Η Εθνική ομάδα με εξαιρετική εμφάνιση στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου πέτυχε στο Ζάγκρεμπ επί της Γεωργίας (79-68) την τρίτη νίκη της στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές της πρώτης φάσης του Ευρωμπάσκετ.

Η «επίσημη αγαπημένη» με νίκη αύριο (9/9, 16:00) επί της Σλοβενίας τερματίζει πρώτη στον Γ' Όμιλο, ενώ σε περίπτωση ήττας από 1-4 πόντους τερματίζει δεύτερη και με ήττα άνω των 5 πόντων τρίτη.

Η αρχική νωθρή εικόνα της Εθνικής άλλαξε πολύ γρήγορα με αποτέλεσμα η «επίσημη αγαπημένη» να κυριαρχήσει στο μεγαλύτερο διάστημα της πρώτης περιόδου και να προηγηθεί με διψήφια διαφορά. Η Γεωργία προηγήθηκε με τέσσερις πόντους του Τόρνικε Σενγκέλια με 8-5 3’ και 15’’ μετά την έναρξη της συνάντησης, αλλά η Εθνική επέστρεψε στο παρκέ μετά το τάιμ άουτ του Φώτη Κατσικάρη… μεταμορφωμένη. Στην αλλαγή της εικόνας συνέβαλαν αποφασιστικά οι Νίκος Ζήσης, Κώστας Καϊμακόγλου που ήρθαν από τον πάγκο.

Ο Ζήσης ήταν πολύ καλός δημιουργικά και εκτελεστικά και ο Καϊμακόγλου «έδεσε» την άμυνα και περιόρισε στον Σενγκέλια. Με σερί 9-0, που άρχισε με τρίποντο του Νικ Καλάθη, η «επίσημη αγαπημένη» ξέφυγε με 14-8 με σχεδόν τέσσερα λεπτά να απομένουν για την λήξη του πρώτου δεκάλεπτου. Η Εθνική από την καλή της άμυνα έβγαζε καλάθια στον αιφνιδιασμό και με νέο σερί 9-0 με τρίποντο του Καϊμακόγλου και τέσσερις πόντους του Ζήση ανέβασε την διαφορά στους 13 πόντους (23-10) ένα λεπτό πριν την λήξη της πρώτης περιόδου.

Η «επίσημη αγαπημένη» είχε βρει εκπληκτικό ρυθμό και με τέσσερις σερί τρίποντα, δύο του Καλάθη και από ένα των Ζήση, Γιώργου Πρίντεζη αύξησε την διαφορά στους 21 πόντους (39-18) με 3’ και 43’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Με το τέταρτο στα πέντε τρίποντο του Καλάθη, βολή του Κουφού και εύστοχο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Αντετοκούνμπο σχεδόν με την εκπνοή, το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με την Εθνική στο +28 (50-22)! Χαρακτηριστικό του εξαιρετικού ρυθμού που είχε η «επίσημη αγαπημένη» στο πρώτο ημίχρονο ήταν τα 8/11 τρίποντα!

Η «επίσημη αγαπημένη» δεν μπήκε με την ίδια ενέργεια και συγκέντρωση του πρώτου ημιχρόνου, στο δεύτερο, έχασε τον επιθετικό ρυθμό της από την άμυνα ζώνης της Γεωργίας και η αντίπαλος της Εθνικής με πρωταγωνιστή τον Σανικίτζε και τρίποντο του Μαρκοϊσβίλι, κατέβασε την διαφορά στους 12 (57-45) σχεδόν ένα λεπτό πριν την λήξη της τρίτης περιόδου και μετά από επιμέρους σκορ 23-7. Η Εθνική αντέδρασε με δύο καλάθια των Σλούκα, Καλάθη και το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με την διαφορά στους 13 (61-48).

Η «επίσημη αγαπημένη» μπήκε με μεγαλύτερη ενέργεια στο τελευταίο δεκάλεπτο και με τρίποντο του Καϊμακόγλου, δύο καρφώματα των Αντετοκούνμπο, Κουφού από ισάριθμες ασίστ του Καλάθη και δύο βολές του Σπανούλη, που τραυματίστηκε στο πρώτο ημίχρονο στο πρόσωπο, ξέφυγε με 18 (70-52) με 5’ και 56’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης και δεν επέτρεψε στην Γεωργία να ελπίσει στο… θαύμα.

Με βέβαιη την νίκη η Εθνική χαλάρωσε στα τελευταία λεπτά και Γεωργία μείωσε μέχρι τους 9 (77-68) 40’’ πριν το τέλος της συνάντησης με τρίποντο του Σενγκέλια.

Διαιτητές: Χιμένεθ (Ισπανία), Σίλβα (Πορτογαλία), Γιλμάζ (Τουρκία)

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 22-50, 48-61, 68-79.

ΓΕΩΡΓΙΑ (Κοκόσκοφ): Πούλεν 4, Μετρεβέλι, Πατσούλια 4, Τσιντσάντζε 5, Σερμαντίνι 9, Σανάντζε 2, Μαρκοϊσβίλι 11, Πατσάτσια, Σανικίντζε 10, Μπουριανάντζε 3, Σενγκέλια 20, Λεζάβα.

ΕΛΛΑΔΑ (Κατσικάρης): Μπουρούσης 4 (5ρ), Ζήσης 11, Σπανούλης 2, Καλάθης 19 (8 α), Περπέρογλου, Σλούκας 3, Καϊμακόγλου 8, Κουφός 12, Πρίντεζης 3, Παπανικολάου 5, Μάντζαρης, Αντετοκούνμπο 12.