Ο Ολυμπιακός με εξαιρετική άμυνα (που ανάγκασε τους αντιπάλους του να σουτάρουν με 31,6% στα τρίποντα, 6/19) και επιθετικό ρυθμό (30/47 δίποντα) αποτελέσμα της πολύ καλής ομαδικής λειτουργίας του (26 ασίστ) επέβαλλε την κυριαρχία του μετά τα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου και πέτυχε με άνεση την τρίτη σερί νίκη του στην Ευρωλίγκα, στο ΣΕΦ επί της Μπούντουτσνοστ (92-70).

Οι «ερυθρόλευκοι» αν και πολύ εύστοχοι, είχαν 4 παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ (7 έναντι 3). Μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκης του Ολυμπιακού ήταν ο Ζακ ΛεΝτέϊ, ο οποίος σκόραρε 28 πόντους (με 9/11 σουτ εντός πεδιάς) και πήρε 8 ριμπάουντ.Τον 24χρονο Αμερικανό σέντερ ακολούθησαν σε απόδοση ο Βασίλης Σπανούλης (17 πόντοι με 6/12 σουτ εντός πεδιάς), ο Γιώργος Πρίντεζης (11 πόντοι και 8 ριμπάουντ) και ο Νίκολα Μιλουτίνοφ (10 πόντοι και 7 ριμπάουντ).

Ο Ολυμπιακός ξέφυγε για πρώτη φορά στο σκορ στα τελευταία δυόμιση λεπτά της πρώτης περιόδου, όταν με επιμέρους σκορ 8-2 με τέσσερις πόντους του Ζακ ΛεΝτέϊ και τρίποντο του Γιάνις Τίμα προηγήθηκε με 25-20, που ήταν το σκορ του δεκαλέπτου.

Η Μπούντουτσνοστ απάντησε με σερί 6-0 στο πρώτο λεπτό της δεύτερης περιόδου και προσπέρασε με 26-25, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» βελτιωμένοι αμυντικά άνοιξαν τον ρυθμό και πολύ αποτελεσματικοί επιθετικά, ξέφυγαν με 8 (34-26), 6’ και 50’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου με πέντε πόντους του ΛεΝτέϊ. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε και με 10 (40-30) στο 17’ και το πρώτο ημίχρονο ολοκλήρωθηκε με τους «ερυθρόλευκους» στο +7 (44-37), με τρίποντο του Έντγουιν Τζάκσον, 31’’ πριν το τέλος. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν στο πρώτο ημίχρονο 15/26 δίποντα και 13 ασίστ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και με σερί 13-0 με τρίποντο του Κώστα Παπανικολάου και δύο καλάθια του Νίκολα Μιλουτίνοφ «εκτόξευσε» την διαφορά στους 20 πόντους (57-37) στο 24’. Στα τελευταία 3’ 45’’ της τρίτης περιόδου ο ΛεΝτέϊ πέτυχε 15 πόντους με δύο τρίποντα και η διαφορά για την ομάδα του Πειραιά ανέβηκε στους 25 πόντους (76-51 σκορ δεκαλέπτου).

Με τον 24χρονο Αμερικανό σέντερ να φτάνει τους 28 προσωπικούς πόντους, ο Ολυμπιακός έφτασε το +27 (82-55) με 6’ και 14’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης. Με 27 οι «ερυθρόλευκοι» προγήθηκαν και ένα λεπτό αργότερα με καλάθι του Γιάνις Στρέλνιεκς (84-57).

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 44-37, 76-51, 92-70.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Ουίλιαμς Γκος 4, Σπανούλης 17 (1), Τίμα 5 (1), Μιλουτίνοφ 10, Στρέλνιεκς 7, Βεζένκοφ 2, Πρίντεζης 11 (1), Παπανικολάου 6 (1), Μάντζαρης, Μπόγρης 2, Λεντέι 28 (2).

ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ (Ντζίκιτς): Τζάκσον 12 (2), Σέχοβιτς 5 (1), Κλαρκ 15 (1), Μπάροβιτς 6, Κλάρκ 5, Γκόρντιτς 14 (2), Όμιτς 8, Πόποβιτς, Νίκολιτς 5.