Το Λαύριο Megabolt συνέχισε την εξαιρετική πορεία του στην Stoiximan Basket League με εντός έδρας νίκη στην παράταση (83-77, κ.α. 65-65) επί του Κολοσσού H Hotels, ο οποίος έκανε πολύ καλή εμφάνιση ιδιαίτερα στην κανονική διάρκεια της εξ αναβολής αναμέτρησης της 15ης αγωνιστικής της ρέγκιουλαρ σίζον του Πρωταθλήματος.

Η 12η νίκη της ομάδας της Λαυρεωτικής σε σύνολο 16 αναμετρήσεων της ήρθε χάρις στην σπουδαία εμφάνιση του Τάισον Κάρτερ και της αμυντικής βελτίωσης της στα τελευταία λεπτά της συνάντησης και στο έξτρα πεντάλεπτο.

Ο Κάρτερ πέτυχε 24 πόντους και πήρε 9 ριμπάουντ. Πολύ καλός για τους γηπεδούχους ήταν ακόμη ο Όου Ντι Ανοσίκε ο οποίος έκανε νταμπλ νταμπλ με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ. Καθοριστικά για την εξέλιξη της αναμέτρησης ήταν τα 4 παραπάνω λάθη των «θαλασσί» (17-13).

Επίσης, το Λαύριο Megabolt ήταν πιο εύστοχο έξω από τα 6,75 μέτρα με 8/31 τρίποντα έναντι 5 του Κολοσσού H Hotels με τον ίδιο αριθμό προσπαθειών.

Ο Κερέμ Καντέρ πέτυχε 22 πόντους με 10/15 για τους φιλοξενούμενους, ενώ πήρε 13 ριμπάουντ, όμως, έχασε δύο βολές στην παράταση. Ο Ντόμινικ Άρτις παρά την αστοχία του στο τρίποντο (0/5) είχε μια «γεμάτη» εμφάνιση με 16 πόντους με 7/8 δίποντα, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Ο Καντέρ έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (65-61) στο 37’ της αναμέτρησης στον Κολοσσό H Hotels, όμως, η ομάδα της Ρόδου δεν σκόραρε πόντο στην συνέχεια και μέχρι την λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Ο Κάρτερ με δύο βολές μείωσε στο καλάθι (65-63) με 1’ και 40’’ να απομένουν για την λήξη του σαραντάλεπτου.

Ο Ντέβιν Ντέιβις με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό ισοφάρισε σε 65-65, 15’’ πριν το τέλος και μετά το άστοχο τρίποντο του Γκλεν Ουότσον στην εκπνοή το ματς οδηγήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο.

Με οκτώ πόντους με ένα τρίποντο του Κάρτερ και επιμέρους σκορ 12-5, το Λαύριο Megabolt ξέφυγε με 7 πόντους (77-70) ένα λεπτό πριν την λήξη της παράτασης και «αγκάλιασε» τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 44-38, 52-53, 65-65 (κ.α.), 83-77.