Εύκολη νίκη επί του Πανιωνίου, που έχει υποβιβαστεί και μαθηματικά στην Α2, πέτυχε στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός με 108-65 για την 23η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ και πριν το ντέρμπι του προσεχούς Σαββάτου (2/5, 19:00) με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ενέργεια στην άμυνα και εκμεταλλεύτηκαν την υπεροχή τους κάτω από τα καλάθια. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος, προπονητής του Ολυμπιακού, είχε την ευκαιρία να ξεκουράσει τον ελαφρά τραυματία Γιώργο Πρίντεζη, να δοκιμάσει σχήματα όπως εκείνο στην τέταρτη περίοδο (Σλούκας, Ντάρντεν, Παπαπέτρου, Αγραβάνης και Καββαδάς) και είδε τους δύο νεαρούς και πρώην παίκτες του «Ιστορικού» Δημήτρη Αγραβάνη και Βασίλη Καββαδά να τελειώνουν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στην αναμέτρηση με ενέργεια στην άμυνα και με επιδίωξη να χτυπήσει μέσα στην ρακέτα. Με 14 πόντους του Μπράιαντ Ντάνστον και 6 με ένα τρίποντο του Τρεμέλ Ντάρντεν οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 20-12 λίγο μετά το πρώτο πεντάλεπτο. Με σερί 7-0 με τρίποντο του Βαγγέλη Μάντζαρη, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με διψήφια διαφορά (27-14) με 2’ και 16’’ να απομένουν για το τέλος της πρώτης περιόδου. Με γκολ φάουλ του Οθέλο Χάντερ, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με νταμπλ σκορ (30-15) 27’’ πριν την λήξη του πρώτου δεκάλεπτου.

Με σερί 6-0 με τέσσερις πόντους του Μπρεντ Πέτγουεϊ, ο Ολυμπιακός ανέβασε την διαφορά στους 20 (42-22) με 5’ και 22’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να παίζουν καλή άμυνα, παρότι δεν ήταν τόσο παραγωγικοί, όσο στην πρώτη περίοδο και με σερί 7-0 με τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη, τελείωσαν το πρώτο μέρος στο +23 (51-28). Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με 9 επιθετικά ριμπάουντ έναντι ενός του Πανιωνίου και με τον Σπανούλη να έχει δώσει 5 ασίστ.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν με ενέργεια στην άμυνα και συγκέντρωση στην επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο, «χτύπησαν» πάλι μέσα στην ρακέτα και με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Ντάρντεν και τρεις πόντους του Χάντερ, ανέβασαν την διαφορά στους 30 (64-34) λίγο μετά το 24’. Με τέσσερα τρίποντα του Ματ Λοτζέσκι, εκ των οποίων τα τρία σερί, ο Ολυμπιακός άγγιξε τους 40 πόντους διαφοράς (80-41) 53’’ πριν την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου, που τελείωσε με σκορ 80-43 μετά από καλάθι του Ουίλι Κόλεμαν για τους «κυανέρυθρους» σχεδόν με την εκπνοή της περιόδου.

Με πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Αγραβάνη οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν πάλι με νταμπλ σκορ και διαφορά 46 πόντων (92-46) με 7’ και 35’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης. Με το δίδυμο Αγραβάνης, Καββαδάς να συνεχίσει να πρωταγωνιστεί η διαφορά υπέρ του Ολυμπιακού άγγιξε τους 50 πόντους (103-55) 3’ και 39’’ πριν την λήξη του αγώνα.

Ο Ουίλι Κόλεμαν με 22 πόντους και 7 ριμπάουντ προσπάθησε περισσότερο για τον Πανιώνιο.

Τα δεκάλεπτα: 32-17, 51-28, 80-43, 108-65.

