Το όνειρο της πρόκρισης παραμένει ζωντανό για τη Μακάμπι που επικράτησε της Μπάμπεργκ στο Τελ Αβίβ για την 9η αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Η Ζαλγκίρις Κάουνας πέτυχε σπουδαία νίκη μέσα στη Βαρκελώνη επί της Μπαρτσελόνα, ενώ η Αναντολού Εφές επικράτησε της Κούτσα Λαμποράλ στο ντέρμπι του δεύτερου ομίλου.

Σήμερα θα διεξαχθούν και οι τρεις αγώνες του πρώτου ομίλου και ως έναν βαθμό θα καθορίσουν την τύχη της Ρεάλ Μαδρίτης που χρειάζεται τη νίκη επί της Μπάγερν στο Μόναχο για να παραμείνει ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης.

Ερυθρός Αστέρας-Μπάγερν Μονάχου

Η εξαιρετική εμφάνιση του Τόμας Ερτέλ (25π., 9ασ.) ήταν ο οδηγός της νίκης της Αναντολού Εφές επί της Λαμποράλ με 95-86 στην Κωνσταντινούπολη. Η ομάδα του Ντούσαν Ιβκοβιτς απέκτησε μάλιστα πλεονέκτημα για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης καθώς ευνοείται από την πιθανή ισοβαθμία. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν έως και με 72-77 στις αρχές της τελευταίας περιόδου, αλλά δέχθηκαν επιμέρους σκορ 23-9 στα τελευταία οκτώ λεπτά. Ο Γιάννης Μπουρούσης (15π., 5ρ.) ήταν στο παρκέ για περίπου 20 λεπτά, ενώ ο Ντάριους Ανταμς (20π.) τελείωσε τον αγώνα με 6/11 τρίποντα.

Ολυμπιακός-Αναντολού Εφές

Η Ζαλγκίρις Κάουνας έκανε μαγικό παιχνίδι μέσα στη Βαρκελώνη και επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 88-92 στη Βαρκελώνη. Οι Λιθουανοί είχαν τον έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα δευτερόλεπτα με κορυφαίους τους Καλνιέτις (16π.), Χάνλαν (14π.), ενώ ο Ιαν Βουγιούκας σημείωσε τέσσερις πόντους και μάζεψε πέντε ριμπάουντ σε περίπου 18 λεπτά συμμετοχής. Οι 28 πόντοι του Αντε Τόμιτς με 11/11 δίποντα δεν ήταν αρκετοί για την Μπαρτσελόνα. Ο Στράτος Περπέρογλου σημείωσε 10 πόντους, ενώ ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ πέτυχε τρεις πόντους και συγκέντρωσε πέντε ριμπάουντ.

Η Λοκομοτίβ Κουμπάν διατήρησε στο ακέραιο τις πιθανότητες κατάκτησης της πρώτης θέσης στον 3ο όμιλο καθώς επικράτησε της Καρσίγιακα στη Σμύρνη με 78-88. Κι όλα θα κριθούν στον αγώνα της τελευταίας αγωνιστικής απέναντι στην Μπαρτσελόνα στο Κρασνοντάρ. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε τον έλεγχο του αγώνα αλλά και σε εκπληκτική βραδιά τον Ράιαν Μπρόεκχοφ (26π.) που είχε 7/10 τρίποντα αλλά και τον Φεσένκο (17π,). Σπουδαίο παιχνίδι έκανε ο Τζάστιν Κάρτερ (25π.) για την Καρσίγιακα αλλά δεν ήταν αρκετό.

Ζιέλονα Γκόρα-Καρσίγιακα

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ προσπαθεί την ύστατη στιγμή να… σώσει την παρτίδα. Επικράτησε της Μπάμπεργκ με 85-65, ελπίζει σε ήττα της Νταρουσάφακα στην Μόσχα ούτως ώστε να κυνηγήσει νίκη με διαφορά 12 πόντων απέναντι στην τουρκική ομάδα στην τελευταία αγωνιστική. Στο παιχνίδι, η Μακάμπι σούταρε με ποσοστό 64% στα τρίποντα με 16/25 προσπάθειες με τους Λάντεσμπεργκ (19π.), Ρότσεστι (16π.) και Σμιθ (12π.). Από την Μπάμπεργκ, ο Νίκος Ζήσης σημείωσε δύο πόντους σε 14 λεπτά συμμετοχής.

Η Ουνικάχα Μάλαγα διατηρήθηκε σε τροχιά κατάκτησης της πρώτης θέσης ενώ η Σάσαρι ούτε αυτή τη φορά κατάφερε να πετύχει την πρώτη νίκη της στην Ευρωλίγκα. Η Μάλαγα επικράτησε μέσα στην Ιταλία με 65-77 με πρώτους σκόρερ τους Σμιθ (20π.), Χέντριξ (16π.). Η Σάσαρι φλερτάρει να μπει στο γκρουπ των ομάδων που δεν κέρδισαν αγώνα στην κανονική διάρκεια στην ιστορία της διοργάνωσης, πήρε 19 πόντους από τον Τζόε Αλεξάντερ.