Ο Άρης βρέθηκε πολύ κοντά σε ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα για το 2017 ωστόσο ήταν άτυχος στην Τουρκία, τόσο στο φινάλε της κανονικής περιόδου όσο και στης παράτασης γνωρίζοντας την ήττα με 95-94 (κ.α. 80-80) από τη Μπάνβιτ για την 11η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Οι «κίτρινοι» που έχουν πολλά παράπονα από τις αποφάσεις των διαιτητών, είναι χαρακτηριστικό πως τελείωσαν έχοντας έχοντας 11/13 βολές ενώ οι γηπεδούχοι 29/44, είδαν τον Λιθουανό Γκεντιμίνας Όρελικ να σκοράρει τόσο στο φινάλε της κανονικής περιόδου (αστοχώντας μάλιστα στη συμπληρωματική βολή) όσο και στη λήξη του εξτρά πενταλέπτου.

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο όπου οι Τούρκοι είχαν σταθερά το προβάδισμα -έφτασαν ακόμα και στο +11- με την ανάπαυλα να βρίσκει την Μπάνβιτ μπροστά με 45-38, ο Άρης κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι. Επέστρεψε πιο συγκεντρωμένος στο παιχνίδι και στο 27' το έφερε στα ίσια ισοφαρίζοντας σε 52-52.

Οι Τούρκοι ξεφυγαν και πάλι (66-59 στ0 33') αλλά ο Άρης είχε λύσεις ώστε να επιστρέψει (70-70 στο 36') και να έχει το πάνω χέρι στο φινάλε. Στα 7'' για το φινάλε ο Τζένκινς με 2/2 βολέ έκανε το σκορ 77-80, ενώ στη συνέχεια πήγε στη γραμμή για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Θίοντορ. Ο Αμερικανός ευστόχησε στην πρώτη (78-80) και αστόχησε στη δεύτερη με την κατοχή όμως να μένει στους Τούρκους. Σε μία φάση που ο Άρης ζήτησε φάουλ στη διεκδίκηση του ριμπάουντ. Στην επαναφορά ο Όρελικ νίκησε την αντίπαλη άμυνα σκοράροντας (80-80) και κερδίζοντας στο φάουλ. Η βολή του όμως ήταν άστοχη με το παιχνίδι να πηγαίνει στην παράταση.

Εκεί οι γηπεδούχοι έφτασαν να προηγούνται με 93-84 στα 1'14'' πριν από το τέλος, όμως ένα 10-0 του Άρη τον έφερε μπροστά στο σκορ (94-93_ με 26'' για το τέλος. Στην τελευταία κατοχή οι γηπεδούχοι βρήκαν σουτ με τον Όρελικ από τα πέντε μέτρα με τον Λιθουανό να ευστοχεί και να δίνει τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 45-38, 62-57, 80-80, 95-94

ΜΠΑΝΒΙΤ (Φιλιπόφσκι): Μούριτς, Κούλιγκ 15, Γκετσίμ 3 (1), Γκεκάλπ, Όρελικ 17 (3), Βίντμαρ 9, Τσάπελ 9, Κορκμάζ 20(4), Θίοντορ 22 (1 τρ. 13ασ.).

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 2, Τσαϊρέλης 2, Τζένκινς 18(2), Κάμινγκς 19 (3), Ζάρας 12 (2), Μούρτος, Σίμτσακ 6, Μπάκνερ, Γιάνκοβιτς 5 (1), Καββαδάς 10, Ντραγκίσεβιτς 20 (3).