίδραση του Δικεφάλου.

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου απάντησε με 6-0 σερί, παίρνοντας πόντους από τον Τσόχλα, μείωσε σε 62-61 (39’) και είδε τους γηπεδούχους να υποπίπτουν σε διαδοχικά λάθη. Είχε την ευκαιρία να προηγηθεί αλλά Λάνγκφορντ και Κάρτερ ήταν άστοχοι. Ο Σάσα Βασίλιεβιτς είχε 1/2 ελεύθερες βολές, 17 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε διαμορφώνοντας το 63-61. Εκεί, ο Απόλλων Τσόχλας αστόχησε σε προσπάθεια τριών πόντων και παρά το επιθετικό ριμπάουντ από τον Λάνγκφορντ, ο Τσόχλας υπέπεσε σε νέο λάθος. Τελικώς, δύο ελεύθερες βολές από τον Ρόουλ Μάρσαλ έδωσαν στον Κόροιβο την πολυπόθητη νίκη με 65-61.

Δεκάλεπτα: 19-19, 38-40, 52-51, 65-61

Ο προπονητής του Κοροίβου Αμαλιάδας, Χάρης Μαρκόπουλος, στάθηκε στις λεπτομέρειες που έκριναν τον αγώνα. «Είχαμε να αντιμετωπίσουμε έναν πολύ δύσκολο αντίπαλο, ο οποίος σε κάθε συγκεκριμένη συνεργασία, ξέρει τι ζητάει μέσα στο γήπεδο. Είμαστε σε ένα στάδιο όπου προσπαθούμε να βρούμε ξανά τους ρόλους μας, μετά και από την τιμωρία του Ντουέιν Ντέιβις και την έλευση ενός νέου παίκτη (σ.σ. Τίμι Μπάουερς). Προερχόμασταν από μια ήττα στις λεπτομέρειες που δεν επιδρά πολύ καλά στην ψυχολογία. Στο πρώτο ημίχρονο, ενώ προσπαθήσαμε να παίξουμε καλά στην επίθεση, δεν είχαμε καλή συνοχή στην άμυνα. Δώσαμε την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να σκοράρει κοντά στο καλάθι. Στο δεύτερο ημίχρονο βελτιώσαμε την άμυνά μας, πιέσαμε περισσότερο τα γκαρντ τους. Ήμασταν και τυχεροί, καθώς ο ΠΑΟΚ αστόχησε σε κάποια μεγάλα σουτ που θα μπορούσαν να αλλάξουν την ροή του παιχνιδιού. Όλα πήγαν στις λεπτομέρειες, στο τελευταίο σουτ. Αυτή την φορά ήμασταν πιο τυχεροί», είπε.

Σχετικά με τη σημασία της νίκης, απάντησε: «Κερδίσαμε και η σημαντικότητα αυτή της νίκης θα φανεί από το πώς θα παρουσιαστούμε στα επόμενα παιχνίδια. Εμείς από αύριο πρέπει να δουλεύουμε για τους επόμενους αγώνες».

Ο Μιχάλης Γιαννακίδης εκπροσώπησε τους παίκτες του Κοροίβου στη συνέντευξη Τύπου και αναφέρθηκε κυρίως στην άμυνα της ομάδας του στο δεύτερο μέρος: «Ξέραμε ότι είχαμε να αντιμετωπίσουμε μια πολύ καλή ομάδα, που παίζει καλό μπάσκετ. Ξεκινήσαμε άσχημα αμυντικά στο πρώτο ημίχρονο, δεχόμενοι 40 πόντους. Στο δεύτερο μπήκαμε πιο αποφασιστικοί, γνωρίζοντας πως για να κερδίσεις ένα τέτοιο ματς πρέπει να παίξεις άμυνα. Δεχτήκαμε 21 πόντους στο δεύτερο μέρος, περιορίζοντας τα ατού του ΠΑΟΚ. Εύχομαι καλή επιτυχία στον ΠΑΟΚ. Μέσα από την καρδιά μου να κερδίσουν αυτό το μεγάλο παιχνίδι και να φτάσουν στον τελικό του Κυπέλλου», είπε.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Σούλης Μαρκόπουλος, αναφέρθηκε στην αστοχία των παικτών του, στα αρκετά λάθη αλλά και στα δικαιώματα που δόθηκαν στον Κόροιβο. «Συγχαρητήρια στην ομάδα του Κοροίβου για τη νίκη του. Εμείς δεν παίξαμε καθόλου καλά ιδίως στο δεύτερο ημίχρονο και δώσαμε την ευκαιρία και το γήπεδο στους αντιπάλους να πετύχουν αυτή τη νίκη. Η ομάδα είχε προβλήματα, με τελευταίο αυτό του Μαργαρίτη που ένιωσε ενοχλήσεις, όπως και ο Σαλούστρος. Γέμισαν οι ψηλοί μας με φάουλ και αναγκαστήκαμε να χρησιμοποιήσουμε σχήματα που δεν υπήρχαν. Προσπαθούσαμε να κρατηθούμε μέσα στο παιχνίδι με διαφορετικές καταστάσεις για να μπορέσουμε στο τέλος να αντέξουμε. Ωστόσο, γέμισαν κι άλλοι παίκτες με φάουλ και το πρόβλημα έγινε μεγαλύτερο. Συν την αστοχία από μακρινή απόσταση και τον εκνευρισμό που δημιούργησαν τα πολλά λάθη, δώσαμε το δικαίωμα στον αντίπαλο να πάρει προβάδισμα και να το κρατήσει μέχρι το τέλος».