Κρις Χουγκάζ (προπονητής Πανιωνίου): «Ηταν ένας αγώνας που έπρεπε να γίνει σε μια πολύ δύσκολη στιγμή για την ομάδα μου. Αυτό που είπε ο Πετρόπουλος είναι αλήθεια… Δεν μπορώ να αναλύσω το παιχνίδι όταν δεν έχει γίνει προετοιμασία. Δεν γίνεται. Ο Πανιώνιος είναι σε μια διαδικασία να μαζέψει τα κομμάτια του. Δυστυχώς τα προβλήματα είναι μεγάλα και δεν θέλω να τα επαναλαμβάνω σε κάθε αγωνιστική. Κάθε φορά όμως θα λέω πως ο Πανιώνιος είναι μεγάλη ομάδα, που έχει βγάλει σημαντικούς παίκτες και προπονητές και ελπίζω αυτό το βήμα προς τα πίσω να είναι η φόρα για να βρεθεί εκεί που αξίζει. Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για την ευρωπαϊκή του πορεία. Είναι σημαντικό να είναι πάντα ψηλά και για το ελληνικό μπάσκετ και για την κοινωνία μας. Εύχομαι ό,τι καλύτερο στο φάιναλ φορ και στην συνέχεια του πρωταθλήματος.

Έγινε πολύ μεγάλη προσπάθεια να κατέβει η ομάδα… Θα μπορούσε να μην κατέβει… Είμαι ο 4ος προπονητής, ενώ  έχουν αλλάξει και πολλά στη διοίκηση… Με όλα αυτά τα μπαλώματα δεν γίνεται ομάδα. Η ομάδα βασίζεται σε σωστή λειτουργία, ομοιογένεια και σταθερότητα. Όταν δεν υπάρχουν καταλήγουμε στα προβλήματα στο παρκέ».

Ανδρέας Πετρόπουλος (μπασκετμπολίστας Πανιωνίου): «Σήμερα ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι για εμάς. Κόντρα σε μια ομάδα που έχει φτάσει στις τέσσερις καλύτερες ομάδες της Ευρώπης. Σε ό,τι αφορά το ματς, ο Ολυμπιακός είναι πολύ καλά δουλεμένη ομάδα, εμείς με τις ατυχίες μας και ό,τι έχει γίνει όλο αυτό τον καιρό, συνεχίζουμε να παλεύουμε ως το τέλος. Εύχομαι στον Ολυμπιακό τα καλύτερα για τη συνέχεια».

Γιάννης Σφαιρόπουλος (προπονητής Ολυμπιακού): «Είναι δύσκολο μετά από μια μεγάλη επιτυχία στην Ευρώπη να βρεις συγκέντρωση και να παίξεις για το πρωτάθλημα. Εμείς είχαμε την απαιτούμενη συγκέντρωση και σοβαρότητα για να το κάνουμε. Σεβαστήκαμε τον εαυτό μας και τον αντίπαλο και ήμασταν συγκεντρωμένοι και  σοβαροί όπως πρέπει να είμαστε πάντα. Να τονίσω ότι είχαμε 34 ασίστ και 5 λάθη. Είναι ένα καλό νούμερο που δείχνει ομαδικότητα σε επίθεση και άμυνα. Συνεχίζουμε…

Έχουμε μπροστά μας ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι το Σάββατο και αφοσιωνόμαστε σε αυτό. Ο Πανιώνιος είναι ιστορική ομάδα και εύχομαι να γίνει η επανεκκίνηση και επιστρέψει μεγάλα σαλόνια γιατί εκεί του αξίζει. Δεν μπορεί να επηρεάσει το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό το Φάιναλ Φορ.  Άλλο το ένα, άλλο το άλλο… Επιπλέον μεσολαβούν άλλα δύο παιχνίδια πριν το Φάιναλ φορ μετά από αυτό με τον Παναθηναϊκό. Σκεφτόμαστε μεμονωμένα αυτό το ματς. Το Φάιναλ Φορ το έχουμε βγάλει από το μυαλό μας. Θα το σκεφτούμε όταν θα έρθει η ώρα…

Ήταν σημαντικό ότι είχαμε την δυνατότητα να έχουν όλοι συμμετοχή. Εκείνοι που παίζουν πολύ να συνεχίσουν να έχουν ρυθμό και άλλοι να βρουν, ώστε όλοι να είναι έτοιμοι για το Σάββατο».

Δημήτρης Αγραβάνης (μπασκετμπολίστας Ολυμπιακού): «Ήταν ένας αγώνας πρωταθλήματος μετά από καιρό. Έπρεπε να είμαστε συγκεντρωμένοι και να βγάλουμε ενέργεια στο παρκέ εν όψει του ντέρμπι. Στην μεγαλύτερη διάρκεια ήμασταν σοβαροί και φτάσαμε στη νίκη».