Δεν απέφυγε μάλιστα να χαρακτηρίστηκε «άσχημη» την ήττα για την ομάδα του. « Ξέρουμε ότι είναι μια άσχημη ήττα για εμάς για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Ελπίζουμε ότι τώρα που θα παίζουμε ένα παιχνίδι την εβδομάδα, θα ξεκουραστούμε και θα βρούμε τον δρόμο μας. Και πάλι συγχαρητήρια στον Κόροιβο».

Πριν την έναρξη του αγώνα, ο πρόεδρος του Κοροίβου, Χρήστος Λαγός, τίμησε τον Σούλη Μαρκόπουλο για την γενικότερη προσφορά του στον χώρο του μπάσκετ. Επί τούτου, ο έμπειρος τεχνικός είπε: «Ευχαριστώ τον κόσμο για το χειροκρότημα την ώρα που ακούστηκε το όνομά μου. Το ότι με τίμησαν ήταν κάτι συγκινητικό για κάθε άνθρωπο και για κάθε προπονητή και ιδίως για μένα που οι ρίζες μου είναι από αυτό τον τόπο».

Ο Γιώργος Δέδας έκρινε ότι αυτή τη φορά ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να κερδίσει το ματς στο τέλος. «Βλέποντας τα παιχνίδια που έχει παίξει ο Κόροιβος στην έδρα του, αλλά και εκτός έδρας, ξέραμε ότι δεν χάνει εύκολα. συμπεριλαμβανομένου του Ολυμπιακού και του Παναθηναϊκού. Είχαμε συνηθίσει να κερδίζουμε τα ματς στο τέλος. Σήμερα δεν τα καταφέραμε. Ποιοτικά το παιχνίδι δεν ήταν τόσο καλό, όπως φαίνεται και από το σκορ. Ήταν αγώνας επαφών και δυναμικών φάσεων. Οι ψηλοί μας χρεώθηκαν γρήγορα με φάουλ και δεν τα καταφέραμε. Συγχαρητήρια στον Κόροιβο για τη νίκη του. Προέχει να γυρίσουμε πίσω και να δούμε τι προβλήματα έχουν οι τραυματίες μας. Ελπίζω να μην είναι τίποτα σοβαρό».

Εκτίμησε ότι ο ΠΑΟΚ πρέπει πλέον να στρέψει την προσοχή του στον αγώνα του Κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό. «Την Κυριακή έχουμε ένα ματς που μας δίνει κίνητρο, καθώς έχει χρόνια να παίξει ένα τέτοιας σημασίας παιχνίδι και μάλιστα στην έδρα της, ανεξαρτήτου του Παναθηναϊκού που είναι το φαβορί, παρότι τον κερδίσαμε στο πρωτάθλημα ενάμιση μήνα. Παρακαλούμε όσους έρθουν στο γήπεδο, η ατμόσφαιρα να είναι κόσμια, καθώς η ομάδα δεν μπορεί να αντεπεξέλθει σε καμία τιμωρία οικονομικής ή έδρας. Να έρθουν να υποστηρίξουν την ομάδα χάσει, κερδίσει, καθώς επαναλαμβάνω η ομάδα δεν θα αντέξει άλλη τιμωρία».